Zobacz również


Znawcy i konerzy kawy określają jej jakość na podstawie trzech elementów, jakimi są: serce kawy, czyli jej esencja, body kawy oznaczającym jej konsystencję oraz crema kawy, którą tworzy aksamitna pianka. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest crema, jak powstaje i co mówi o tym szlachetnym napoju.

Czym jest crema kawy i jak powstaje?

Nie ma nic bardziej pobudzającego niż filiżanka czarnego espresso, na którego powierzchni unosi się gęsta i delikatna pianka, skrywająca jego smaki i aromaty.

Crema to wierzchnia warstwa kawy, która powstaje na skutek przepuszczania wody przez ciśnienie. Proces ten prowadzi do uwolnienia się ze świeżo mielonej kawy dwutlenku węgla, który występuje w ziarnach kawy na skutek ich palenia.

Dodatkowo woda, emulguje naturalnie występujące tłuszcze z ziaren. Dzięki temu procesowi parzenia, początkowe produkty ekstrakcji kawy osiadają na jej powierzchni w formie pianki. Kluczowe dla utworzenia cremy jest poddanie wody o temperaturze 88-92 °C pod ciśnienie. A zatem niemożliwe jest uzyskanie idealnej pianki za pomocą ręcznej metody parzenia zmielonej kawy lub jej warzenia partiami.

Jak wygląda idealna crema?

crema02Zawodowi bariści dysponujący profesjonalnym sprzętem i wysokiej jakości ziarna kawy są w stanie zdobyć uznanie największych smakoszy kawy oraz wpłynąć na ich dobre samopoczucie.

Jak powinna wyglądać crema na kawie? Idealna crema powinna posiadać kolor jaśniejszy od kawy, jasnobrązowy czy orzechowy oraz widocznie ciemne cętki, czyli tzw. tygrysią skórkę lub tygrysie cętki (tiger cents). Dodatkowo tak utworzona pianka powinna pokrywać równomiernie całą powierzchnię kawy i utrzymywać się przez około 2 minuty.

Co więcej, o jakości espresso i samej cremy, świadczy nie tylko jej wgląd, ale i konsystencja. Crema powinna być odpowiednio trwała i elastyczna. Aby sprawdzić, czy została poprawnie przyrządzona, wystarczy posypać jej wierzch odrobiną cukru. Jeśli cukier utrzymuje się dłuższą chwilę na cremie, zanim zacznie odpadać, oznacza to najwyższą jakość przyrządzonej kawy.

Crema powinna być również aksamitnie gładka i pozbawiona widocznych pęcherzyków powietrza. Warto także pamiętać, że warstwa pianki nie powinna być ani zbyt cienka, ani zbyt gruba. Idealna crema powinna zajmować 1/10 objętość filiżanki do espresso.

Crema – co mówi o kawie?

O tym, jak trudno przygotować idealną cremę wie każdy smakosz kawy, który próbował ją zrobić w zaciszu własnego domu. Sztukę tę do perfekcji opanowali za to profesjonalni bariści, którzy na co dzień  przygotowują ją w kawiarniach, restauracjach czy na eventach branżowych poświęconych kawie.

To oni już po samym wyglądzie pianki są w stanie powiedzieć, czy kawa została poprawnie przygotowana lub zdiagnozować stan ekspresu:

  • brak cremy — oznacza, że woda nie uzyskała wystarczająco wysokiej temperatury lub ekspres należy wyczyścić i odkamienić
  • na powierzchni cremy pojawia się oczko, przez które przebija espresso – najprawdopodobniej woda osiągnęła zbyt wysoką temperaturę
  • crema ma kolor biały lub beżowy oraz posiada widoczne pęcherzyki powietrza – mówi, że ziarna kawy zostały nieprawidłowo zmielone lub też ciśnienie i temperatura parzenia były zbyt niskie
  • crema ma białe brzegi i ciemniejszy kolor niż orzechowy – ziarna kawy zostały poddane zbyt wysokiemu i długiemu procesowi palenia

Jaki czynniki wpływają na idealną cremę?

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na inne czynniki podczas tworzenia kawy. Bardzo często  trudno jest uzyskać idealną cremę w domowych ekspresach ze względu na ich automatyczne ustawienia, ograniczenia oraz stosowanie nieodpowiednich ziaren kawy.

Świeże ziarna kawy 

Do otrzymania odpowiednio gęstej i obfitej cremy powinno używać się świeżo palonej kawy. Dzieje się tak, ponieważ dwutlenek węgla, który tworzy piankę, wytwarza się właśnie podczas procesu  palenia ziaren, dlatego najwięcej wydziela się go w pierwszym tygodniu od palenia. Emisja CO2 będzie mniejsza wraz z upływem kolejnych tygodni.

Kolor ziaren 

Dwutlenek węgla i jego wytwarzanie pod ciśnieniem uzależnione jest również od długości palenia kawy. Ziarna ciemno palone dadzą zdecydowanie więcej wartościowej cremy niż te o jaśniejszym kolorze, które zostały poddane krótszej obróbce termicznej.

Zwietrzała kawa mielona

Do uzyskania idealnej cremy będzie istotne użycie wysokiej jakości ekspresu do kawy. Większość modeli posiada długi kanał wylotowy oraz wysoki stopień retencji, czyli strat podczas mielenia kawy. Czynniki te powodują, że pewna ilości zmielonej już kawy pozostałej z poprzedniego mielenia, zalega w kanałach, co znacznie obniża jakości cremy przy kolejnym parzeniu kawy.

Aby uzyskać najwyższej jakości kawę oraz idealną cremę warto sięgnąć po profesjonalne ekspresy do kawy. Bez problemu można kupić je do  swojego domu i cieszyć się niezapomnianymi chwilami w towarzystwie filiżanki aromatycznego i bogatego w smaki napoju.

Także wszelkiego rodzaju spotkania firmowe czy wydarzenia kulturalne będą bardziej udane, jeśli pojawi się na nich kawa uzyskana dzięki profesjonalnym automatom vendingowym.

Podsumowanie

Idealna crema powinna odznaczać się odpowiednią gęstością, objętością i sprężystością. Jej wygląd od razu zdradza poprawność przygotowania kawy, na które składają się umiejętności baristy, jakość kawy oraz profesjonalizm automatu vendingowego lub ekspresu do kawy. Jedynie idealne zbilansowanie cremy i esencji espresso pozwoli wydobyć z kawy zrównoważone smaki i bogate aromaty, które uczynią każdą chwilę z filiżanką niezapomnianym doznaniem.