Zobacz również


Kawa jako jeden z najpopularniejszych napojów na świecie ma ogromną liczbę zwolenników zarówno swojej łagodnej, jak i mocnej wersji.

Co sprawia, że niektóre rodzaje kawy pobudzają bardziej niż inne oraz jak wybrać tą najmocniejszą? Dlaczego zdarza się, że bardzo intensywny w smaku napój nie działa tak skutecznie, jak wydawałoby się, że powinien? Poniższy artykuł poświęcony jest intensywności smaku oraz właściwościom pobudzającym kawy.

W kofeinie siła!

Siła kawy często mylona jest z intensywnością jej smaku, jednak to nie on decyduje o mocy naparu. Moc kawy wyłącznie od zawartości kofeiny - im jej więcej w filiżance kawy, tym szybciej postawi ona na nogi. Najczęściej wygląda to w ten sposób, że kawy zawierające dużą ilość kofeiny charakteryzują się bardziej nasyconym smakiem, jednak dla wielu może być to mylące, ponieważ nie jest on jednoznaczny z wysoką mocą napoju. 

Co zatem wpływa na to ile kofeiny znajduje się w danej kawie i jak nauczyć się prawidłowo wybierać tę mocną, cechującą się skutecznym pobudzającym działaniem?

Od czego zależy wysoka zawartość kofeiny w kawie?

moc2-2Zawartość kofeiny w kawie może różnić się w zależności od gatunku ziaren użytych do przygotowania napoju i sposobu ich palenia. Ponadto istnieje kilka pojęć silnej kawy - najsilniejsza kawa po podaniu, najsilniejsza kawa w ilości na jedną uncję (filiżanka około 30 ml) czy najsilniejsze rodzaje kawy. Jak więc łatwo się zorientować, sprawa jest nieco bardziej skomplikowania niż sama intensywność smaku.

Kofeina to związek, który jest wypłukiwany z ziaren, dlatego ważne jest, aby wybierać takie rodzaje kaw, które parzy się długo i w dużej ilości wody. Może to wydać się dziwne fanom espresso parzonego przez około 30 sekund w około 30-stu gramach wody, jednak to przede wszystkim długość parzenia ma wpływ na moc kawy. Metoda ta pozwala na uzyskanie najmocniejszego naparu, który skutecznie pobudzi pijącego nawet po słabo przespanej nocy. 

Co ciekawe, najsilniejszym napojem jest kawa parzona zimno, czyli cold brew. W tym przypadku cały proces trwa nawet do kilkudziesięciu godzin, przez co do napoju mają szansę przedostać się wszystkie cząsteczki kofeiny. Warto też pamiętać, że rozcieńczanie naparu mlekiem obniża stężenie kofeiny.

Arabika czy robusta?

Siła kawy zależy również od jej odmiany botanicznej. Ziarna robusty zawierają średnio dwa razy więcej kofeiny niż ziarna arabiki, dlatego dodanie nieco ziaren robusty do kawy arabica to sposób na zwiększenie jej siły. Nie oczekujmy jednak, że wypijając napój przygotowany z mieszanki arabiki z robustą otrzymamy kilka razy więcej energii niż z samej arabiki. 

Proporcje robusty w stosunku do arabiki w mieszankach kaw są różne. Najczęściej można w nich znaleźć do 10 do 40 procent robusty, w związku z czym tylko jedna trzecia całości takiego miksu będzie odznaczać się dwa razy większą siłą. Znaczy to, że będzie on zawierać od 12 do 13.2 gramów kofeiny na cały kilogram ziaren. Oczywiście istnieją również mieszanki o odmiennych proporcjach. Można też znaleźć stuprocentową robustę, jednak im więcej tej odmiany, tym bardziej napój traci na smaku. Arabika należy do szlachetnej, znaczniej przyjemniejszej w smaku odmiany.

Ilość kofeiny w kawie a sposób palenia ziaren

moc3-2

Zastanawiając się tym, jaki wybór będzie najlepszy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kolor ziaren. Najwyższą zawartość będą mieć te jaśniejsze. Ciemne ziarna zostały poddane długiemu paleniu, przez co nastąpił w nich rozpad większej ilości kofeiny. Dobrze jest też wybierać kawę drobno zmieloną, gdyż na większej powierzchni następuje lepsze uwalnianie się kofeiny. Z kolei parzenie kawy w temperaturze od 90 do 96 stopni Celsjusza pozwoli zachować jej jeszcze więcej. 

Szeroki wybór kaw wysokiej jakości

Obliczono, że najlepszy moment na wypicie kawy następuje między 9:30 a 11:30, kiedy poziom kortyzolu we krwi gwałtownie spada po zwyżce między 8 a 9 rano. Jest to związane z rytmem dobowym każdego człowieka i wahaniami stężenia hormonu stresu w ludzkim organizmie, dlatego nieograniczony dostęp do kawy w tych godzinach pracy jest niezwykle istotny. Jednak podczas pracy nie zawsze jest czas na zaparzenie kawy dokładnie w tym czasie...

Doskonałym sposobem na zapewnienie firmie szerokiego, różnorodnego asortymentu kaw i jednoczesne zaoszczędzenie czasu, który powinien zostać przeznaczony na właściwe przygotowanie napoju jest inwestycja w wynajem automatów vendingowych. Sprzęt tego typu stanowi wygodne rozwiązanie problemu ze stałym dostępem do świeżej, aromatycznej kawy w placówkach oraz zakładach pracy, gdzie stanowi ona niezbędny element codziennego funkcjonowania zatrudnionych osób, a nawet klientów. Wysokiej jakości kawa zaparzona w automacie zapewni odpowiedni zastrzyk energii, która umożliwi dalszą efektywną pracę.