Faktem jest, iż kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Szacuje się, że każdego roku na całym świecie wypija się ponad 400 miliardów filiżanek kawy. Napój ten spożywany jest na wiele, różnych sposobów - latte, cappuccino, espresso czy frappuccinos.

Przeprowadzane co roku badania statystyczne wskazują, iż w niektórych krajach europy spożycie kawy jest większe niż herbaty. Co ciekawe jednym z takich krajów jest Wielka Brytania. Czyżby słynny zwrot „Tea Time” miał wkrótce zostać zastąpiony „Cofee Time”...?


Zobacz również


Kawa i kozy

Według legendy, pierwsze efekty działania kawy zostały zaobserwowane w IX w. przez pasterza etiopskiego, który zauważył iż jego kozy zachowują się dziwnie i są pobudzone po tym jak zjadły jagody z jednego z krzewów.

Pasterz zabrał trochę tych jagód do miejscowego klasztoru, gdzie sporządzono z nich wywar. Mnisi zauważyli, że napój utrzymywał ich w stanie pobudzenia i czujności. Informacja o skutkach działania napoju szybko się rozprzestrzeniała, dając początek popularności dzisiejszej kawy.

Kawa pochodzi z jagód

Wszyscy wiemy, iż kawa pochodzi z ziaren. Nie wiele osób jednak wie, iż ziarna kawy to w istocie pestki jagód. Jagody te są owocami rosnącymi wzdłuż gałęzi kawowca. W początkowej fazie, owoc jest zielony, następnie zmienia kolor na czerwony, kiedy jest już dojrzały. Po zebraniu owoce są przetwarzane, usuwane są zewnętrzne łupinki,  a następnie następuje proces suszenia.

W końcowej fazie ziarna są prażone i mielone.

40% kawy na świecie pochodzi z Kolumbii i Brazylii

Pomimo, iż kawa spożywana jest na całym świecie, jej nasiona (jagody) rosną wyłącznie w strefie równikowej. Obszar ten często nazywany jest „pasem kawy”, a panujące tutaj warunki atmosferyczne idealnie sprzyjają uprawie kawy.

Warto również wiedzieć, iż kawa jest drugim najbardziej popularnym towarem na świecie (pierwsze miejsce zajmuje ropa naftowa). W Ameryce Południowej kawa stanowi podłoże wielkiego biznesu generującego ogromne dochody.

Brazylia i Kolumbia stanowią potęgę w uprawie i eksporcie kawy, ponieważ w odróżnieniu do innych miejsc na świecie, kawa rośnie tutaj na płaskim terenie, umożliwiając wykorzystanie maszyn podczas zbiorów. W innych częściach świata, kawa rośnie w terenach górskich, a więc zbiory odbywać muszą się w sposób ręczny, znacznie bardziej czasochłonny i mniej efektywny.

Pierwszy ekspres do kawy powstał w 1818 roku

kawa-ekspresWraz z rosnącą popularnością picia kawy, zaczęto zastanawiać się nad możliwościami zautomatyzowania procesu przygotowywania kawy. Główną intencją było dążenie do osiągnięcia filiżanki idealnej kawy, która smakować będzie zawsze tak samo dobrze.

Pierwszy ekspres do zaparzania kawy został zbudowany w Paryżu, przez niejakiego Pana Lauren. W istocie był to metalowy garnek z dodatkową komorą u dołu, a całość połączona była ze sobą rurką. Woda znajdująca się w dolnym naczyniu, po zagotowaniu unosiła się, zaparzając umieszczoną wyżej kawę.

Kolejne, ponad 200 lat ulepszeń tego prymitywnego wynalazku, doprowadziło do powstania dzisiejszych, bardzo nowoczesnych ekspresów do kawy.

Kawę uwielbiamy już od 1100 lat

Pomimo, iż minęło już 11 wieków, odkąd ludzie zaczęli pić kawę, jej popularność wciąż rośnie. Kolejne pokolenia jeszcze bardziej doceniają kawę dobrej jakości. Najlepszym tego przykładem cą coraz liczniej powstające kawiarnie, serwujące każdego dnia setki filiżanek kawy w różnych odmianach.

Finowie spożywają najwięcej kawy na świecie

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Organizacji Kawy, przeciętny Fin spożywa około 13 kg kawy rocznie. Dla porównania, statystyczny Amerykanin spożywa około 5 kg kawy rocznie. Kolejne miejsca pod względem ilości spożycia kawy zajmują Norwegia, Islandia i Dania.

Osoby pijące kawę żyją dłużej

Według badań przeprowadzonych przez Harvard Health Publishing, codzienne spożycie 3 - 4 filiżanek kawy wiąże się z dłuższym życiem oraz mniejszym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 i choroby Parkinsona.