Zobacz również


Zrównoważona dieta, oparta na pięciu dobrze zbilansowanych posiłkach dziennie, to klucz do zachowania szczupłej sylwetki i nie tylko. Pozwala zadbać również o dobre samopoczucie i maksymalną wydolność organizmu oraz sprawność umysłową.

Przebywając w pracy w porze pomiędzy śniadaniem a obiadem, warto pamiętać więc o spożyciu odpowiedniej dawki zdrowych kalorii - najlepiej w postaci pożywnej kanapki. Z jakimi składnikami będzie smakowała i służyła najlepiej?

Dlaczego nie warto pomijać drugiego śniadania?

kanapka2-2Drugie śniadanie jest niezwykle ważnym, choć jednocześnie bardzo często bagatelizowanym posiłkiem w ciągu dnia. Tymczasem jego spożywanie pozwala dostarczyć organizmowi energii, której w godzinach porannych potrzebuje tak naprawdę najwięcej.

Niedostateczna ilość węglowodanów przekłada się natomiast na obniżenie sprawności pracy umysłowej, ospałość i ogólne złe samopoczucie (w tym nawet ból głowy). Co więcej, pomijanie drugiego śniadania przekłada się na zwiększenie głodu odczuwanego w porze obiadowej.

W efekcie posiłek ten często jest zbyt obfity, powodując uczucie ociężałości i zmęczenia.

Drugie śniadanie chroni też przed podjadaniem - jedną z częstszych przyczyn nadwagi.

Czy kanapka na drugie śniadanie to dobry pomysł?

Kanapka na śniadanie w pracy stanowi idealną przekąskę, gdyż dostarcza organizmowi tego, czego ten najbardziej potrzebuje w godzinach porannych. Są to przede wszystkim węglowodany (pod postacią pieczywa) oraz witamin i minerałów (zawartych w dodatkach, takich jak warzywa czy nabiał).

Kanapka nie należy również do posiłków wysokokalorycznych.

Przykładowo:

  • kanapka z chleba orkiszowego, z dodatkiem margaryny, szynki i pomidora to około 170 kcal
  • kanapka z plastrem wędliny drobiowej jedynie 127 kcal

Przygotowanie zdrowej, smacznej kanapki nie jest skomplikowane, a jej spożycie jest bardzo wygodne (niemalże w każdych warunkach pracy). Kanapka z powodzeniem zastąpi inne, mniej zdrowe przekąski, po które często sięga się w godzinach pracy i pozwoli zadbać o zbudowanie zdrowego nawyku spożywania pięciu posiłków dziennie.

Jaka kanapka na śniadanie do pracy?

Drugie śniadanie powinno dostarczać około 20% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Dla osób pracujących zawodowo - zarówno fizycznie, jak i umysłowo - ważne jest, aby był to posiłek bogaty nie tylko w węglowodany, które zostaną zamienione na energię, ale również w magnez, wapń i witaminy z grupy B, które poprawiają przewodnictwo impulsów nerwowych, a tym samym wspierają szybsze myślenie.

Kanapka na drugie śniadanie do pracy powinna zostać skomponowana na bazie ciemnego pieczywa, bądź bułki z ziarnami. Nie powinno zabraknąć również źródła białka oraz świeżych warzyw. Doskonałą propozycją nie tylko dla wegetarian będzie na przykład kanapka z łososiem wędzonym na kremowym serku z dodatkiem chrupiącej rzodkiewki.

Wartą wypróbowania kompozycją jest także klasyczna kanapka z tuńczykiem, pomidorem i cebulą oraz kanapka z jajkiem, awokado i rzodkiewką w dressingu z oliwy oraz musztardy francuskiej. Weganie mogą zdecydować się na kanapkę w pełni warzywną, wzbogaconą pastą z warzyw strączkowych, które zastąpią białko odzwierzęce.

Składniki zdrowej kanapki, czyli z czym wybierać?

kanapka3-2

Jeśli kanapka na drugie śniadanie w pracy ma być smaczna, pożywna i zdrowa, powinna zostać przygotowana z odpowiednich składników. Bazą takiego posiłku musi być pieczywo o jak najniższym indeksie glikemicznym. Za takie uznaje się natomiast pieczywo razowe, choć nie każdemu musi ono smakować.

Ważny element zdrowej kanapki stanowią także warzywa, które można spożywać w nieograniczonej ilości.

Najzdrowsze to te zielonolistne, czyli sałata, roszponka, szpinak, jarmuż, rukola czy kapusta pekińska. Wartościowa kanapka musi zawierać też białko - np. jajka, ser czy wędlinę -  oraz źródło tłuszczy, wspomagających wchłanianie witamin z warzyw. Idealnie, jeśli są to tłuszcze nienasycone omega 3 i omega 6, obecne między innymi w rybach (pastach rybnych), orzechach i pestkach. 

Automaty z kanapkami - alternatywa dla bufetu i stołówki

Regularne spożywanie drugiego śniadania pozwala zbudować zdrowe nawyki żywieniowe, zadbać o smukłą sylwetkę i doskonałe samopoczucie oraz maksymalną wydolność organizmu podczas pracy. Chociaż jej przygotowanie nie jest zbyt skomplikowane, to wymaga czasu, jaki trzeba poświęcić nie tylko na zrobienie takiego posiłku, ale również na zakup świeżych produktów spożywczych.

Aby nie rezygnować z pożywnej kanapki na drugie śniadanie wystarczy jednak zapoznać się z ofertą, jaką proponują automaty z kanapkami GUTMAT. Asortyment automatu może zawierać smaczne, zdrowe i ciekawe propozycje kanapek dla każdego. Automaty sprzedające kanapki i zdrowe przekąski GUTMAT to codzienne uzupełnienia, co gwarantuje produktów. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami jakie niesie zosobą wynajem automatu ze zdrową żywnością. Z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania!