Dlaczego warto samodzielnie mielić kawę?

mlynek-2Jest kilka powodów, dla których kawa świeżo zmielona całkowicie deklasuje swoją konkurencję, czyli kawę zmieloną dużo wcześniej. Przede wszystkim proces mielenia powoduje,  że natychmiast uwalniane są aromaty, co znacznie wpływa na jakość i smak kawy. 

Niestety, w ciągu kolejnych kilkunastu minut, traci ona nawet do 75% tych właściwości i żadne opakowanie, również próżniowe, nie jest w stanie tego zatrzymać. Ten efekt jest wyczuwalny nawet dla osób nie będących koneserami - zwietrzała kawa z pewnością nikomu nie przypadnie do gustu.

Kupując kawę zmieloną nie można w żaden sposób ocenić z jakiego surowca została wyprodukowana. Czy były to ładne, duże i całe ziarna, czy raczej uszkodzone, spalone odpady - a to bardzo rzutuje na gotowy napar, odbierając mu najlepsze cechy, za które kawa jest tak lubiana i ceniona. Nie tylko defektów ziaren nie da się sprawdzić. Tak naprawdę do końca nie wiadomo, co jeszcze znajduje się poza nimi w takim gotowym, zmielonym proszku.

A mogą znajdować się różne, przypadkowe ciała obce oraz bardzo często domieszki tańszych wypełniaczy, jak na przykład kawa robusta, która charakteryzuje się znacznie gorszymi parametrami niż szlachetna arabica i obniża profil smakowy całej mieszanki.

Dobry młynek do kawy - to znaczy jaki?

Dobra kawa to ta, która została zmielona tuż przed zaparzeniem.  Zakup młynka jest milowym krokiem do uzyskania pełnego smaku kawy. Młynek nie tylko uwolni z niej wszystko co najlepsze w momencie obróbki, ale pozwoli również na dopasowanie stopnia rozdrobnienia do wybranej metody parzenia.

Stopień zmielenia znacznie wpływa na siłę ekstrakcji, a eksperymentując z nim można dobierać moc kawy zgodnie z indywidualnymi upodobaniami. Drobne mielenie sprawi, że całkowita powierzchnia ekstrakcji kawy będzie większa, a uzyskany napar bogatszy w smaku i aromacie. Aby otrzymać filiżankę równie aromatycznej kawy grubo zmielonej, czas ekstrakcji musi być odpowiednio wydłużony.

Większość młynków oferuje dość szeroki zakres stopnia zmielenia, niektóre jednak nie mielą wystarczająco dobrze, aby zaparzyć kawę po turecku.

Szukając odpowiedniego młynka należy zwrócić uwagę przede wszystkim na  sposób, w jaki mechanizm urządzenia obrobi wrzucone ziarna. Nierównomierne zmielenie zdecydowanie pogarsza smak kawy, co jest szczególnie istotne w sytuacji kiedy parzymy kawę z ziaren lepszej jakości. Dobry młynek do mielenia kawy będzie posiadał funkcje oraz właściwości najlepiej dopasowane do preferencji oraz potrzeb użytkownika.

Młynek do kawy - żarnowy czy ostrzowy?

Najpopularniejsze urządzenia do mielenia kawy  to młynki ostrzowe, nazywane również nożowymi lub udarowymi, które działają podobnie jak blendery - rozcinają ziarna kawy na kawałki zupełnie różnej wielkości. Nierównomierny przemiał uniemożliwia poprawne zaparzenie naparu.

Najmniejsze drobinki będą gotowe szybciej, a największe wcale się nie doparzą. W efekcie napój nie jest zbyt smaczny. Dla poprawy tej sytuacji można wydłużyć czas mielenia, ale powoduje to z kolei nadmierne nagrzewanie kawy i ulatnianie się z niej aromatu. Zaletą tego typu młynków jest bez wątpienia niska cena.

W młynkach żarnowych wyeliminowano wady wynikające ze stosowania ostrzy. Ziarna są w tym przypadku rozcierane, przez ceramiczne bądź stalowe żarna, a nie cięte - dlatego proszek jest bardzo równomiernie zmielony. Urządzenia żarnowe pracują na wolniejszych obrotach, dzięki czemu kawa nie nagrzewa się oraz nie powstaje z niej nadmiar pyłu, który w przypadku młynków nożowych powoduje zapychanie się filtra i nadaje naparowi goryczy. Im wyższej klasy urządzenie, tym lepsze parametry mielenia zostają osiągnięte.

Poza podziałem ze względu na system rozdrabniający, wyróżniamy młynki ręczne i elektryczne. Młynki elektryczne zapewniają większy komfort użytkowania, gdyż mielą kawę automatycznie. Posiadają szeroką skalę mielenia umożliwiającą stosowanie różnych sposobów parzenia. Są to urządzenia dość spore i ciężkie oraz wymagają źródła prądu, w przeciwieństwie do młynków ręcznych.

Ręczny młynek wymaga włożenia nieco wysiłku w przygotowanie kawy, jednak posiada kilka zalet, które czynią go dość popularnymi gadżetem. Jest mobilny - lekki, niewielki i nie potrzebuje podłączenia do prądu. Można go w zasadzie bezawaryjnie użytkować we wszystkich warunkach. Mieli ziarna jednolicie, bez przegrzewania ich, ale pracochłonność jego obsługi czyni go przydatnym raczej przy niewielkich potrzebach eksploatacyjnych. Trudno w nim zmielić ziarna tak drobno, by nadawały się do zaparzenia espresso, za to świetnie się sprawdza do grubszego mielenia, na przykład do kawiarki.

Ile kosztuje młynek do kawy?

Najkorzystniejszą ofertę pod względem cenowym stanowią młynki elektryczne z ostrzami. Nie są to urządzenia perfekcyjne, ale dostatecznie spełnią swoją podstawową funkcję. Nawet przerzucenie się z gotowej kawy mielonej na taki rodzaj młynka pozwoli odczuć różnicę na plus. Można je kupić już za ok. 30 zł, jednak warto wybrać nieco lepszy model, których ceny wahają się w granicach 80-150 zł.

Zdecydowanie wyższa półka to młynki ręczne, gdzie producenci jak Hario, Timemore czy Comandante proponują solidne urządzenia w cenach od 150 - 300 zł. Ceny młynków do kawy najwyższej jakości wahają się w granicach 500 - 800 zł. Często są to urządzenia ręcznie wykonane, z niezwykłą precyzja mielenia dla prawdziwych entuzjastów kawy. Do ich wykonania zastosowano wytrzymałe i eleganckie materiały wysokiej klasy.

Elektryczny młynek z żarnami można kupić już za 150 zł, jednak te warte uwagi, firm takich jak Graef, Wilfa, Delonghi, Eureka, Ascaso, Mazzar czy Baratza, zaczynają się od 500 zł. Ceny rosną, wraz z jakością użytych do konstrukcji surowców, mocą, wydajnością, zastosowaną elektroniką czy oryginalnym designem, aż do 1000-1500 zł.

Droższe rozwiązania, to już raczej profesjonalny sprzęt przeznaczony do lokali gastronomicznych czy stosowany przez specjalistyczne firmy w automatach vendingowych, zapewniających dostęp do najlepszej jakości, pysznej kawy oraz innych napojów gorących o każdej porze dnia.

Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że młynek do kawy jest ważniejszy od urządzenia, w którym się ją zaparza. Ma ogromny wpływ na smak otrzymanego naparu. Ziarna po zmieleniu szybko wietrzeją, tracąc przy tym swoje właściwości, dlatego kawa, która została zmielona tuż przed zaparzeniem jest po prostu najlepsza.

Młynek do mielenia pozwoli na maksymalne wydobycie wszystkich walorów, które natura w niej zamknęła. Pod warunkiem, że będzie to młynek dobrej jakości, wykonany z solidnego materiału oraz dopasowany wielkością i funkcjonalnością do kawowych potrzeb użytkownika.