Zmęczenie: skąd się bierze?

Zmęczenie najczęściej pojawia się po przebytej infekcji, mając do czynienia z agresywnym wirusem, gdyż wówczas organizm walcząc z nim, staje się po prostu wyczerpany. Zmęczenie może pojawić się np. po przebytej grypie lub ospie wietrznej, dlatego też nie ma się w zasadzie czemu dziwić, iż w tym czasie lekarze zalecają odpoczynek, ponieważ to właśnie dzięki niemu można bardzo szybko dojść do siebie. Inaczej nieco wygląda sytuacja, gdy uczucie zmęczenia utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu inne niepokojące objawy.

W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza, który powinien wykluczyć choroby, w których przebiegu zmęczenie to tylko jeden z wielu symptomów. Zmęczenie może bowiem być objawem takich chorób jak anemia, cukrzyca, zapalenie stawów, choroba serca, tarczycy, nerek, wątroby, czy też płuc. Niewiele osób ma również świadomość tego, iż niektóre stosowane leki również mogą powodować zmęczenie. Chodzi tutaj np. o leki na ciśnienie, depresję, czy też alergię. Jakie jeszcze mogą być przyczyny zmęczenia? W tym momencie warto z pewnością wspomnieć o przewlekłym stresie. Zmęczenie, które wywołane jest przez stres, może mieć związek z dosyć błahymi wydarzeniami w życiu. Wówczas w organizmie zaczyna wydzielać się dosyć duża ilość kortyzolu, czyli hormonu, którego nadmiar objawia się właśnie odczuciem zmęczenia.

Narażanie się na ciągły stres może niestety pogłębić problem, dlatego też nie należy się niczym zadręczać, wmawiając sobie, że wszystko będzie dobrze. Jak zatem poradzić sobie ze zmęczeniem?

Sposób na zmęczenie: sen

Dobrze przespana noc pomaga zregenerować organizm, dzięki czemu w ciągu dnia nie odczuwa się zmęczenia. W przypadku problemów z zaśnięciem warto przed snem wypić filiżankę melisy lub szklankę ciepłego mleka z miodem, co z pewnością pomoże się zrelaksować i zadziała usypiająco.

Większa ilość snu wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Jeśli po pracy odczuwa się lekkie zmęczenie, warto wówczas skorzystać z krótkiej popołudniowej drzemki, która najlepiej, jeśli będzie trwała od 10 do góra 30 minut. Po takiej drzemce warto dodatkowo wypić filiżankę dobrej kawy, która dodatkowo zapewni spory zastrzyk energii.

zm-woda

Sposób na zmęczenie: woda

Odwodnienie, które może pojawić się w szczególności latem, powoduje utratę energii, zmniejsza czujność i koncentrację, a także osłabia organizm. Aby zatem nie odwodnić organizmu, warto spożywać wodę, która pomoże poprawić wydolność organizmu.

Z uwagi na fakt, iż woda sama w sobie nie wszystkim smakuje, to warto dodać do niej świeżo wyciśnięty sok z cytryny, kilka listków mięty, czy też łyżeczkę miodu.

Taki napój nie tylko zapobiegnie zmęczeniu, ale dodatkowo dostarczy organizmowi mnóstwa witamin oraz minerałów.

Sposób na zmęczenie: aktywność fizyczna

zm-sportJak potwierdzają to licznie przeprowadzone badania, aktywność fizyczna pomaga zwiększyć poziom energii, wpływając tym samym korzystnie na samopoczucie i poprawiając wydajność pracy serca oraz płuc. Zamiast zatem siadać po południu przed telewizorem, warto np. wybrać się na spacer lub na krótką przejażdżkę rowerem.

Aktywność fizyczna z pewnością pomoże oderwać się od codziennych problemów, zredukuje stres, a także ułatwi zasypianie, co w przypadku zmęczenia jest niezwykle ważne.

Sposób na zmęczenie: zdrowa dieta

Regularne spożycie posiłków w skuteczny sposób zapobiega pojawieniu się uczucia zmęczenia. Pobudzająca dieta powinna być bogata w węglowodany, które natychmiast przetwarzane są w glukozę transportowaną przez krew do wszystkich narządów organizmu.

Dzięki temu odczuwa się natychmiastowy przypływ energii, co w przypadku problemów z przewlekłym zmęczeniem jest bardzo ważne. Węglowodany warto uwzględniać we wszystkich posiłkach, spożywając je najlepiej co 3 godziny.

W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć takich węglowodanów złożonych jak grube kasze, ciemny ryż oraz makaron, ponieważ są one przetwarzane wolniej niż te proste, dzięki czemu przez dłuższy czas zapewniają odpowiedni poziom energii.Zmęczenie to dosyć poważny problem, z którym można sobie jednak bardzo dobrze poradzić, stawiając na odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, a także dużą ilość snu.

Ważnym aspektem w walce ze zmęczeniem jest dostarczanie organizmowi płynów np. w postaci dodającej energii kawy oraz innych przepysznych napoi, które można bez problemu zakupić w specjalnych automatach. Automaty sprzedające, oferowane przez naszą firmę, zapewniają dostęp nie tylko do najlepszej jakości kawy, ale również do innych zarówno gorących, jak i zimnych napoi.