Zobacz również


Badania naukowe wskazują jednoznacznie, kawa jest zdrowa i ma działanie wspomagające układ sercowo-naczyniowy. Oczywiście jeżeli spożywana jest w dopuszczalnej, bezpiecznej ilości. Jaka to ilość i jak kawa wpływa na funkcjonowanie serca? Czy rzeczywiście bierze czynny udział w profilaktyce przeciwzawałowej?

Światowe badania na szeroką skalę wskazują, że przy regularnym i umiarkowanym spożyciu kawy (do 3 filiżanek dziennie) ryzyko zawału maleje aż o 24%.

Wpływ kawy na pracę serca

W 2020 roku grupa naukowców pod kierunkiem badaczy University of Colorado School of Medicine w Aurorze i Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago opublikowała wyniki pracy naukowej dotyczącej wpływu kawy na układ naczyniowo- sercowy.

Wynik analiz mógł być zaskakujący dla wielu sceptyków, ponieważ dowodził, że wypijanie do 3 filiżanek czarnej kawy pozytywnie wpływa na serce, zmniejszając ryzyko zawału.

Działanie kofeiny

Sekret prozdrowotnego działania tkwi w kofeinie, której działanie niesłusznie uznawane było do niedawna za szkodliwe. Kofeina podnosi ciśnienie i ma działanie pobudzająco. Jednak przy spożyciu kawy w dopuszczalnej ilości, jej działanie jest całkowicie bezpieczne i ma pozytywny wpływ na zdrowie. 

Kofeinę pod lupę wzięli także naukowcy z Heinrich-Heine-University i IUF-Leibniz Research Institute for Environmental Medicine w Düsseldorfie w Niemczech. Przedmiotem ich badań był wpływ kofeiny na pracę serca. Dowiedziono, że 3-4 filiżanki kawy dziennie poprawiają w istotny sposób działanie komórek śródbłonka, który wyścieła naczynia krwionośne.

Aby to zrozumieć, trzeba zagłębić się nieco bardziej i dotrzeć do mitochondriów (centra energetyczne komórek) i ich błon, w których powstaje nośnik energii. Udowodniono, że znajduje się w nich białko p27, które pomaga chronić komórki serca przed patologicznymi zamianami, w tym przed śmiercią komórkową.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na kofeinę, która stymuluje ruch wspomnianego białka i jest starterem dla lepszego funkcjonowania całego układu naczyniowego.

Choroby serca pod lupą

Serce jest mięśniem, bez którego nie da się żyć, a gdy choruje, jakość życia spada niemal do zera. Wpływ na występowanie patologicznych zjawisk w jego funkcjonowaniu ma współczesny tryb życia, duża ekspozycja na stres przy jednocześnie niskiej aktywności fizycznej.

Do czynników najbardziej szkodliwych, powodujacych powstawanie wszelkich chorób serca, zaliczyć należy przede wszystkim wysoko przetworzone jedzenie oraz wszelkiego rodzaju używki. Dodatkowym czynnikiem są również predyspozycje genetyczne, które w dużej mierze wynikają nie tylko z samej genetyki, ale i z dziedziczenia złych nawyków.

Do najczęstszych chorób serca należą:

  • zaburzenia rytmu pracy serca tzw. migotanie przedsionków, bradykardia, tachykardia, arytmia
  • niewydolność mięśnia sercowego w formie przewlekłej lub ostrej
  • choroba wieńcowa
  • nerwica serca
  • zapalenia mięśnia sercowego
  • zapalenia wsierdzia lub osierdzia

1-_badaniaZapobieganie większości z powyższych chorób zaczyna się od stylu życia i jakości spożywanych produktów.

NIekiedy zamiast sztucznie tworzonych suplementów, warto sięgnąć po działającą w sposób naturalny kawę. Praktycznie we wszystkich badaniach poświęconych kawie, wykazano iż zmniejsza ona ryzyko wystąpienia niewydolności serca.

Co więcej, kalifornijskie badania trwające blisko 18 lat i przeprowadzone na imponującej liczbie ochotników (ponad 130 tys.) wykazały, że picie kawy zmniejsza ryzyko pojawienia się arytmii serca, a u osób, które cierpią na tę dolegliwość, jej aktywność zdecydowanie się zmniejszyła, ograniczając konieczność hospitalizacji.

Podobnie kawa wpływa na zapobieganie występowania migotania przedsionków.

Kawa pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, który jest winowajcą zatykanych naczyń krwionośnych, a także pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi, dlatego powinni po nią sięgać cukrzycy.

Nie powinien zatem zdziwić fakt, iż kawa jest napojem polecanym osobom dbającym o smukłą sylwetkę lub podejmującym walkę z nadmiernymi kilogramami.

Prozdrowotne właściwości kawy

Bezspornie kawa wpływa na naszą wydajność. Jest bogactwem antyoksydantów (przeciwutleniaczy), które odpowiadają za neutralizację wolnych rodników w organizmie. Tym samym neutralizacja wolnych rodników ma działanie ochronne dla zdrowych komórek.

Codzienne sięganie po dobrą kawę pozwala na eliminację ryzyka wystąpienia stresu oksydacyjnego, który bezpośrednio powoduje zmiany skórne, permanentne zmęczenie i osłabienie.

U sportowców kofeina zawarta w kawie przyspiesza proces regeneracji glikogenu w mięśniach. Ponadto w jej składzie znajduje się magnez, chrom i polifenole, a więc czynniki odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i naczyniowego.

Spożywanie kawy minimalizuje także ryzyko wystąpienia takich chorób jak Alzheimer, Parkinson (o 45 proc.) oraz chorób psychicznych. Kawosze rzadziej cierpią na zakrzepicę i martwicę wątroby, a także dobrze bronią się przed rakiem jelita grubego.

Kawa - na zdrowie!

Kawa - ta mała czarna, prawdziwa, pochodząca z pewnego i dobrego źródła, świeżo parzona to naturalna ochrona przed szeregiem chorób. Warto po nią sięgać nie tylko o poranku, gdy potrzebujemy szybkiego pobudzenia, ale i w porze lunchu i deseru. Wybierając ją regularnie, zmniejszamy ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 30 proc. Mając to na względzie - bądźmy zdrowi i sięgajmy po kawę!