Zobacz również


Woda stanowi podstawowy budulec wszystkich komórek. Jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania, gdyż odpowiada za przeprowadzanie najważniejszych procesów życiowych oraz jest głównym składnikiem płynów ustrojowych. Niedostateczne zaspokajanie pragnienia może grozić niebezpiecznym dla zdrowia a nawet życia odwodnieniem, dlatego ważne jest wyrobienie nawyku regularnego picia wody.

Zalety picia wody

Oprócz tego, że woda jest wszechobecna w organizmie i odpowiada za jego prawidłowe funkcjonowanie to posiada jeszcze wiele innych cennych właściwości.

Przede wszystkim odpowiada za regulację temperatury organizmu poprzez pot, co pomaga w utrzymaniu stałych i optymalnych warunków wewnątrz niego. Dla osób dbających o smukłą sylwetkę ważne może być to, że woda wspomaga odchudzanie poprzez przyśpieszenie procesów trawiennych.

Oprócz tego rekomenduje się picie szklanki wody przed posiłkiem, aby „oszukać głód” i sprawić, że szybciej osiągnie się uczucie sytości i pełnego żołądka. Ma ona również zdolności oczyszczania organizmu z toksycznych związków, które usuwane są wraz z potem i moczem.

To, że woda poprawia samopoczucie oraz dodaje energii, jest potwierdzone wnikliwymi badaniami. Zauważono także, że ma wpływ na zdrowy wygląd skóry, włosów oraz paznokci.

Różnice pomiędzy wodą niegazowaną i gazowaną

Tak naprawdę jedyną różnicą pomiędzy tymi rodzajami wody jest to, że jedna z nich jest napowietrzona dwutlenkiem węgla a druga nie. Przez taki zabieg, woda zyskuje lekko kwasowy odczyn, więc zmienia się jej smak. To właśnie ze względu na niego, wiele osób wybiera wodę z dodatkiem bąbelków. Na rynku dostępne są wysokonasycone CO2, średnionasycone oraz niskonasycone.

Jeśli zestawi się wodę gazowaną i niegazowaną jednego producenta to będą nawet tak samo zmineralizowane, gdyż pochodzą z tego samego ujścia. Dlatego w jej wyborze można się kierować własnymi preferencjami, a jedynym wyjątkiem będą przeciwskazania zdrowotne do spożywania tej z gazem.

Mity na temat wody gazowanej

gazowana-2Na temat wody nasyconej dwutlenkiem węgla powstało wiele mitów, które wciąż krążą wśród społeczeństwa i zniechęcają do sięgania po nią. Oto najpopularniejsze z nich.

1. Jest niezdrowa - czasami nawet wręcz przeciwnie i czasami może okazać się lepszym wyborem niż niegazowana. Pomaga w leczeniu nadkwasoty żołądka, problemów z jelitami i układem moczowym. Dwutlenek węgla wspomaga także wchłanianie magnezu i wapnia. Oprócz tego woda gazowana dłużej utrzymuje świeżość, przez hamowanie rozwoju flory bakteryjnej;

2. Powoduje nadwagę - to stwierdzenie powstało najprawdopodobniej, gdyż większość napojów gazowanych zawiera dużą ilość cukru oraz sztucznych barwników, a woda jest ich pozbawiona. To nie gaz jest czynnikiem, który powoduje przybieranie na masie, lecz właśnie wszelkie substancje słodzące. Bywa nawet, że woda gazowana może wspomagać odchudzanie, gdyż napełnia żołądek i powoduje uczucie sytości;

3. Niszczy zęby - same bąbelki nie niszczą szkliwa zębów, dzieje się tak tylko w połączeniu z cukrami, a jak wiadomo, woda ich nie zawiera

4. Nie nawadnia tak dobrze jak niegazowana - bez różnicy czy jest to woda gazowana czy niegazowana, to obie mają taki sam skład chemiczny, a wiec nawadniają organizm na równym poziomie. Dodatkowym atutem tej posiadającej bąbelki jest to, że szybciej gasi pragnienie i orzeźwia;

Kto powinien uważać na spożywanie wody gazowanej?

W odróżnieniu od wody niegazowanej, którą mogą spożywać wszyscy niezależnie od wieku czy stanu zdrowia, jej gazowana odmiana może niekiedy zaszkodzić.

Powinni się jej wystrzegać cierpiący na problemy z żołądkiem i jelitami, gdyż bąbelki mogą podrażniać ściany tych narządów i powodować zgagę. Nadciśnienie tętnicze, choroby płuc oraz bóle krtani to schorzenia, przy których również należy unikać dwutlenku węgla. Osobom po operacjach rekomenduje się spożywanie tej bez bąbelków, aby nie powodować wzdęć i podrażnienia.

Wody gazowanej powinny wystrzegać się także kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Małym dzieciom rekomenduje się podawanie tylko wody niegazowanej, gdyż z reguły piją one zbyt łapczywie i gaz może się dostać do nosa i spowodować ból. Podczas uprawiania sportu lepszym wyborem będzie woda niezawierająca dwutlenku węgla, gdyż może wywoływać nieprzyjemne uczucie przelewania się płynu wewnątrz ciała.

Jednak w odpowiednich dawkach, gdy stosuje się ją naprzemiennie z niegazowaną, szybciej nawadnia organizm, gdyż gaz wspomaga wchłanianie wody. Jest to szczególnie istotne dla osób aktywnych fizycznie, które tracą duże ilości płynu podczas wysiłku.

Jaką wodę wybrać?

Z punktu widzenia zawartości składników mineralnych, nie ma różnicy, która woda posłuży do ugaszenia pragnienia. Poza osobami, które powinny stronić od tej, zawierającej dwutlenek węgla, można kierować się walorami smakowymi i własnym gustem. Najważniejsze jest to, aby w ogóle pić odpowiednią ilość tego życiodajnego płynu.

Woda gazowana może stanowić idealną alternatywę dla słodkich napojów z bąbelkami, które w nadmiarze szkodzą i tuczą. Nie należy jednak sięgać po wody smakowe, ponieważ zawierają cukier i sztuczne aromaty. Zamiast tego, warto dodać do zwykłej wody świeże owoce czy miętę i w ten sposób otrzymać orzeźwiający napój.

Niezależnie od preferencji, każdy rodzaj wody można znaleźć w automatach vendingowych GUTMAT, które zapewniają dostęp do różnego rodzaju produktów. Dzięki bogatemu i różnorodnemu asortymentowi, każdy będzie mógł sięgnąć po to, czego potrzebuje i na co ma ochotę.