Kawa mocha

Pochodzenia nazwy kawy mocha (również mokka) upatruje się w Jerozolimie, gdzie funkcjonuje port o tej samej nazwie- Mokka. Z tego miejsca właśnie, niegdyś, sprowadzano kawę o smaku i zapachu czekolady. Już to wskazuje na główny składnik tego pysznego napoju. Uznawana jest za jeden z wariantów przygotowania kawy latte (w prostym rozumieniu kawy z mlekiem). Zatem, podstawowymi składnikami mokki są: espresso, gorące mleko, a także najlepszej jakości ciemna lub mleczna czekolada.

Cechą, zdecydowanie odróżniającą ją od innych kaw, jest sposób podania mleka, polegający na tym, że nie jest ono spienione.

Jak przyrządzić klasyczną mokkę w domu?

Jak wspomniano, mocha jest jednym z wariantów kaw, który bez problemu można przygotować w domowych warunkach. Nie są konieczne specjalistyczne urządzenia czy umiejętności. Oczywiście, w zależności od osobistych preferencji, możliwe jest eksperymentowanie ze składnikami i proporcjami. Idealną, jednak, konsystencję i strukturę uzyskamy, stosując poniższą recepturę.

Składniki:

  • 4 łyżki ziaren kawy
  • 4 łyżki cukru białego lub brązowego (dla uzyskania lepszego smaku można również dodać 1 łyżkę cukru waniliowego)
  • 2 łyżki kakao lub ciemniej czekolady
  • około 150 ml gorącego, ale nie spienionego 2% mleka

Sposób przygotowania

mocha-3

Istotne jest, aby kawy nie zalewać wodą bezpośrednio po ugotowaniu. Należy odczekać kilka minut. Zapewni to idealny smak oraz zachowanie wszystkich właściwości kawy. Mokkę podaje się, zazwyczaj, w wysokich i przeźroczystych szklankach, wlewając najpierw kawę. Następnie, należy dodać do niej czekoladę w wersji płynnej lub sypkiej. Na tym etapie można wsypać również dowolny rodzaj cukru. Ten składnik powinien być używany z rozwagą oraz z uwzględnieniem osobistych preferencji tak, by słodycz nie zdominowała smaku kawy i nie górowała nad czekoladą.

Ostatnim krokiem jest dopełnienie kompozycji mlekiem, które powinno być podgrzane i wlewane powoli w taki sposób, by w końcowym efekcie powstała kilkuwarstwowa struktura kolorystyczna. Tak przygotowana kawa to klasyczna postać mokki. Pozostają dodatki, których można dowolnie używać. Zazwyczaj, jest to bita śmietana, cynamon, a nawet lody.

Popularne odmiany kawy mocha

Na przestrzeni lat, poza klasyczną postacią tej kawy, powstało wiele jej modyfikacji. Do najbardziej popularnych należy mokka aksamitna. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona niezwykle łagodna. Przyrządza się ją podobnie jak standardową mokkę, jednak dodatkiem jest delikatna bita śmietana oraz, podawane poza stricte kawą, lody w liczbie trzech gałek. Ważne jest, aby ich smak nie zdominował smaku kawy i czekolady.

mocha-2Znana jest także odmiana mokki, zwana "zebrą". Cechuje się ona wyjątkową, dwukolorową strukturą za sprawą syropu z białej i ciemnej czekolady. Zwyczajowo, czekolada używana do przygotowania mokki jest mleczna lub deserowa. Zwolennicy białej czekolady również mogą cieszyć się pysznym smakiem tego kawowego napoju. Jego kolorystyka będzie zdecydowanie jaśniejsza, a smak delikatniejszy.

Mocha może być więc idealnym napojem do codziennego spożycia oraz bardzo dobrym deserem. Ciekawą odmianą będzie też kawa z dodatkiem kakao. Dobranie składników i receptura to jednak tylko połowa sukcesu. Ważne również, by były one dobrej jakości.

Powinno się stosować głównie świeże ziarna kawy- idealne będą takie, które mają około dwa tygodnie od dnia palenia. Po tym czasie mogą wykazywać się nadmierną goryczą i nieco psuć smak kawy. Tu przydatne są dodatki, takie jak bita śmietana czy czekolada. Oczywiście, osoby ceniące tradycyjny smak kawy wybiorą proste zestawienie składników. Warto jednak szukać swojego własnego smaku i eksperymentować, zarówno z różnymi odmianami ziaren, rodzajami czekolady, kakao, jak i również z mlekiem.

Rynek proponuje bardzo duży wybór ziaren od najdelikatniejszych do tych, których smak zapamiętamy na cały dzień. Czekolada jest dobrym sposobem na regulowanie słodyczy kawy. Użycie gorzkiej uwydatni smak kawy, a słodka, natomiast, może być dobrą alternatywą dla cukru. Również, wybór mleka jest właściwie dowolny. W pierwotnym zamyśle powinno być ono 2%, jednak dobrym wyjściem będzie tez mleko bez laktozy czy mleko kokosowe. 

W jaki sposób mocha działa na organizm?

Mokka z pewnością zadowoli każdego smakosza kawy i najbardziej wymagające kubki smakowe. Ważne jest, by zwrócić uwagę na jej wpływ na organizm.

Kawa, za sprawą zawartej w niej kofeiny, zdecydowanie wykazuje działanie pobudzające. Mleko, które nie jest poddane obróbce termicznej zachowuje większość swoich pierwotnych właściwości. Neutralizuje w nieznacznym stopniu mocny smak kawy oraz jej sinusoidalne działanie.

Cukier, tymczasem, wzmaga szybkie działanie kofeiny, czekolada, natomiast, wydłuża i dodaje walorów smakowych.

Reasumując, mokka to prawdziwa uczta dla konesera. Można ją wypić w miłych okolicznościach w kawiarni, jak i również wypełnić jej zapachem domowe zacisze. Będzie ona także idealna dla tych, którzy lubią przełamywać konwenanse i łączyć ze sobą nie zawsze oczywiste smaki.