Pierwsze objawy odwodnienia. Na co zwrócić uwagę?

Ponieważ woda to ponad połowa objętości naszego ciała, to już 1-2% ubytku wody z organizmu odczuwamy jako silne pragnienie. Jednak pojawienie się takiego objawu oznacza, że jesteśmy już mocno odwodnieni. Nasze ciało zazwyczaj dużo wcześniej zaczyna wysyłać nam sygnały świadczące o zbyt niskim poziomie płynów, które niestety często bagatelizujemy.

Najczęściej są to zmęczenie, ospałość czy kłopoty z logicznym myśleniem. Ból głowy, problemy z koncentracją to również znak, że nasz mózg, jako najbardziej uwodniony organ, domaga się uzupełnienia płynów. Jeśli pijemy zbyt mało, często czujemy suchość w ustach a nasza skóra staje się szorstka i przesuszona. Uczucie piasku w oczach czy przekrwione i zmęczone oczy również mogą sygnalizować, że nie jesteśmy wystarczająco nawodnieni. 

Ile powinniśmy pić aby utrzymać optymalny poziom nawodnienia?

Do odwodnienia najłatwiej doprowadzić latem, gdy temperatury powietrza są podwyższone. Zapominamy, że ciągle się pocimy a w ciągu dnia, nawet przy umiarkowanej aktywności, możemy stracić aż do 3 litrów wody z organizmu dziennie. Utrata wody najczęściej odbywa się poprzez wydalanie widoczne, czyli z moczem oraz wydalanie niewidoczne poprzez płuca i skórę.

Należy przy tym wspomnieć, że ilość wydalanych płynów przez organizm może się znacznie wahać i rosnąć wraz ze zmianami temperatury lub zwiększonym wysiłkiem fizycznym.

Poziom zapotrzebowania organizmu na wodę jest sprawą mocno indywidualną. Najczęściej zależy od wieku, wagi, diety oraz poziomu aktywności fizycznej. Inny będzie dla osoby starszej prowadzącej siedzący tryb życia, a inny dla czynnego sportowca. Według naukowców dzienne zapotrzebowanie na wodę powinno wynosić między 6 a 10 szklanek i będzie uzależnione od wielu czynników.

Dominującym elementem będzie tutaj masa ciała. W takim przypadku, średnie zapotrzebowanie najłatwiej jest oszacować według zasady, że na każdy kilogram masy ciała potrzebujemy 30 ml wody. Warto przy tym pamiętać, że podjęcie wzmożonej aktywności fizycznej lub wzrost temperatury otoczenia, może istotnie zmienić nasze potrzeby co do ilości wypijanych napojów w ciągu dnia.

Jak zapobiec odwodnieniu organizmu?

woda2Aby uniknąć odwodnienia należy przede wszystkim systematycznie uzupełniać płyny, nie lekceważyć pierwszych sygnałów pragnienia oraz bacznie obserwować swój organizm. Najlepszym rozwiązaniem będzie picie regularnie, przez cały dzień, małymi łykami. 

Jednorazowe wypicie dużych ilości wody nie jest zalecane ze względu na to, że organizm szybko się jej pozbędzie się i dodatkowo niepotrzebnie możemy przeciążyć nerki. 

Woda to płyn, który najlepiej nadaje się do nawadniania każdego organizmu. Inne napoje i pokarmy również wspomagają procesy nawadniania. Do napojów zalicza się: niesłodzone soki warzywne i owocowe, mleko. W przypadku napojów zawierających kofeinę, jak herbata czy kawa również wlicza się je do dziennego bilansu płynów pod warunkiem, że ich ilość jest umiarkowana. Dobrym źródłem wody są również warzywa i owoce oraz w mniejszym stopniu produkty nabiałowe i mięsne.

Jak zapewnić pracownikom prawidłowe nawodnienie w miejscu pracy?

Obowiązujące w naszym kraju przepisy prawa nakładają na pracodawców obowiązek zapewnienia swoim pracownikom wody zdatnej do picia, która może być zastąpiona innymi napojami. Wiele firm realizuje to poprzez dostarczanie wody w butelkach, instalacje urządzeń filtrujących czy wynajem automatów vendingowych. Tego rodzaju działania są bardzo potrzebnym i mądrym elementem dbania o pracowników.

Odwodnienie wpływa na ogólne osłabienie i zmęczenie pracowników, którzy nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków na optymalnym poziomie. Całodzienny dostęp do zimnych napojów czy aromatycznej kawy w samoobsługowych automatach może zdecydowanie podnieść ich wydajność i skuteczność oraz poprawić samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Tym samym będzie to miało istotny wpływ na efektywność każdej firmy oraz dobrostan i zdrowie jej personelu.

Woda to życiodajny płyn. Powinniśmy go spożywać w różnych postaciach każdego dnia, ponieważ jest podstawą prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Brak odpowiedniego poziomu nawodnienia, to szereg niekorzystnych konsekwencji dla naszego samopoczucia, zdrowia a nawet życia.