Zobacz również


Marnowanie żywności to ogromny problem zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie. W Polsce, każdego roku wyrzucanych jest ponad 5 mln ton żywności. To ogromna ilość jedzenia i pieniędzy, która zostaje zmarnowana. Oto kilka praktyk, które pozwolą na zmniejszenie tych strat.

Kupowanie tylko potrzebnych rzeczy

Tendencja kupowania więcej niż potrzeba, dotyka wielu osób. Prawdą jest, iż regularne, duże zakupy w marketach, pozwalają zaoszczędzić nieco pieniędzy. Jednak w przypadku żywności, duże zakupy często kończą się utratą ważności, przed spożyciem.

Dobrą praktyką jest zatem planowanie kolejnych zakupów, dopiero po możliwie najpełniejszym wykorzystaniu żywności już zakupionej.

Odpowiednie przechowywanie żywności

marnowanie-etanolNieodpowiednie przechowywanie jedzenia to również częsty problem jej psucia. Obecnie, w internecie znaleźć można wiele przydatnych artykułów i materiałów poświęconych poprawnemu i praktycznemu przechowywaniu pożywienia.

Warto pamiętać, że warzyw takich jak ziemniaki, pomidory, czosnek, ogórki czy cebula, nie należy przechowywać w lodówce. Ponadto warto stosować podział w przechowywaniu produktów, na te które wydzielają etylen i te które go nie wytwarzają.

Przykłady produktów wytwarzających etylen:

  • banan
  • awokado
  • pomidor
  • brzoskwinia
  • gruszka
  • zielona cebula

Produkty te powinny być separowane między innymi od ziemniaków, jabłek, liściastych warzyw zielonych czy papryki, które są wrażliwe na etylen.

Brzydkie jabłka

Chociaż piękne jabłka częściej oceniane są jako te smaczne, w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Wygląd skórki, jak i występowanie na jej powierzchni ewentualnych skaz czy drobnych zarysowań, w żaden sposób nie przekłada się na smak jabłek. Podobnie jest w przypadku innych warzyw i owoców!

Ponieważ konsumenci najchętniej kupują warzywa i owoce o nieskazitelnym wyglądzie, sieci spożywcze skłaniają się to kupowania od producentów tylko takich produktów, W rezultacie każdego roku marnowane są ogromne ilości dobrych warzyw i owoców.

Ostatnimi laty pojawiają się coraz wyraźniejsze sygnały, nawołujące do odwrócenia tej tendencji. Wiele sklepów spożywczych zaczyna prowadzić sprzedaż owoców i warzyw o mniej atrakcyjnym wyglądzie, po obniżonych cenach. Praktyka ta pozwala zmniejszać problemy z marnowaniem żywności.

Daty ważności

Panuje powszechna opinia, iż po przekroczeniu terminu przydatności, żywność nie nadaje się do spożycia. Jednak nie zawsze tak jest.

Zmieszczane przez producentów terminy ważności pomagają określić sprzedawcom i konsumentom, kiedy żywność jest najlepszej jakości.

Należy mieć na uwadze, z data odnosi się do świeżości produktu, a nie do bezpieczeństwa jego spożycia.

Decydując o spożyciu produktu, pod uwagę należy brać przede wszystkim oznaki jego zepsucia. Jeżeli takowe nie występują, żywność może być wykorzystana nawet po terminu ważności. Jednocześnie warto dodać, iż fakt nie przekroczonego terminu przydatności, wcale nie musi oznaczać, iż produkt nie jest zepsuty.

Kompost

marnowanie-kompostKompost to świetny sposób na ponowne wykorzystanie resztek lub zepsutego jedzenia. Praktyka ta pozwala wykorzystać produkty ponownie, jako wspaniały nawóz dla roślin.

Jest to wspaniała opcja, do wykorzystania w przydomowym ogródku. Warto dodać, iż na rynku dostępne są również małe kompostowniki, przeznaczone do wykorzystywania w mieszkaniu. Mniejszy kompostownik, świetnie sprawdzi się jeżeli w mieszkaniu znajdują się rośliny doniczkowe.

Oszczędzaj fusy z kawy

Fusy z kawy mogą być wykorzystane na kilka różnych sposobów. To bardzo dobry nawóz dla roślin, ponieważ są one bardzo bogate w składniki odżywcze takie jak azot, fosfor i potas.

Fusy z kawy to także świetny środek odstraszający komary, co potwierdzone zostało naukowo.

Jak dbamy o kwestie marnowania żywności

W przypadku automatów z żywnością Gutmat, szczególną uwagę przykładamy do kwestii świeżości produktów. Procesy logistyczne układamy w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko zepsucia się produktów spożywczych, a w rezultacie ich wyrzucenia.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą spożywczą w naszych automatach sprzedających. Oferujemy zawsze świeże produkty.