Zobacz również


Automaty sprzedające są obecnie bardzo popularne. Coraz większe możliwości w zakresie asortymentu powodują, że branża rozwija się coraz szybciej. Jak w przypadku każdej branży, również vending posiada swoją historię, która czasami bywa zabawna.

Pierwszy automat sprzedający

Według wszelkich dostępnych w internecie informacji, pierwszy na świecie automat vendingowy został wynaleziony w starożytnym Egipcie w 215 roku p.n.e. Plotka głosi, że służył on sprzedaży wody święconej w świątyni Aleksandrii.

Z kolei pierwszy automat sprzedający, który objęty został „patentem”, służył sprzedaży znaczków pocztowych. Patent w 1857 r. nabył Simeon Denham.

Największa liczba automatów sprzedających

Branża vendingowa zdecydowanie najprężniej rozwija się w Stanach Zjednoczonych. Już w roku 2016 łączna liczba automatów sprzedających oferujących sprzedaż szerokiego asortymentu produktów wynosiła ponad 7 milionów.

Przychody generowane dzięki sprzedaży różnego rodzaju przekąsek, w maszynach vendingowych w samych Stanach Zjednoczonych, sięgają obecnie ponad 74 mld dolarów.

Japonia może pochwalić się największym na świecie zagęszczeniem automatów sprzedających.

Co kupujemy, ile wydajemy

Każdy mieszkaniec USA w ciągu roku, wydaje średnio 27 dolarów na zakupy w automatach sprzedających. Na całym świecie, zdecydowanie najczęściej w automatach kupowana jest woda mineralna i inne napoje bezalkoholowe.

Pierwsze automaty sprzedające schłodzone napoje powstały w 1937 roku. Zostały one wprowadzone na rynek przez amerykańską firmę Vendolator.

Gumy kulki i nie tylko

gumy-kulkiJeszcze wcześniej bo w roku 1907, na rynku pojawiły się pierwsze automaty sprzedające cukierki w postaci gumowych kulek do żucia.

Jednak już około 30 lat później, asortyment maszyn sprzedających został znacznie poszerzony. Przez 20 lat, poczynając od wczesnych lat 50, automaty sprzedające wykorzystywane były do sprzedaży polis ubezpieczeniowych na życie (w razie katastrofy lotniczej), na amerykańskich lotniskach.

Ewolucja wyglądu i technologii

Przez wiele lat, jedyną formą płatności w maszynach były oczywiście monety. Możliwość płatności banknotami pojawiła się dopiero w roku 1965. Wynalazcą akceptora banknotów jest John Greenwick.

Zdecydowana większość, popularnych automatów vendingowych kojarzona jest z dużą szybą , za którą prezentowany jest dostępny asortyment. Pierwsze automaty z szybą frontową pojawiły się w 1972 roku.

Gdzie znaleźć maszynę sprzedającą?

Około 55,1% wszystkich automatów vendingowych znajduje się w budynkach biurowych lub w zakładach produkcyjnych i magazynowych.

Oferta dla każdego

Mimo, iż asortyment maszyn sprzedających to przede wszystkim napoje i drobne przekąski, nie brakuje odstępstw od tej normy.

W latach trzydziestych w Anglii dość dużą popularnością cieszyły się automaty vendingowe, w których można było kupić bryłki węgla. 

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich znaleźć można automat sprzedający sztabki i monety z czystego złota o wadze 10g. Z kolei hotel Hudson w Nowym Jorku swojego czasu oferował klientom możliwość zakupu biżuterii z brylantami. Oczywiście w automacie sprzedającym.

Dość dużą popularnością cieszą się również amerykańskie automaty spod szyldu Redbox, za pośrednictwem których sprzedawane są płyty DVD oraz Blu-Ray z filmami oraz grami Video.