Zobacz również


Czy herbatę można pić bez umiaru? Odpowiedź na to pytanie skrywa się w jej składzie, który nieznacznie różni się w zależności od jej rodzaju. Co zawierają herbaty i jaką ilość tego napoju można wypić dziennie, bez obaw o skutki uboczne?


Zalecane dzienne spożycie herbaty według najpopularniejszych odmian:

 • Czarna herbata – od 4 do 5 filiżanek
 • Zielona herbata – 4 filiżanki
 • Herbata biała – 4 filiżanki
 • Herbata Oolong – 10 filiżanek
 • Rooibos – 6 filiżanek
 • Herbaty ziołowe – 5-10 filiżanek

Co zawiera herbata?

Każdy rodzaj herbaty zawiera flawonoidy, w tym najlepiej znane katechiny. Katechiny to przeciwutleniacze, czyli substancje o działaniu antyoksydacyjnym, zapobiegające utlenianiu, a tym samym uszkadzaniu komórek. Flawonoidy chronią między innymi przed nowotworami, a także zapobiegają stresowi i wspomagają metabolizm organizmu.

Dzięki temu mogą obniżać ciśnienie krwi i stężenie lipidów, a to pomaga zapobiegać miażdżycy i powstawaniu skrzepów. Najbogatsze w katechiny są herbaty białe i zielone. W składzie herbaty obecna jest także teanina o właściwościach psychoaktywnych. Jej działanie polega na poprawianiu nastroju i zdolności poznawczych.

Kolejny ważny składnik tego napoju to kofeina, znana ze swoich właściwości pobudzających oraz teobromina i teofilina, również składniki pobudzające.

Właściwości różnych rodzajów herbat

Chociaż różne rodzaje herbat mogą dzielić ze sobą część podstawowych właściwości, to jednak inaczej postrzega się herbatę czarną, a inaczej na przykład zieloną.

Oto kilka właściwości odróżniających od siebie poszczególne rodzaje naparów herbacianych:

 • herbata czarna pobudza organizm, zwiększa koncentrację, obniża stres i ciśnienie krwi, pomaga walczyć z próchnicą, zmniejsza ryzyko zakrzepów i zachorowania na nowotwory
 • herbata zielona działa przeciwbakteryjnie, pomaga oczyścić organizm, obniża poziom złego cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów i próchnicy, zwalcza stres
 • biała herbata działa silnie pobudzająco, pomaga się skoncentrować, hamuje rozwój komórek nowotworowych, opóźnia proces starzenia się skóry, poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego i koi nerwy
 • czerwona herbata polecana jest osobom odchudzającym się, skutecznie przyspiesza metabolizm, oczyszcza organizm i wspiera spalanie tkanki tłuszczowej, a także poprawia pamięć i samopoczucie

Czy herbata jest zdrowa?

Herbata to jeden ze zdrowszych naparów, mających dobry wpływ na kondycję organizmu. Wiele zależy jednak od rodzaju herbaty oraz sposób i czasu jej parzenia. Ponieważ herbaty zawierają teinę, działają pobudzająco, a także oczyszczają ciało i wspomagają pracę żołądka. Związki fluoru zawarte w naparze wspierają także zęby w walce z próchnicą.

Herbata relaksuje, zwiększa koncentrację i zdolność skupienia się. Jest pomocna również przy zatruciach pokarmowych, zmniejsza ryzyko zawału serca i hamuje rozwój komórek nowotworowych. 

Czy herbatę można pić bez ograniczeń?

Chociaż herbata jest zdrowym napojem, to jednak nie można pić jej bez ograniczeń przede wszystkim ze względu na zawartą w niej kofeinę oraz fluor. Zielona herbata dostarcza organizmowi około 100 - 200 mg kofeiny na litr, a herbata czarna (mocna) nawet 400 mg.

Można porównać ją więc do słabszej kawy, choć teina (kofeina zawarta w herbacie) ma łagodniejszy wpływ na ciało i jest uwalniana wolniej, dając dłużej utrzymujące się efekty. Wypicie 10 filiżanek herbaty daje niemal taki sam efekt, jak wypicie kilku filiżanek espresso. Lekarze nie zalecają przekraczania porcji 3 - 4 filiżanek (710-950 ml) mocnej czarnej herbaty dziennie.

Poza tym, odradza się pić herbatę na pusty żołądek, ponieważ zwiększa ona wydzielanie soku żołądkowego, co może prowadzić do zgagi i bólu żołądka.

Po herbatę nie warto sięgać także tuż przed snem. Ostatnią filiżankę najlepiej wypić około 3 - 4 godziny przed położeniem się do łóżka. W przeciwnym razie zawarta w napoju kofeina może utrudnić zasypianie. 

Jak objawia się przedawkowanie herbaty?

Negatywne skutki przedawkowania herbaty przypominają przedawkowanie innego naparu zawierającego kofeinę, czyli przedawkowanie kawy. W zależności od wrażliwości organizmu mogą mieć one bardziej lub mniej nasilony charakter, jednak nigdy nie wolno ich ignorować. Przekroczenie bezpiecznej dziennej dawki teiny skutkuje:

 • uczuciem niepokoju i poirytowania
 • problemami ze snem i koncentracją
 • kołataniem serca
 • drżeniem rąk
 • bólem głowy
 • nudnościami i bólem brzucha

Picie herbaty w dużych ilościach niewskazane jest w przypadku chorych na anemię, ponieważ napar obniża wchłanialność wapnia i żelaza. Poza tym, na herbatę muszą uważać także kobiety w ciąży, osoby ze schorzeniami układu pokarmowego, z chorobami serca i problemami z ciśnieniem.

 

pakietki ile herbat dziennie można wypić, ile zielonych herbat dziennie, nadmiar herbaty, ile kofeiny ma herbata, skutki uboczne herbaty, przedawkowanie herbaty, zawartość hernaty