Na przestrzeni wielu lat, vending w Polsce ewoluował. Obecnie wykorzystywane są coraz nowsze maszyny, wykorzystujące zaawansowaną elektronikę i technologie. W niniejszym artykule, przedstawiamy kilka faktów na temat automatów sprzedających.

Pierwszy automat sprzedający

londonMaszyna sprzedająca po raz pierwszy wykorzystana została w Londynie. Wbrew pozorom, nie był to automat sprzedający kawę. Głównym zamysłem dla tego automatu był szybki dostęp do przekąsek w postaci owoców, ale również znaczków pocztowych, gum do żucia czy gazet.

Pierwsze automaty sprzedające napoje (wodę mineralną) pojawiły się na ulicach Londynu z początkiem lat 30 XX wieku. Warto dodać, iż oferta automatów bardzo szybko się rozszerzała obejmując takie produkty jak papierosy, małe zabawki, żywność oraz różne rodzaje napojów.

Nie obyło się bez ofiar…

W historii rozwoju branży vendingowej, niestety zdarzały się również ofiary śmiertelne. Pierwsze informacje na ten temat podano w roku 1988 w badaniu przeprowadzonym przez Journal of the American Medical Association. Jak wskazywała publikacja, w tamtym czasie doszło do 3 przypadków śmiertelnych, spowodowanych przygnieceniem przez rozkołysaną wcześniej maszynę sprzedającą.

Oprócz ofiar śmiertelnych, w publikacji pojawiła się również informacja o lżejszych obrażeniach 12 osób, do których doszło w ten sam sposób. W obydwóch przypadkach maszyny przewracały się, ponieważ próbowano w ten sposób wydobyć z nich produkty.

Kategorie maszyn sprzedających

Automaty sprzedające dzielone są według rodzaju oferowanego asortymentu na 7 głównych kategorii. Warto dodać, iż ostanie lata to duży rozwój tzw. automatów Full Line, gdzie dostępna jest bardzo szeroka gama produktów, takich jak np. zabawki, odzież ochronna czy bardziej wyszukane produkty spożywcze.

Automaty sprzedające dla biznesu

Wyposażenie przedsiębiorstwa lub miejsca użyteczności publicznej w automat sprzedający to świetny sposób na uzyskanie dodatkowych przychodów. Automaty te świetnie sprawdzają się w biurach, zakładach produkcyjnych, a także na dworcach i w centrach handlowych.

Polecamy również artykuły: Automaty sprzedające w firmie - dlaczego warto? oraz Automaty sprzedające dla szkół

Zmiany asortymentu

Wzrost ogólnej świadomości klientów oraz niepokojące statystyki odnośnie otyłości spowodowały, iż oferta produktowa automatów vendingowych zaczęła się zmieniać. Około roku 2012 oferta produktowa maszyn Gutmat została wzbogacona o zdrowe napoje oraz przekąski. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą automatów ze zdrową żywnością.

Obecnie automaty sprzedażowe, umożliwiają zakup suszonych owoców, wody mineralnej, musli i wielu innych, zdrowych produktów.

Z czasem zmiany w maszynach objęły również metody płatności. Maszyny vendingowe Gutmat umożliwiają zapłatę bilonem, gotówką oraz kartami płatniczymi.