Zobacz również


Kawa kawie nierówna - może się ona różnić pod względem jakości, smaku, aromatu, a także dodatków czy sposobu przygotowania.

Jedni gustują w czarnej, gorzkiej kawie, inni w karmelowym latte z dużą porcją lodów lub bitej śmietany.

Warto dowiedzieć się nieco więcej o tym apetycznym napoju, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie poranka - skąd pochodzi, jak powstaje, a także w jaki sposób wpływa na zdrowie. Odpowiedź na te pytania i wiele więcej znaleźć można w dalszej części artykułu.

Skąd pochodzi kawa? Jaka jest jej historia?

Na samym początku konieczne jest odbycie podróży w czasie do przeszłości. Nie sposób jasno określić, gdzie i kiedy zapoczątkowano picie kawy. Na ten temat powstały niezliczone legendy, mity, a wiele z nich niewątpliwie ma w sobie ziarnko prawdy.

Jedna z historii, którą warto przytoczyć, opowiada o Etiopskim, skromnym pasterzu, który żył około 850 roku naszej ery.

Obserwując wnikliwym okiem swoją trzódkę spostrzegł, że spożywanie pewnego rodzaju jagód sprawia, że owce są nadpobudliwe. Młody pasterz skosztował wraz ze swoimi towarzyszami owych jagód - nie posmakowały one im jednak, dlatego pozostałe ziarna wrzucili do ogniska.

Tak właśnie rzekomo miała powstać kawa palona - pasterze po chwili poczuli wyjątkowy aromat, wygrzebali więc ziarna z ogniska i ugotowali wywar, który ochoczo nazywali później darem bogów.

Obecnie mamy pewność co do tego, że kultura picia kawy sięga XI wieku. Trafiła ona do Arabii z Etiopii, a Persowie pokochali nowy, niepowtarzalny napój. Od tego czasu kawa stopniowo stawała się coraz bardziej popularna i trafiała do wielu krajów.

Rodzaje ziaren kawy - jakie możemy wyróżnić?

Kawę najprościej możemy podzielić na mieloną i ziarnistą. Kawę mieloną dzieli się według stopnia zmielenia i to właśnie on decyduje o jej smaku.

Można wyróżnić kawę mieloną do ekspresu ciśnieniowego, która jest mocno zmielona, aby w krótkim czasie można było wyzyskać z niej maksimum aromatu, kawę do parzenia, średnio zmieloną, o umiarkowanym smaku i aromacie oraz kawę do ekspresu przelewowego, która jest grubo zmielona.

Główne rodzaje kawy ziarnistej:

Arabica. Dla licznych baristów nie ma sobie równych. Kawa Arabica ma intensywny smak i jest droższa od pozostałych rodzajów, gdyż jej uprawa jest nieco bardziej skomplikowana, 

Robusta. Niewątpliwie to rozwiązanie tańsze od arabici, od której ma, na marginesie mówiąc, dwukrotnie wyższą zawartość kofeiny.

Mieszanki kawy. Dają one możliwość uzyskania niebanalnych, nietypowych i niewątpliwie niepowtarzalnych smaków, aromatów. 

Jaka jest różnica między kawą sypaną a rozpuszczalną?

Powszechnie przyjmuje się, że kawa sypana jest zdrowsza od rozpuszczalnej. Takie twierdzenie ma swoje podstawy.

Kawa rozpuszczalna jest często wykonywana z ziaren gorszego sortu, niż kawa sypana, a także dodatkowo jest poddana znacznie intensywniejszej obróbce. Co jednak ważne, kawa rozpuszczalna jest łagodniejsza, zawiera mniej kofeiny, a to niewątpliwie jest jej zaletą.

Jak picie kawy wpływa na zdrowie?

Kawa, pita w nadmiarze, może prowadzić do wypłukiwania z organizmu ważnych związków, takich jak magnez, żelazo, wywoływać bezsenność, prowadzić do pogorszenia nastroju czy podrażnień żołądka, a także zaburzeń trawienia. Dzienny limit kawy wynosić powinien około dwóch filiżanek.

Warto jednak pamiętać o prozdrowotnych właściwościach kawy - o ile tylko pije się ją w umiarze, jej wpływ na funkcjonowanie organizmu bez dwóch zdań będzie korzystny. 

Zalety picia kawy:

  • Zawiera polifenole, które usuwają z organizmu wodne rodniki, tym samym opóźniając procesy starzenia się
  • Dzięki właściwościom pobudzającym kawy, organizm staje się lepiej dotleniony
  • Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątroby, cukrzycę typu II, Alzheimera
  • Przyspiesza metabolizm, procesy trawienne
  • Poprawia koncentrację

Ile kofeiny znajduje się w filiżance kawy?;

Na wpływ ilości kofeiny, która znajduje się w filiżance kawy, wpływają czynniki takie jak rodzaj, sposób przygotowania czy sposób wypalenia.

Przyjmuje się, że w filiżance espresso znajduje się średnio 65 mg kofeiny. Capuccino czy latte są przygotowane na bazie espresso, dlatego znajduje się w nich taka sama zawartość kofeiny. Z kolei kawa parzona może zawierać od 70 do 140 mg kofeiny, a kawa rozpuszczalna - 50 - 80 mg. 

Jak długo kofeina pozostaje w organizmie?;

U większości zdrowych, dorosłych osób, kofeina utrzymuje się w okresie półtrwania przez 4 godziny- jej stężenie stopniowo zmniejsza się o połowę.

Jak usunąć plamy z kawy?

Kawa jest nie tylko niezwykle pyszna  - potrafi być także przyczyną bardzo kłopotliwych plan, które ciężko usunąć. Istnieje jednak kilka domowych, skutecznych sposobów, które pozwalają szybko pozbyć się plam z kawy i cieszyć się pięknym, czystym ubraniem.

Ocet. Roztwór z białego octu i wody (w proporcji jedna łyżeczka octu na litr wody) zaaplikowany gąbką lub szmatką na plamę pozwala na jej sprawne usunięcie.

Sól kuchenna. Świetnie sprawdza się na świeżych plamach. Wystarczy zalać je ciepłą wodą, a następnie posypać solą i zaczekać, aż sól się wchłonie. Następnie należy zmyć ją chłodną wodą.

Soda oczyszczona. Soda oczyszczona sprawdza się doskonale do usuwania licznych plam, w tym do tych po kawie.Z tego sposobu korzysta się tak samo, jak z metody z wykorzystaniem octu.

Czy można pić kawę w ciąży?

Tak, można, natomiast trzeba się wówczas szczególnie pilnować, aby nie przekraczać dziennej, bezpiecznej dawki, czyli jednej do dwóch filiżanek.

Najwyższej jakości, aromatyczną, pyszną kawę znaleźć można w automatach sprzedających naszej firmy - z napojami, przekąskami i zdrową żywnością. Kawy, które znajdują się w skomponowanej ofercie, są doceniane przez klientów w Warszawie i na terenie woj. Mazowieckiego. Automat vedingowy jest niewątpliwie nowoczesnym i bardzo modnym rozwiązaniem, dlatego warto w niego zainwestować.