Kawa ma wszechstronne działanie, które wykorzystywane jest w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Warto ją regularnie pić, a szybko pojawią się zauważalne efekty w postaci lepszego samopoczucia i poprawy zdrowia.

Co zawiera kawa?

Podstawowym składnikiem kawy jest kofeina, która ma silne właściwości lecznicze, wchodzi w skład leków przeciwbólowych, przeciwastmatycznych oraz pobudzających. Ale kofeina to nie jedyny ważny składnik. Kawa zawiera ponad tysiąc różnego rodzaju substancji bioaktywnych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie.

Są to m.in. flawonole, kwasy fenolowe, katechiny, kwas chinowy, kwas chlorogenowy. Inne ważne składniki to witaminy B2, B3, B5, sód, wapń, potas i magnez. Aby działanie kawy było najbardziej zauważalne, powinno się ją pić rano, ale nie bezpośrednio po przebudzeniu.

Badania dowodzą, że optymalną godziną jest dziewiąta, w tym czasie organizm jest gotowy do wchłonięcia składników odżywczych. Ma to związek z poziomem kortyzolu, czyli hormonu stresu w organizmie, który zaraz po przebudzeniu jest bardzo wysoki, nie ma potrzeby dodawania sobie dodatkowej energii.

Po 2-3 godzinach poziom kortyzolu zaczyna spadać i wtedy następuje idealny moment na wypicie porannej kawy.

Dobroczynne właściwości kawy

Picie kawy jest nawykiem głęboko zakorzenionym w wielu kulturach, sięga XI wieku. Początkowo był to napój dla wybrańców, z biegiem czasu kawa stała się ogólnie dostępna, rozpowszechniła się na całym świecie.

Ceniona jest nie tylko za wyjątkowy smak i aromat, ale również za prozdrowotne właściwości.

Oto niektóre z nich:

 • rano-kawa-3ma świetne właściwości pobudzające - to główna cecha, dzięki której kawa jest tak lubiana i popularna. Za pobudzające działanie kawy odpowiada kofeina, która przyspiesza bicie serca, powoduje, że do mięśni dociera więcej krwi oraz stymuluje wydzielinie adrenaliny.
 • kawa odmładza organizm - napój zawiera antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, które opóźniają procesy starzenia oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób.  Antyoksydanty zawarte w kawie są bardzo łatwo przyswajalne.
 • poprawia pamięć i koncentracje - tę właściwość zawdzięcza obecności kofeiny, teofiliny oraz teobrominy, które przyśpieszają procesy myślowe, zwiększają pamięć krótkotrwałą, ułatwiają skupienie uwagi. Kawę warto wypić przed ważnym egzaminem, dzięki temu łatwiej będzie pokonać stres i przypomnieć sobie wszystkie potrzebne informacje. Już sam aromat kawy ma działanie terapeutyczne, odpręża i zachęca do działania. Udowodniono że poranna kawa zwiększa wydajność w pracy oraz doskonale stymuluje mózg.
 • poprawia krążenie krwi - kawa ma pozytywny wpływ na pracę serca i naczyń krwionośnych, zwiększa przepływ krwi o ponad 30%, co powoduje lepsze dotlenienie komórek, a także wpływa na kondycje całego organizmu.
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 - najnowsze badania mówią, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko zachowania na cukrzycę o 7%.
 • wspomaga odchudzanie - kawa doskonale przyśpiesza metabolizm, pomaga spalać zbędny tłuszcz. Jest składnikiem wielu preparatów wspomagających odchudzanie.
 • pomaga w alergii i astmie - zawarta w kawie kofeina obniża poziom histaminy, czyli substancji wpływającej na reakcje alergiczne. Wpływa również na rozszerzenie oskrzeli, dzięki czemu obniża częstotliwość występowania ataków duszności.
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona i Alzheimera -zawarte w kawie alkaloidy hamują procesy zapalne w ośrodkowym układzie nerwowym, pozwalają zniwelować objawy tych ciężkich chorób.
 • kawa chroni przed depresją, poprawia humor - wypicie filiżanki kawy powoduje wzrost stężenia serotoniny i dopaminy, czyli substancji odpowiedzialnych za dobry nastój.
 • kawa zmniejsza ryzyko powstania nowotworów - za te ważną właściwość odpowiedzialne są polifenole i antyoksydanty, które usuwają stany zapalne w organizmie, zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów piersi, jelita grubego, prostaty i wątroby.
 • zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych - przeciwutleniacze zawarte w kawie są zdrowe dla serca, zapobiegają chorobom naczyniowym i oddechowym.
 • kawa chroni przed próchnicą - mikroelementy zawarte w kawie utrudniają bakteriom osadzanie się na szkliwie, dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia zmian próchniczych.
 • kawa poprawia stan wątroby - dwie filiżanki kawy zmniejsza ryzyko zwłóknienia wątroby oraz wystąpienia marskości. Kawa polecana jest dla osób chorujących na wirusowe zapalnie wątroby typu C, udowodniono że poprawia efekty leczenia.

Filiżanka porannej kawy, wypitej w pracy, jest świetną okazją do chwili relaksu, porozmawiania ze znajomymi, pozwala zaplanować cały dzień. Wiele osób nie wyobraża sobie inaczej rozpoczętego dnia niż od kubka aromatycznego napoju.

Te kilka chwil doskonale poprawia nastrój, odpręża i dodaje sił na nadchodzący dzień. Kawę można przyrządzić na wiele sposobów, ważne, aby wybrać ziarna dobrej jakości, które zawierają wszystkie cenne składniki.

Dobrą kawę można przyrządzić samodzielnie, można również kupić ją w kawiarni lub w automacie, który oferuje dobrej jakości napoje, w tym aromatyczną kawę, czekoladę i kakao. Warto pić kawę codziennie, aby zapewnić sobie chwile przyjemności oraz skorzystać z jej właściwości.