Jeżeli chodzi o rynek Polski, spożycie kawy od kilkunastu lat wciąż rośnie. Według publikowanych statystyk, każdego roku wypijamy około 3 kg kawy na osobę. Według wszelkich prognoz spożycie kawy w naszym kraju w ciągu najbliższych kilku lat będzie nadal rosło.

Tyle jeżeli chodzi o liczby. Jak widać kawa staje się coraz popularniejsza i spożywamy jej coraz więcej. Jak jednak wygląda sprawa zdrowia? Ile kaw w ciągu dnia można wypić?

Kawa, a praca serca

serce

Pozytywny wpływ spożywania kawy na zdrową pracę serca jest znany od wielu lat. Po latach badań, grupie niemieckich naukowców udało się ustalić, iż ma to związek z reakcją komórek w naczyniach krwionośnych na kofeinę.

Ponadto wyniki prowadzonych badań, wskazują iż osoby regularnie spożywające kawę znacznie rzadziej umierają na cukrzycę, choroby serca oraz udar.

Kawa wiąże się także z wieloma innymi korzyściami zdrowotnymi. U osób pijących regularnie kawę występuje mniejsze ryzyko wystąpienia chorób wątroby (marskość wątroby), mniejsze ryzyko rozwoju niektórych rodzajów raka, rzadziej pojawiają się również symptomy demencji i choroby Alzheimera. Dodatkowo, spożycie kawy ma wpływ antydepresyjny.

Największe badania potwierdzające tą zależność przeprowadzone zostały w USA, gdzie badaniu poddano ponad 400 000 oraz w Europie, na grupie ponad 500 000 osób.

Ile filiżanek kawy dziennie?

kofeinaWedług licznych opinii kardiologów, dzienne spożycie do 6 filiżanek kawy, nie tylko nie powinno zaszkodzić, ale również może mieć korzystny wpływ i zmniejszać arytmię. Spożywanie kilku kaw dziennie jest wskazane szczególnie u osób starszych (jeżeli nie występują inne przeciwskazania zdrowotne).

Warto jednak podkreślić, iż aby korzystać z pozytywnego wpływu kofeiny na organizm, spożywana kofeina powinna pochodzić wyłącznie z kawy.

Polecamy również artykuł: Jak poprawić produktywność w pracy?

Podczas gdy do 500 mg kofeiny dziennie (około 6 filiżanek kawy), nie powoduje żadnych negatywnych skutków, to u ponad 75% badanych, którzy spożyli napój energetyczny pojawiły się problemy związane z zaburzeniem pracy serca (kołatanie serca, w czasie do ciągu 24 godzin od spożycia).

Umiar, jak we wszystkim

Autorzy przeprowadzonych badań, podkreślają jednak iż mimo tak pozytywnych wyników, nie należy zbytnio przesadzać z dzienną ilością spożycia kawy. Faktem jest, iż zbyt duża ilość kawy może powodować przyspieszenie pracy serca, przyczyniając się do powstania innych problemów zdrowotnych.

Większe spożycie kawy może również być niekorzystne u osób chorujących na raka. Podwyższona praca naczyń krwionośnych, która powstaje na skutek oddziaływania kofeiny, może powodować również dostarczanie większej ilości tlenu go guzów, przyspieszając tym samym ich wzrost.

Zgodnie z opinią doktora Joachima Altschmied’a, uznanego na całym świecie specjalisty z zakresu biologii molekularnej, który również stał na czele zespołu niemieckich naukowców prowadzących badania w zakresie wpływu kawy na zdrowie, regularne spożycie, częste spożywanie kawy w przypadku osób zdrowych ma pozytywny wpływ i w znacznym stopniu wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego.