W poniższym artykule chcielibyśmy skupić się nieco na suszonych owocach, które dostępne są również w ofercie naszych automatów sprzedających.

Czym są suszone owoce?

szuszone-2Zgodnie z nazwą, suszone owoce pozbawione są całkowicie wody (w procesie suszenia). Podczas tego procesu owoc mocno się kurczy, stając się małym, bardzo energetycznym smakołykiem. Najczęściej spotykanymi owocami w wersji suszonej są rodzynki, żurawina, śliwki i morele.

Popularność zdobywają również suszone banany oraz daktyle, które często spotkać można również w formie kandyzowanej (z zawartością cukru).

Istotną cechą suszonych owoców jest fakt, iż proces suszenia dobrze je konserwuje. Dzięki temu owoce suszone są poręczną przekąską, szczególnie podczas długich podróży lub w miejscach gdzie nie ma dostępu do lodówki.

Pełne mikroelementów, błonnika i przeciwutleniaczy

Suszone owoce są bardzo pożywną przekąską - to prawda. Jeden kawałek suszonych owoców zawiera mniej więcej tyle samo składników odżywczych, co jego świeży odpowiednik. Bark wody w tego rodzaju przekąsce, rekompensuje blisko 4 razy większa zawartość błonnika, witamin i minerałów, aniżeli w owocach świeżych.

Dlatego też jedna porcja suszonych owoców jest w stanie dostarczyć do organizmu znaczy procent dziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały. Występuje w nich również wysoka zawartość kwasu foliowego.

Należy jednak wspomnieć, iż przeprowadzone badania wykazały, iż w suszonych owocach mimo dużej zawartości minerałów i witamin, znacznie zmniejszona jest zawartość witaminy C (w stosunku do owoców świeżych).

Suszone owoce na zdrowie

Suszone owoce nie tylko zawierają duże ilości minerałów i większości witamin. Cechuje je również wysoka zawartość błonnika oraz przeciwutleniaczy takich jak polifenol, które pomagają zapobiegać chorobom układu krwionośnego oraz nowotworom.

Przeciwutleniacze polifenolowe to także korzyści związane z lepszym przepływem krwi oraz wspomaganiem pracy układu trawiennego.

Warto dodać, iż niektóre z przeprowadzonych badań obserwacyjnych, wykazały iż osoby regularnie spożywające suszone owoce, zwykle mają mniejszą wagę oraz przyswajają więcej składników odżywczych (w porównaniu z osobami deklarującymi, iż ich nie spożywają).

Zdrowe działanie suszonych rodzynków

Suszone winogrona zawierania ogromne ilości błonnika i potasu. Charakteryzują się one średnim poziomem indeksu glikemicznego i niskim poziomem indeksu insuliny. W praktyce oznacza to, iż po spożyciu nie powodują one wzrostu poziomu tych związków we krwi.

Niektóre z badań wskazują, iż spożywanie rodzynek

  • obniża ciśnienie krwi
  • stabilizuje poziom cukru we krwi
  • zmniejsza poziom cholesterolu we krwi oraz zmniejsza markery stanu zapalnego
  • powoduje uczucie nasycenia
  • może przyczyniać się do zmniejszania ryzyka wystąpienia cukrzycy oraz chorób serca

Śliwka suszona

Bogate w błonnik, potas, beta karoten, witaminę A i K, suszone śliwki są naturalnym środkiem przeczyszczającym. Dzięki swoim właściwościom, zalecane są często przy leczeniu zaparć. Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, mogą one również zapobiegać chorobom serca. Z kolei duża zawartość minerału jakim jest bor, jest pomocna podczas walki z osteoporozą.

Słodkie daktyle

Naturalnie, niesamowicie słodkie suszone daktyle, to wspaniała i zdrowa przekąska dla każdego. Są ogromnym źródłem błonnika, potasu i żelaza, dlatego szczególnie poleca się ich spożywaniem kobietom podczas ciąży. Ich regularne spożywanie w ciągu ostatnich tygodni ciąży, może pomagać w rozszerzeniu szyjki macicy. Daktyle są też jednym z najbogatszych źródeł przeciwutleniaczy.

Ponieważ, owoce te posiadają niski indeks glikemiczny, pomimo słodkiego smaku nie powodują dużego wzrostu cukru we krwi.

Naturalny cukier i kalorie

Świeże owoce zazwyczaj zawierają duże ilości naturalnych cukrów. Usunięta woda powoduje, iż cała zawartość cukru oraz kalorii owocu zawarta jest w o wiele mniejszym rozmiarze.

Zawartość cukru w najbardziej popularnych owocach suszonych:

  • Rodzynki: 59%
  • Daktyle: 64–66%
  • Śliwki: 38%
  • Morele: 53%

Od 22% do 51% wskazanej zawartości cukru w suszonych owocach to fruktoza. Spożycie fruktozy w dużych ilościach, nie jest korzystne dla organizmu i może powodować przyrost masy ciała oraz ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Pamiętajmy, iż ze względu na niewielkie rozmiary, łatwo jest spożyć duże ilości suszonych owoców na raz. Istnieje zatem ryzyko, iż dostarczymy do organizmu zbyt dużą ilość cukru i kalorii.

Unikaj suszonych owoców z dodatkiem cukru

kandyzowane

Owoce kandyzowane, to suszone owoce z dodatkową zawartością cukru dodawanego podczas procesu suszenia (niekiedy w postaci syropu). Mimo, iż wielokrotnie wskazano, iż owoce tego typu są niezdrowe, wciąż są one powszechnie dostępne.

Zdecydowanie odradzamy spożywanie owoców kandyzowanych. Ich spożywanie ma negatywny wpływ na zdrowie, zwiększa ryzyko występowania otyłości, chorób serca, a także rozwój nowotworów.

Jak odróżnić zdrowe suszone owoce od owoców kandyzowanych?

Przed spożyciem owoców suszonych, zalecamy dobrze zaznajomić się z informacjami zawartymi na opakowaniu. Szczególną uwagę zwrócić należy na skład oraz informacje o (dziennej) wartości odżywczej produktu.

Siarczany i toksyny

Niestety faktem jest, iż niektórzy producenci dodają do suszonych owoców konserwanty zwane siarczynami. Powodują one, iż suszone owoce wyglądają bardziej atrakcyjnie.

Siarczany u osób z nadwrażliwością mogą powodować skurcze żołądka, wysypki, a w skrajnych przypadkach nawet ataki astmy.

Nieodpowiednie przechowywanie suszonych owoców może prowadzić również do ich zanieczyszczenia grzybami oraz innymi związkami. Zaleca się aby suszone owoce przechowywać w szczelnym opakowaniu.

Czy owoce suszone są zdrowe?

Podsumowując. Ten rodzaj przekąski ma swoje mocne jak i słabsze strony. Z jednej strony są one bardzo cennym źródłem wielu minerałów i witamin. Zawierają one również sporo cukru i są kaloryczne, a więc nie zaleca się spożywania ich w większych ilościach.

Jednorazowo zaleca się jedzenie nie więcej niż 1 - 2 garści owoców suszonych. Sprawia to, iż są one idealny sposobem na szybkie dostarczenie do organizmu dużej dawki minerałów i witamin. Z uwagi na dużą zawartość cukru, nie zalecamy spożywania suszonych owoców w godzinach wieczornych.