Co oznacza nazwa cappuccino i kto jest twórcą tego napoju?

ciate-2Co oznacza cappuccino? Nazwa pochodzi od słowa "kapucyn". Powstanie aromatycznej, nieco słodkawej kawy cappuccino zawdzięczamy bowiem dwóm osobom: włoskiemu mnichowi i wędrownemu lekarzowi Marco d'Aviano oraz polskiemu oficerowi i kupcowi, Jerzemu Kulczyckiemu.

Do ich spotkania doszło po wygranej, również z pomocą Kulczyckiego, bitwie pod Wiedniem. Jerzy Kulczycki postanowił zaparzyć pozostawioną przez Turków kawę.

Jej smak okazał się jednak zbyt gorzki! Na szczęście, włoski kapucyn Marco d'Aviano i na to znalazł lekarstwo. Tak powstała aromatyczna kawa ze spienioną pianką. W późniejszym czasie, już we własnej wiedeńskiej kawiarni, Kulczycki dodatkowo osładzał cappuccino miodem.

Warto jednak wspomnieć, że do dziś nie zachowano jednoznacznej wersji tej historii. Dlatego opowieść o cappuccino urasta już do rangi legendy.

Czym wyróżnia się kawa cappuccino?

Cappuccino to w dużym uproszczeniu kawa espresso podawana ze spienionym mlekiem. Wysokość pianki powinna być naprawdę pokaźna! Kawa tego typu powinna być przyrządzana z zachowaniem proporcji: 1/3 espresso, 1/3 gorącego mleka, 1/3 mlecznej pianki o temperaturze 63 stopni. Dlatego sama już objętość cappuccino jest spełnieniem marzeń kawosza.

Co więcej, piana powinna pięknie osiąść na środku filiżanki, by zewnętrzny okrąg zachował kolor espresso. Na powierzchni pianki często tworzone są przemyślne wzory, np. w kształcie serca.

Jak podawać cappuccino? Zaleca się podanie w pojemnej filiżance, najlepiej z rogalikiem do przegryzienia tuż obok. Czy cappuccino pobudza, dodaje energii i podnosi ciśnienie? Zastosowana ilość espresso może sprawić, że cappuccino pobudzi zupełnie tak samo, jak czarna kawa.

Latte - mleko czy kawa? Co znaczy po włosku latte?

Latte oznaczaw języku włoskim mleko. I rzeczywiście, zamawiając we Włoszech latte możemy liczyć właśnie na podgrzane mleko!

Tymczasem caffè latte to mleko z dodatkiem espresso. Ze względu na proporcje kawę latte można zdefiniować bardziej jako napój mleczny, aniżeli kawowy. Do jej wykonania stosuje się 2/3 mleka oraz 1/3 espresso. Tym samym kawa latte zawiera mniej kofeiny i nie podnosi ciśnienia w takim stopniu, jak tradycyjna kawa. Dużą popularnością cieszy się warstwowa kawa latte, podawana w przezroczystej szklance.

Napój ten często serwowany jest z lodami, a górną warstwę nierzadko wieńczy pyszna bita śmietana. Klasycznej kawy latte nie należy natomiast mylić z popularnym black latte, napojem odchudzającym złożonym z kawy, oleju kokosowego, mleka kokosowego i dodatków przyspieszających metabolizm.

Jak przygotować latte z warstwami?

ciate-3Przygotowanie latte w domu może być trudne, jeśli chodzi o zachowanie idealnych warstw. Dlaczego latte się miesza i warstwy przestają być widoczne? Najczęściej powodem jest nieodpowiednia temperatura kawy bądź niedostatecznie spienione mleko.

Jak przygotować latte z warstwami? Na samym początku należy zastosować podgrzane, lecz nie zagotowane mleko. Na jego powierzchni powinna znaleźć się dobrze spieniona piana mleczna. W tym celu najlepiej jest wykorzystać dobry spieniacz do mleka.

Jak więc wykonać latte bez spieniacza, w warunkach domowych? Można zastosować na przykład mikser, ręczne narzędzia kuchenne mogą się jednak nie sprawdzić. Na samym końcu, dodać należy ciepłą (nie gorącą!) kawę, o objętości około 3/4 naczynia.

Co bardziej pobudza - cappuccino czy latte?

Ze względu na większą zawartość espresso i tym samym kofeiny, efekt pobudzający jest widoczny w przypadku cappuccino.

Nie należy zrównywać cappuccino z latte, której działanie pobudzające jest znikome. Pomimo zastosowania mleka i pianki mlecznej, cappuccino powinno być wypijane głównie o poranku bądź w porze obiadowej. Natomiast latte to dobra propozycja dla tych, którzy bez kawy nie mogą się obejść również po południu.

Różnica między cappuccino a latte jest widoczna zarówno w formie podania, jak i w proporcjach. Odmienne jest także zastosowanie obu napojów. O ile cappuccino może z powodzeniem zastąpić poranne espresso, o tyle latte pomoże raczej ograniczyć spożycie kofeiny.

Warto pamiętać, że obecnie zarówno cappuccino, jak i latte serwowane jest również przy użyciu dobrych automatów vendingowych i ekspresów kawowych. Dzięki temu, aromatem kawy można cieszyć się w każdym miejscu, o każdej porze.