Kiedy najczęściej sięgamy po napoje energetyczne?

redbNajwięcej kawy lub napojów typu redbull spożywa się w czasie wytężonej pracy umysłowej lub wzmożonego wysiłku fizycznego. Nie bez powodu studenci w okresie sesji wypijają dziennie kilka kubków tego płynu. Po kawę lub redbulle sięga się wtedy, gdy chce się dostarczyć organizmowi kofeiny i składników odżywczych, które pozwolą zniwelować uczucie zmęczenia. Warto podkreślić, że choć oba napoje pobudzą do dalszej pracy i sprawią, że osoba po nie sięgająca poczuje się dużo bardziej wypoczęta, to jednak istnieją pewne różnice pomiędzy nimi.

Kiedy kawa, a kiedy energetyk?

Ile osób, tyle opinii – niektóre osoby nie wyobrażają sobie życia bez porannej kawy, natomiast inne równie dobrze mogłyby nigdy jej nie pić i nie czułyby się z tego powodu w żaden sposób zubożone. Wielu ludzi celebruje poranki, pijąc cappuccino, latte lub espresso i rozkoszując się smakiem. Nie każdy jest jednak miłośnikiem kawy – osoby, które za nią nie przepadają, mogą zniwelować poranne uczucie zmęczenia za pomocą napoju energetycznego takiego jak na przykład red bull.

Podstawową różnicą pomiędzy nim a kawą jest smak. Tak zwane energetyki występują w różnnych smakach, dzięki czemu można znaleźć napój idealnie dostosowany do swoich potrzeb – jeśli ktoś nie lubi danego typu, być może zasmakuje mu kolejny. Ludzie nieprzepadający za smakiem kawy mają nieco trudniej, ponieważ większość jej rodzajów (na przykład cappuccino, latte) jest do siebie dość podobna (chyba że do napoju zostanie dodany specjalny syrop smakowy).

Napoje w liczbach – czy częściej sięga się po kawę, czy po napoje typu redbull?

Trudno by było pokusić się o dokonanie wiarygodnych statystyk, które by pozwoliły na dokładne porównanie ilości osób preferujących kawę i ilości smakoszy energetyków. Warto podkreślić, że oba napoje są niezwykle popularne. Redbull to jeden z najbardziej znanych na całym świecie napojów energetycznych. Liczby mówią same za siebie – w 2018 roku sprzedano aż 7 miliardów (!) puszek redbulla! Miłośników kawy wcale nie jest mniej. Przyjmuje się, że co roku na całym świecie ludzie wypijają nawet 7 milionów ton kawy!

W jaki sposób podjąć decyzję, czyli: jakie są zalety każdego z napojów?

Wiele osób zastanawia się, czy więcej kofeiny znajduje się w kawie, czy raczej w popularnych energetykach.

Co ciekawe, odpowiedź na to pytanie może nieco zaskoczyć – redbull ma 80 miligramów kofeiny, czyli tyle, ile zawiera dość słaba kawa. Aby określić zawartość kofeiny w kawie, należy najpierw sprecyzować, jaki rodzaj napoju ma się na myśli. Najwięcej tej substancji (około 200 miligramów) można znaleźć w espresso, więc nic dziwnego, że ten typ kawy jest bardzo popularny wśród osób chcących szybko zniwelować uczucie zmęczenia. Dla porównania warto podać także średnią zawartość kofeiny w herbacie – w 100 mililitrach znajduje się około 30 miligramów.

Jeżeli zatem potrzebujemy szybkiego zastrzyku energii, najlepiej zadziała filiżankamocnej kawy.

Czy tylko zawartość kofeiny w napoju ma wpływ na zniwelowanie zmęczenia?

Oczywiście, że nie! Kofeina szybko pobudza organizm do działania, sprawiając, że dana osoba nie czuje się już senna. Przy wzmożonym wysiłku umysłowym lub fizycznym warto zdecydować się na wypicie napoju typu redbull, ponieważ znajdują się w nim także i inne substancje niwelujące zmęczenie.

Popularny energetyk zawiera także taurynę i wiele witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu (na przykład witaminę B6 czy B12). W składzie napoju energetycznego znajduje się także cukier, który dostarcza do organizmy dawkę dodatkowej energii.

redbkawa2_1

Osoby pieczołowicie zwracające uwagę na ilość spożywanych kalorii mogą zdecydować się na zakupienie wersji light, do której przygotowania zamiast cukru użyto słodzików, dzięki czemu energetyk dostarcza organizmowi zaledwie około kilkunastu kalorii (kawa natomiast zawiera ich jeszcze mniej!).

Jaki napój wybrać przed rozpoczęciem intensywnego treningu fizycznego?

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie spożycie radbulla. Warto jednak pamiętać, że napojów tego typu nie powinno się spożywać zbyt często. Przeciwwskazaniem do spożywania energetyków może być ciąża – kobiety spodziewające się dziecka powinny pozostać przy tradycyjnym spożywaniu kawy.

Jeżeli dana osoba regularnie trenuje, lepiej będzie kupować przed intensywnym wysiłkiem fizycznym kawę, a napoje energetyczne spożywać od czasu do czasu, w stanach większego zmęczenia. Należy jednak pamiętać o regularnym nawadnianiu.

Trudno znaleźć uniwersalną receptę na to, kiedy należy spożywać kawę, a kiedy lepiej będzie sięgnąć po napoje energetyczne. Każda osoba inaczej reaguje na substancje znajdujące się w każdym z tych produktów. Ile osób, tyle indywidualnych preferencji, jednak warto czasem zmienić swoje przyzwyczajenia i z ciekawości sięgnąć także i po inny typ napoju.