Zobacz również


Jednym z najpopularniejszych najlepiej rozpoznawalnych ze wszystkich napojów kawowych jest latte. Znana z doskonałego połączenia gorącego mleka i aromatycznego espresso. Termin „latte” to skrócona wersja caffè latte, który po włosku oznacza „mleko” i to właśnie ono jest kluczowym składnikiem dodawanym do tego napoju. Występuje w wielu wariantach, zarówno na ciepło, jak i na zimno, a na jej wierzchu bariści tworzą nierzadko piękne, wymyślne wzory.

Ten wyjątkowy napój podawany jest zwykle w kubeczku o pojemności 300-330 ml i składa się w 1/3 z espresso, a w 2/3 z gorącego mleka. 

Krótka historia latte

Termin Cafe Latte powstał w XVII wieku w regionach Włoch ochoczo odwiedzanych przez amerykańskich turystów, którym przeszkadzał gorzki, bogaty smak espresso. Chcąc zadowolić podróżnych bariści do kawy zaczęli dodawać mleko, aby uzyskać delikatny w smaku i niepowtarzalny, słodki napój. Jednak to w latach 80. w Seattle w stanie Waszyngton termin "Latte" rozwinął się oficjalnie, aby do dziś stać się nieodłącznym dodatkiem każdego entuzjasty kawy.

Inne popularne mleczne kawy

Istnieje kilka na pozór podobnych rodzajów kawy z mlekiem. Są nimi choćby cappuccino, cafe au lait i latte macchiato. Cappucino tak jak latte przygotowana jest na bazie espresso. Różnią się one jednak stosunkiem mleka do naparu kawy. Mleka w cappuccino jest mniej, a pianka jest o wiele wyższa. Natomiast sama latte posiada więcej zarówno mleka, jak i kawy.

Cappuccino podaje się zwykle z gałką lodów, ciastem albo bitą śmietaną.

Cafe au lait

Cafe au lait do złudzenia przypomina latte. Również składa się z mleka z dodatkiem przepysznej kawy. Główną różnicą między obywoma napojami jest to, że w cafe au lait nie ma espresso.  Często do tworzenia bazy kawowej dla tego napoju używa się francuskiej kawy prasowanej. Brak jej też charakterystycznej pianki na wierzchu, a podawana jest w proporcjach jednej części mleka do jednej części kawy.

Latte macchiato

Włoską siostrą latte jest także słynna latte macchiato, w której składniki są przygotowywane w odwróconej kolejności. Najpierw mleko jest gotowane i wlewane do filiżanki, a następnie dodawana jest do niego odpowiednia ilość espresso. W efekcie kawa ma charakterystyczny, "przybrudzony" kolor pianki.

Jak przygotować latte w domu?

latte-2

Aby przygotować latte w domu niezbędny jest automat do kawy albo inne narzędzie. Może to być kawiarka albo zwykły dzbanek, który też wyjątkowo sprawdzi się w domowych warunkach. Do tego wystarczy ulubione mleko, kawa i opcjonalnie syrop albo gorąca czekolada. Nie trzeba być baristą, aby przygotować ten pyszny, mleczny napój.

Najważniejsze jest espresso

Dobra kawa zaczyna się przede wszystkim od dobrych ziaren. Aby uzyskać możliwie najlepszą latte należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości kawę. Warto zapytać o nią w kawiarni albo dobrym sklepie. Świetnym wyborem będzie tu kawa pełnoziarnista. Ziarna najlepiej jest zmielić na bardzo drobne espresso w młynku żarnowym tuż przed ich zaparzeniem. Na codzień, kawę najlepiej jest przechowywać w hermetycznym, szczelnym pojemniku.
Opcjonalnie przyda się też ulubiony syrop, który dodaje się w pierwszej kolejności. 

Różne rodzaje mleka

latte-3

Zwykłe mleko 3,2% jest najłatwiejsze do spieniania ale doskonale sprawdzi się tu także mleko 2% lub mleka roślinne. Najlepiej do tego użyć ręcznego spieniacza lub poręcznej wersji elektronicznej. Można je także przygotować za pomocą mikrofalówki lub przy użyciu french pressu. 

Cafe latte

Aby zrobić gorącą latte należy wlać wybrany syrop na dno dużego kubka. Do napojów „półsłodkich” wystarczy jedna łyżka stołowa. Następnie należy dodać ciepłe espresso. Może to być pojedyńcza, podwójna lub potrójna porcja, ale ogólna zasada to 1/3 porcji espresso i 2/3 porcji mleka.

Następnie za pomocą łyżki wystarczy nabrać resztę pianki i napełnić pozostałą część kubka spienionym wcześniej mlekiem, a dodatkowo wierzch posypać można także gorącą czekoladą. 

Mrożona latte

Popularnym napojem jest mrożona latte. Aby ją przygotować należy wlać syrop, espresso, mleko i dużą garść lodu do shakera lub pojemnika z pokrywką. Wstrząsać energicznie, a następnie napełnić szklankę lodem i zalać przygotowanym napojem. Kawa najlepiej sprawdzi się w upalne, letnie dni.

Chai latte

Jednak latte to nie tylko kawa, a także napoje na bazie herbaty. Chai to słodko-pikantna herbata znana z aromatycznego smaku, powstała z połączenia czarnej herbaty, imbiru i innych przypraw.

Do najpopularniejszych należą kardamon, cynamon, koper włoski, pieprz czarny i goździki. W przeciwieństwie do zwykłej herbaty, która jest parzona na wodzie, masala chai jest tradycyjnie parzona zarówno przy użyciu ciepłej wody, jak i ciepłego mleka. Chai latte otrzymać można dodając porcję naparu do spienionego mleka i można ją kupić w większości kawiarni albo zrobić w domu. To korzenny przysmak, którego powinien spróbować każdy.

Latte z mlekiem sojowym i latte z mlekiem migdałowym

Mleko migdałowe, sojowe, kokosowe i owsiane mogą być używane jako substytuty produktów mlecznych, ponieważ dobrze radzą sobie z ręcznymi i automatycznymi spieniaczami do mleka. Dzięki tym dodatkom stworzyć można pyszną latte z mlekiem sojowym albo popularną latte z mlekiem migdałowym, które są rewelacyjną opcją dla zarówno dla wegan, jak i dla osób z nietolerancją laktozy.

Najlepsze dodatki do latte

Dobra latte to także napój z dodatkiem syropów. Na rynku istnieje wiele opcji do wyboru. Dzięki nim wyczarować można przeróżne smaki kawy. Opcjonalnie można ją słodzić i posypać wiórkami czekoladowymi lub kakao. Ci, którzy są aspirującymi baristami i uwielbiają atrakcyjnie wyglądającą kawę mogą spróbować swoich sił w tzw. latte art, które polega na "malowaniu" wzorów na spienionej kawie.

Latte z automatu

Kawa to napój bez którego ciężko jest rozpocząć dzień. A co kiedy spieszymy się i nie mamy czasu na jej przyrządzenie? Szybką porcję kofeiny dostarczyć można dzięki automatom sprzedającym. Automaty vendingowe GUTMAT oferują różne rodzaje kawy, w tym również kawę latte. To idealny sposób na udany poranek i najlepszy rytuał na rozpoczęcie dnia pełnego pracy.