Zobacz również:


Przekąski są niewątpliwie symbolem współczesnego świata, czego oznaką jest znaczny wzrost ich popularności na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Zjedzenie orzeszków, paluszków czy małej ilości słodyczy wcale nie musi wpływać negatywnmie na zdrowie. Ostatnie lata to dość spora zmiana jeżeli chodzi o uwzględnienie przekąsek w codziennej diecie.

Kontrolowane spożycie dodatkowego posiłku może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i pracę organizmu człowieka.

Sposób na dostarczenie składników odżywczych

Umiarkowane spożywanie przekąsek jest przede wszystkim jednym z najlepszych sposobów na dostarczenie do organizmu niezbędnych składników odżywczych. Pracując nad ważnym projektem niezwykle istotne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu energii. W sytuacji, w której brak czasu nie pozwala na zjedzenie ciepłego posiłku, przekąska w postaci jogurtu, suszonych owoców czy krakersów z powodzeniem wspomoże pracę mózgu.

Ochota na przekąski słone i słodkie

W sytuacji, w której ochota na przekąskę coraz mocniej zaznacza swoją obecność, zazwyczaj jest to określony produkt słodki lub słony. Zgodnie z doświadczeniem większości ludzi, największa ochota na wszelkie słodycze pojawia się dopiero późnym wieczorem, czego najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest traktowanie przekąsek jako nagroda po ciężkim dniu - symboliczny "zakazany owoc".

sloneTakie podejście jest tragiczne w skutkach i prowadzi do m.in. zaburzeń odżywiania.

Słodycze lub chipsy powinny być traktowane tak samo jak każdy inny produkt wchodzący w skład diety. Możemy mówić wówczas o zdrowym i odpowiedzialnym podejściu do przekąsek.

Słone przekąski

Najczęściej wybieranymi przekąskami słonymi są chipsy, paluszki, orzeszki oraz krakersy. Przyczyna ochoty na te konkretne produkty spowodowana może być brakiem podstawowych minerałów jak wapń, sód, magnez lub cynk.

Jeżeli ochota na słone przekąski pojawia się dość często, warto wykonać badania oraz rozpocząć prawidłowo dobraną suplementację.

Inne przyczyny ochoty na słone przekąski to m.in.:

 • niewystarczające nawodnienie
 • problemy z nadnerczem
 • potrzeba organizmu
 • głód
 • stres (pobudzenie hormonów)

Szczególną uwagę warto zwrócić na ostatni z wyżej wymienionych punktów - stres. Długotrwałe napięcie psychiczne jest druzgocąca w skutkach i prowadzić może do poważniejszych zaburzeń psychofizycznych. "Zajadanie" stresu jest zjawiskiem popularnym, jednak w ten sposób człowiek doprowadza do eliminacji objawu, a nie przyczyny problemu.


Słona, zdrowa przekąska - czy to możliwe?

Słona przekąska może być nie tylko zdrowa, ale również pomóc w zrzuceniu kilku kilogramów. Oto kilka przykładów zdrowej, słonej przekąski.

Popcorn

popcorn-miska

Popcorn to zdecydowanie najlepsza alternatywa dla paczki chipsów. Ta słona przekąska jest bardzo dobrym źródłem błonnika. Co ważne, jedna porcja popcornu potrafi zaspokoić łaknienie, a jednocześnie zawiera mniej niż 100 kalorii.

Czarne oliwki

czarne-oliwki

Czarne oliwki są niskokaloryczne i zawierają związki przeciwzapalne oraz przeciwutleniacze.

Kubek czarnych oliwek to:

 • 15 gram tłuszczu (zdrowe tłuszcze)
 • źródło witaminy E i K
 • źródło żelaza, miedzi, cynku
 • źródło błonnika

Hummus i warzywa

hummus-warzywa

Hummus i warzywa to wspaniałe, zdrowe połączenie. Oba składniki zawierają sporą dawkę białka i błonnika, które nasycą na długi czas. Aby uniknąć monotonii oraz zróżnicować zakres składników odrzywczych warto zmieniać warzywa oraz smaki hummusu.


Słodkie przekąski

Ochota na słodkie przekąski, tak samo jak w przypadku słonych, może być wywołana nieinwazyjną potrzebą organizmu, jednak u źródła takiego stanu leżeć może również niski poziom cukru we krwi w przypadku, w którym występuje niski poziom serotoniny.

zrzut_ekranu_2020-11-26_o_13.33.27

Ochota na cukier i słodycze wzrasta również w przypadku, w którym dana dieta jest uboga w tłuszcz, co skutkuje nadmiernym obciążeniem organizmu i tzw. insulinoopornością. Cukry nie są wtedy skutecznie rozprowadzane po całym organizmie, który domaga się ich większego spożycia. Analogicznie jak w przypadku słonych przekąsek, ochota na słodycze drastycznie wzrasta w sytuacji stresowej. Objawia się ona także jako przyzwyczajenie, zgodnie z którym po posiłku zwyczajowo spożywane są słodycze bądź ciasto.

Korzyści z drobnych przekąsek

Kluczowym czynnikiem decydującym o podejściu do przekąsek jest zdanie sobie sprawy z tego, że ich kontrolowane przyjmowanie w żaden sposób nie wpływa na zdrowie człowieka. Co więcej, drobne przyjemności w ciągu dnia mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie psychiczne, ze względu na czynniki takie jak:

 • wzrost poziomu dopaminy - "hormonu radości i szczęścia"
 • wzrost motywacji do pracy
 • chwilowe odprężenie
 • zaspokojenie potrzeb organizmu

Z wyżej wspomnianych względów nigdy nie warto ignorować potrzeb na przekąski, natomiast najlepszym rozwiązaniem jest ich kontrolowane spełnianie.

Zdrowe odpowiedniki słodyczy

owoce

Oprócz tradycyjnych przekąsek, na rynku coraz częściej dostępne są ich zdrowe odpowiedniki w postaci suszonych owoców (jako chipsy), suszonych kawałków wołowiny, drobno pokrojonych warzyw oraz batoników BIO. Są to z pewnością produkty, po które warto sięgać, ze względu na ich szczególną wartość zdrowotną. Smak tzw. zdrowych przekąsek również jest stale dopracowywany, przyciągając tym samym nowych konsumentów.

Automat z przekąskami w firmie

Automaty sprzedające w miejscach pracy są obecnie coraz chętniej wykorzystywane. Pozwalają one uzupełnić niedobory energii w przerwie lub w oczekiwaniu na ważne spotkanie. Nasza firma oferuje wynajem automatów vendingowych z napojami oraz przekąskami. Zapewniamy dostęp do szerokiego, różnorodnego asortymentu.