Znanych jest wiele gatunków herbat, każda posiada inne właściwości, smak oraz charakteryzuje się innym sposobem przygotowywania. Spośród najpopularniejszych gatunków herbat można wyróżnić między innymi: najpopularniejszą, czarną herbatę, a także zieloną, czerwoną, białą, żółtą oraz ulung.

Herbata uznawana jest za najzdrowszy napój na świecie i szacuje się, iż jest drugim pod względem częstotliwości spożycia napojem, jednakże wokół niego powstało również wiele mitów, poniżej zostaną przedstawione te najpopularniejsze.

1. Czarna herbata powinna mieć czarny kolor

Jest to jeden z częściej powtarzanych mitów. Czarna herbata jest jednym z najłatwiejszych w przygotowaniu napojów. Pomimo swojej nazwy nie musi mieć czarnego koloru, wszystko zależy od sposobu jej przygotowania oraz od dodatków jakie dodamy. Można ją przygotować dodając takie składniki jak imbir, kardamon, cynamon lub goździki, sprawiając jednocześnie, że herbata uzyska niepowtarzalny smak oraz często nieco zmieniony kolor. 

2. Popijanie witamin herbatą jest zdrowe

Popijanie zarówno witamin, jak i leków zgodnie z badaniami ma niekorzystny wpływ na organizm. Zawarte w niej substancje zmniejszają wchłanianie oraz osłabiają działanie niektórych minerałów. W przypadku probiotyków ciepło z napoju może niszczyć mikroorganizmy powodując. iż przyjmowany suplement się nie wchłonie.

3. Mocna herbata zawiera tyle kofeiny co kawa

Jednym z najczęstszych mitów na temat herbaty, który jednocześnie sprawia iż część osób twierdzi że napój ten jest mniej zdrowy. Herbata traci kofeinę mniej więcej po 3 minucie parzenia, czyli wbrew wielu opiniom - im mocniej zaparzony napar tym mniej pobudza. Dodatkowo, kofeina zawarta w herbacie jest mniej mocna niż w kawie, ponieważ wiąże się z polifenolami co osłabia jej działanie

4. Herbata zielona jest zdrowsza od czarnej

herb2Wiele osób utożsamia herbatę zieloną z jednych z najbardziej zdrowych napojów, natomiast ta czarna często postrzegana jest jako mniej zdrowa i gorsza. Jest to kolejny mit, ponieważ obie herbaty działają pozytywnie na organizm, jednak ze względu na swoje właściwości - w inny sposób. 

5. Herbata w torebkach jest gorszej jakości

Niektórzy całkowicie rezygnują z zakupu herbaty w torebkach ze względu na pogląd, iż znajduje się tam herbata gorszej jakości niż sypana. Jest to bardzo krzywdzący i wielokrotnie powtarzany mit.

Ze względu na wielkość woreczka znajdują się w nim małe lub pokruszone liście herbaty. Jak we wszystkich produktach, znajdują się takie lepszej i gorszej jakości, natomiast nie jest zasadą iż herbata w torebkach jest gorszą sypanych. Warto sięgać po sprawdzone produkty o dobrym składzie. Nie warto więc rezygnować z tego rodzaju napojów, natomiast warto wybierać je rozważnie.

6. Zielona herbata pomaga schudnąć

Często przechodząc na dietę odchudzającą łączy się ją z zieloną herbatą, która ma wspomóc ten proces. Jest to niestety mit. Chociaż zielona herbata zawiera wiele pozytywnych właściwości dla organizmu nie posiada ona właściwości wspomagających odchudzanie. Picie jej przyspiesza co prawda proces przemiany materii, ale nie jest to lek na nadwagę i nie wpływa na spadek masy ciała. 

7. Najzdrowsza herbata to ta bez dodatków

Jest to również jeden z najchętniej powielanych mitów. Decydując się na herbatę, należy oczywiście wybierać tę o jak najlepszej jakości, natomiast wartym zaznaczenia jest fakt iż dodawane do niej składniki nie sprawiają, że traci ona swoje pozytywne właściwości - wprost przeciwnie, decydując się na różne dodatki można nie tylko urozmaicić smak napoju, ale także dostarczyć organizmowi dodatkowych składników znajdujących się w wybranych dodatkach. Tutaj warto pamiętać, aby składniki dodawane do herbaty były również dobrej jakości.

herb3_1

8. Herbata nie posiada daty ważności

Jest to produkt spożywczy, w związku z czym należy pamiętać iż ulega starzeniu. Okres przydatności do spożycia, to zazwyczaj około 6 miesięcy. 

Podsumowując, pomimo tego iż wokół herbaty narosło wiele mitów niewątpliwie można ją uznać za jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Udowodniono naukowo, iż picie herbaty zwiększa koncentrację, zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca, a także posiada liczne właściwości prozdrowotne. W celu wyboru herbaty najwyższej jakości warto zapoznać się z oferowanymi automatami, które zapewniają stały dostęp do najlepszej jakości i wyśmienitej w smaku herbaty.