Warto zauważyć, iż rosnąca popularność maszyn sprzedających wpływa nie tylko na stopniowe powiększanie zakresu oferty sprzedażowej maszyn, ale również na coraz bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne. Coraz częściej mówi się o możliwościach jakie niesie za sobą wykorzystanie w vendingu atutów sztucznej inteligencji.

Automaty sprzedające papierosy

papierowe

Automaty sprzedające papierosy stanowią dobry przykład. Wykorzystanie sztucznej inteligencji podczas sprzedaży papierosów pozwala uniknąć sprzedaży np. osobom zbyt młodym. Automaty tego rodzaju z powodzeniem wykorzystywane są już od kilku lat w Australii.

Te inteligentne automaty do sprzedaży wykorzystują najnowocześniejsze technologie rozpoznawania dłoni i rozpoznawania twarzy w celu przeprowadzenia identyfikacji osoby kupującej. Do określania wieku wykorzystywane są np. wzory żył, które są unikalne dla każdej osoby. Mechanizm rozpoznawania twarzy działa w oparciu o identyfikację rysów oraz konturów twarzy.

Jak pomaga sztuczna inteligencja?

Nieletnia konsumpcja papierosów jest poważnym problemem na całym świecie. Wdrożonych zostało już wiele środków zapobiegawczych, aby powstrzymać to zjawisko. Środki te w różny sposób spełniały swoje zadanie. Faktem jest, iż młodym ludziom często dość skutecznie udaje się omijać wszelkie trudności związane z zakupem papierosów.

Wprowadzenie nowych technologi i wykorzystanie sztucznej inteligencji bardzo skutecznie zapobiega niekontrolowanej sprzedaży produktów osobom nieletnim.

Korzyści biznesowe

ai-3Pełna automatyzacja sprzedaży za pośrednictwem maszyn sprawia pozwala firmom wynajmującym zapomnieć nie tylko o kwestiach związanych z kontrolą, ale również uzupełnianiem zapasów. Co istotne, aby zapewnić swoim klientom możliwość zakupu dodatkowych produktów, nie jest konieczne zatrudnianie dodatkowych osób. Dlatego też, automaty sprzedające są bardzo dobrą propozycją dla wielu różnych biznesów.

Ponieważ proces sprzedaży za pośrednictwem automatów jest w pełni zautomatyzowany, nie musisz już przejmować się aktualizowaniem zapasów ani uzupełnianiem danych. Co więcej, nie musisz inwestować w dodatkową siłę roboczą lub utrzymywać ogromny sklep w celu generowania sprzedaży.

Automatyczna analiza danych

Zautomatyzowane systemy analizy danych np. odnośnie sprzedaży, które stosowane są w najnowocześniejszych automatach sprzedażowych  niosą za sobą ogromne możliwości. Wykorzystanie informacji płynących z systemu, możliwe jest najlepsze dostosowanie oferty oraz lepsze poznanie potrzeb grupy docelowej, do której kierowana jest sprzedaż.

Największe zmiany jeszcze przed nami…?

Obserwując dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji, zakres coraz większych możliwości jakie za sobą niesie oraz poszerzające się spektrum jej wykorzystania, przypuszczać można iż największe zmiany w branży vendingowej wciąż są przed nami.