Antyoksydanty – źródło zdrowia i urody

Antyoksydanty – inaczej nazywane również przeciwutleniaczami – to związki organiczne, które posiadają zdolność do blokowania wolnych rodników powstających w procesach utleniania. Ich nadmiar w organizmie prowadzi do zaburzenia stanu równowagi, co skutkuje powstawaniem tak zwanego stresu oksydacyjnego. W przypadku, kiedy niedobór antyoksydantów utrzymuje się w organizmie przez dłuższy czas, następuje uruchomienie niekorzystnych procesów, które sprzyjają rozwojowi poważnych chorób.

antyo2

Niewielka ilość wolnych rodników jest dla organizmu nieszkodliwa, a nawet pomaga w walce z bakteriami i wirusami. Jednak ich nadmiar uszkadza i niszczy zdrowe komórki. Ich namnażaniu sprzyja przede wszystkim nieprawidłowa, wysoko przetworzona dieta, spożywanie alkoholu czy palenie papierosów. Dodatkowymi czynnikami wspomagającymi rozwój rodników jest skażone, zjonizowane powietrze czy smog elektromagnetyczny.

Przeciwutleniacze – super broń w walce z chorobami

Najwięcej naturalnych antyoksydantów znajduje się w nieprzetworzonej żywności, czyli w surowych warzywach i owocach. Do innych, mniej znanych źródeł przeciwutleniaczy zalicza się kawę, herbatę czy czerwone wino. Najlepiej poznane antyoksydanty to witamina A, C, E. Najsilniejszym z nich jest witamina C. Jej źródłem w codziennej diecie są owoce cytrusowe, papryka, porzeczki, ziemniaki oraz pomidory. Witaminę E najłatwiej znaleźć można w olejach roślinnych, warzywach zielono-listnych czy jajach. Kolejnymi sprzymierzeńcami w wojnie z wolnymi rodnikami są minerały – cynk, selen czy potas.

Najczęściej spotkać je można w orzechach (włoskich, laskowych) i ziarnach (słonecznik, dynia). Szczególnym przeciwutleniaczem w tej grupie jest selen, który wzmaga antyoksydacyjne działanie witamin A,C i E. Dobrym źródłem selenu są otręby i kiełki zbożowe.

Jednak antyoksydanty to nie tylko minerały i witaminy. Zalicza się tu również inne związki, takie jak: flawonoidy, polifenole, karotenoidy czy koenzym Q. Ten ostatni występuje w niewielkich ilościach w organizmie człowieka, jednak jego poziomy są zazwyczaj za niskie do zwalczenia nadmiaru wolnych rodników. Można je uzupełniać spożywając rośliny strączkowe, mięso i ryby.

Karotenoidy to grupa barwników powszechnie występująca w warzywach i owocach o żółtych i zielonych barwach. Antyutleniaczy tego typu należy szukać w zielonej pietruszce, jarmużu, dyni czy marchewce. Ochronę przed wolnymi rodnikami zapewnią też polifenole, które w w dużych ilościach występują w owocach jagodowych, aronii, wiśniach i selerze naciowym.

Antyoksydanty to naturalna szczepiona przeciwko przedwczesnemu starzeniu się

Proces starzenia się to nie tylko zwiotczała skóra czy zmarszczki. To także wiele zmian zachodzących wewnątrz organizmu. Niestety, ten nieuchronny proces rozpoczyna się już po 25 roku życia i znacznie przyśpiesza po ukończeniu 45 roku życia.

Badaczami, którzy pierwsi zauważyli związek między nadmiarem wolnych rodników a przyspieszonym starzeniem się organizmów, byli naukowcy - Fleming i Migiel. Między innymi, to dzięki ich badaniom wiadomo, że zwiększając spożycie owoców i warzyw można znacznie podnieś poziom przeciwutleniaczy w krwiobiegu, co skutecznie zatrzymuje procesy przedwczesnego starzenia się komórek.

Zdrowotny potencjał kawy

antyo3Regularne spożywanie przeciwutleniaczy przyczynia się do zachowania zdrowia, poprawienia metabolizmu czy eliminacji toksyn z organizmu. Jednak w dzisiejszych czasach niewiele jest osób, które mogą codziennie przygotowywać posiłki ze świeżych, nieprzetworzonych produktów. Większość osób musi szukać dodatkowych źródeł naturalnych antyoksydantów. Jednym z nich może być świeżo parzona kawa.

Kawa, dzięki dużej zawartości polifenoli, uważana jest za doskonałe źródło antyoksydantów. Jednak ich poziom jest silnie uzależniony od sposobu w jaki zostanie ona przyrządzona.

Najwyższe stężenie przeciwutleniaczy można znaleźć w kawie parzonej w ekspresach. W wielu zakładach pracy czy instytucjach publicznych są dostępne ekspresy i samoobsługowe automaty vendingowe, gdzie można skosztować gorących napojów przygotowanych w ten sposób. Dlatego warto się przy nich często zatrzymywać na ''małą czarną'' , bo to dobry pomysł na połączenie przyjemnego z pożytecznym.