Co ciekawe, udowodniono iż kawa poprawia nastrój oraz wpływa korzystnie na kreatywność i produktywność podczas pracy. Istnieją również badania naukowe poświęcone korzyściom zdrowotnym wynikającym z picia kawy. Według niektórych badań regularne picie kawy pozwala:

  • zmniejszyć ryzyko zachorowań na raka nawet o 20%
  • o 5% zmniejszyć ryzyko chorób serca
  • zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy 2 typu nawet o 30%

Korzyści zdrowotne wynikające z picia kawy związane są z naturalnymi przeciwutleniaczami, działaniem enzymów regulujących poziom glukozy i insuliny oraz zmniejszenie stresu.

Pora dnia ma duże znaczenie

kawa-kiedy-2Faktem jest, iż stopień pozytywnego wpływu kawy na zdrowie, może się zwiększać lub zmniejszać, w zależności od pory dnia, w której jest ona spożywana. Warto również pamiętać, iż spożywanie większej ilości kawy w najmniej odpowiednich momentach, może wpływać wręcz negatywne na zdrowie.

Według niektórych badań, wypicie kawy zaraz po przebudzeniu może spowodować występowanie dreszczy oraz nadpobudliwość. Aby kawa działała w sposób najzdrowszy, pierwszą filiżankę należy spożyć kilka godzin po przebudzeniu.

Jest tak, ponieważ zaraz po przebudzeniu ciało ludzkie wytwarza sporą ilość kortyzolu, który ma za zadanie pobudzić do działania. Dodatkowe, pobudzjące działanie kofeiny w tym momencie może spowodować złe samopoczucie oraz w krótkim czasie uczucie senności i zmęczenia.

Najkorzystniej jest pić kawę w momencie kiedy poziom kortyzolu w organizmie jest najniższy, czyli około trzy do czterech godzin po przebydzeniu.

Innymi słowy, należy unikać powstawania mieszanki kawy i kortyzolu.

Chociaż poziom kortyzolu spada po południu, picie kawy w tym czasie również nie zawsze jest zdrowe. Należy pamiętać, iż kofeina pozostaje w krwiobiegu do 12 godzin czo w przypadku niektórych osób może powodować problemy z zaśnięciem. Osoby bardzo podatne na działanie kofeiny, w godzinach popołudniowych powinny wybrać raczej wersję bezkofeinową.