Magiczna mikstura, dzięki której likwiduje zbędne kilogramy. Brzmi wspaniale. Czy kawa z cytryną jest takim cudownym napojem?

Opinia jakby kawa z cytryną posiadała właściwości odchudzające w ostatnich miesiącach jest stała się bardzo powszechna. Jednak czy jest ona słuszna?

Kawa z cytryną

Skład najpopularniejszej wersji tego napoju to sok z połowy cytryny, wciśnięty do standardowej wielkości filiżanki kawy.

Nie da się ukryć, że kawa tego rodzaju nie smakuje tak dobrze jak inne, tradycyjne formy tego napoju. Oczywiście, sok z cytryny dodawany może być wyłącznie do kawy czarnej (bez mleka).

Czy kawa z cytryną faktycznie odchudza?

Odpowiadając możliwie najkrócej: nie.

kawa-cytryna-2Faktem jest, iż sok z cytryny nie posiada właściwości spalających tłuszcz. Również jego połączenie z kofeiną nie powoduje wydzielania się związków o właściwościach odchudzających.

Opinia na temat odchudzających właściwości kawy z cytryną najprawdopodobniej ma związek z podobnymi stwierdzeniami dotyczącymi soku z cytryny rozpuszczonego w wodzie.

Wypicie szklanki wody z plasterkiem cytryny jest często wymieniane jako pomocny sposób na zrzucenie kilogramów. Nie wynika to jednak ze specjalnych właściwości cytryn. Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o wypełnienie żołądka zawartością zawierającą 0 kalorii.

Wypełnienie żołądka wodą powoduje uczucie pełności, zmniejszając jednocześnie uczucie głodu.

W przypadku kawy, mechanizm jest bardzo podobny.

Kawa zmniejsza apetyt, jednocześnie przyspieszając metabolizm za sprawą kofeiny. Warto jednak pamiętać, że zdrowa dieta to nie tylko kawa i woda z cytryną.

Korzyści wynikające z dodania cytryny do kawy

Cytryny, podobnie jak inne cytrusy, posiadają dobre właściwości odżywcze. Stanowią one bogate źródło witaminy C.

Kwas cytrynowy w cytrynach może również wspomagać trawienie i zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia kamieni nerkowych.

Cytryna w kawie, raczej nie...

Dodanie soku z cytryny do kawy to przede wszystkim znaczne obniżenie walorów smakowych.

Dodatkowo, sok z cytryny powodować może zgagę. Zwłaszcza wśród osób posiadających problemy żołądkowe.

Kwas cytrynowy w większej ilości może być również szkodliwy dla szkliwa zębów.

Kawa z cytryną, czy warto spróbować?

Ponieważ odchudzające właściwości kawy z cytryną to mit, a jej smak jest znacznie gorszy, zdecydowanie nie polecamy takiego połączenia.