Przyprawy zmieniające smak kawy

Dodanie przypraw do kawy stanowczo zmienia jej smak, ale także zapewnia dodatkowe korzyści zdrowotne. Do napoju można dodać między innymi kardamon, który pomaga zrównoważyć negatywne skutki kofeiny. Ta pochodząca z Indii i Sri Lanki roślina daje kawie charakterystyczny, korzenny posmak, a dodatkowo rozgrzewa ciało i pomaga udrożnić drogi oddechowe.

Kardamon zwiększa także dzienne spożycie błonnika. Przed parzeniem napoju wystarczy zmielić przyprawę, a następnie wymieszać ją z kawą. Rozdrobione ziarna należy następnie zaparzyć po turecku lub w kawiarce. Intensywny aromat kardamonu podkreślić można przez dodanie do kawy mleka.

Tradycyjny smak naparu z palonych ziaren urozmaicić można także przez dodanie do niego cynamonu. Ta przyjemna w zapachu przyprawa jest popularnym składnikiem kawy meksykańskiej, a przez wielu uznawana jest także za zdrowszy substytut śmietany i cukru.

dodatki-1

Cynamon zmieszany z ziarnami kawy to dodatkowa dawka przeciwutleniaczy o orzeźwiającym smaku. Przyprawa ma także właściwości przeciwzapalne i wspomagające przemianę materii.

W domu sporządzić można także kawę z dodatkiem przyprawy do piernika. Składniki, takie jak imbir, gałka muszkatołowa, czy goździki znacząco zmieniają smak napoju, przywołując na myśl okres okołoświąteczny.

Kawa piernikowa ma właściwości rozgrzewające, dlatego w kawiarniach przyrządza się ją głównie jesienią i zimą. Przyprawy można dodawać do kawy razem, bądź pojedynczo. Dobrym urozmaiceniem napoju będzie podawanie go z bitą śmietaną lub wzmocnienie niewielką ilością syropu piernikowego.

Ekstrakty, które dodać można do kawy

Smak domowej kawy wzbogacić można także za pomocą ekstraktów roślinnych. Te słodkie dodatki przybierają postać ziaren lub płynu, w związku z czym mieszać je można z kawą zarówno przed, jak i po jej zaparzeniu.

Smak palonych ziaren świetnie urozmaici między innymi słodki, kremowy ekstrakt wanilii, który w połączeniu z kofeiną dobrze wpływa na poziom koncentracji. Napój podawać można z dodatkiem mleka, co wzmocni aromat wanilii. Dla amatorów orzechowych akcentów poleca się ekstrakt z migdałów, z kolei wielbiciele mocnych smaków mogą dodać do swojego napoju miętę pieprzową. Odświeżający aromat mięty dobrze komponuje się z intensywnym smakiem kawy, dodając energii i silnie pobudzając kubki smakowe.

Kawa może być także wzbogacana o kwieciste aromaty. Już niewielka ilość ekstraktu dodana do naparu zmienia jego smak, uwalniając wiosenny aromat. Świeże kwiaty lawendy dodawane mogą być do zmielonej kawy „sypanej”. Odrobina wody różanej świetnie komponuje się z kolei ze smakiem Cafe Latte, czy Mokki. Kawę kwiatową urozmaicić można delikatną nutą soku z cytrusów - np. z grejpfruta, który doda do napoju charakterystyczny, gorzki smak i wydłuży czas działania kofeiny.

Jakie inne składniki zmieniają smak i aromat kawy?

dodatki-2W domowej kawiarence nie może zabraknąć czekolady, która w naturalny sposób łączy się z praktycznie wszystkimi rodzajami kawy. Do napoju można dodać czekoladę w proszku, pod postacią syropu, bądź tabliczkę rozpuszczoną w wysokiej temperaturze.

Czekolada dobrze sprawdzi się nie tylko w gorącym napoju, lecz także w orzeźwiającej kawie mrożonej. Skoro mowa o zimnych wersjach naparu, to nie można zapomnieć o kawie z lodami. Te nałożyć wystarczy do wysokiej szklanki, a następnie zalać ostudzoną kawą. Na wierzch położyć można bitą śmietanę, która wzmocni kremowy smak napoju.

Wśród domowych dodatków do kawy znajdują się także sól i masło. Pierwszy ze składników zmniejsza posmak goryczy naparu. Już szczypta wystarczy, by gorzki smak zniknął, a na jego miejscu pojawił się niepowtarzalny aromat napoju. Poprzez dodanie do kawy masła zwiększa się natomiast jej kremowy posmak. Tak zwana „bulletproof coffe” wywodzi się z Tybetu, a przez swój wyjątkowy składnik nie tylko rozjaśnia umysł i dodaje energii, lecz także jest bardzo sycąca, nie wywołując przy tym uczucia ciężkości.

Nic nie stoi także na przeszkodzie, by do kawy dodać alkohol, co jest popularne zwłaszcza za granicą. Kawa po irlandzku zakłada, by do gorącego naparu ze zmielonych ziaren dodać whiskey, a całość doprawić brązowym cukrem. Istnieje również wersja alkoholowej kawy zza wschodniej granicy – tak zwana „kawa rosyjska” to espresso z kieliszkiem wódki oraz ewentualnym dodatkiem cukru i śmietany. W domu można także przyrządzić caffe coretto. Wówczas do napoju dolewa się likier – najczęściej amaretto.

Tysiące pomysłów na kawę

Parzenie smakowej kawy nie jest skomplikowane. Przy pomocy przypraw, aromatycznych ekstraktów lub składników dobrze znanych w domowych kuchniach, rutyna picia kawy staje się niezwykła. Z wyjątkowego smaku napoju nie trzeba jednocześnie rezygnować wraz z wyjściem z domu. Automaty sprzedające GUTMAT zapewniają dostęp do aromatycznej, pysznej kawy oraz innych napojów gorących (również herbaty zielonej) o każdej porze dnia.