Wiele osób nie wyobraża sobie poranka czy popołudnia bez filiżanki ulubionej kawy. Na półkach sklepowych można jednak odnaleźć wiele rodzajów kaw różniących się między sobą ceną, rodzajem oraz gatunkiem ziaren. Arabica to kawa charakteryzująca się niezwykle łagodnym smakiem oraz aromatem. Ma płaskie i podłużne ziarna z brązowawym lub szarym nalotem.

Dojrzewa około ośmiu miesięcy, po czym zostaje poddana odpowiedniej obróbce. Z kolei Robusta cechuje się lekko kwaśnym posmakiem i ze względu na większą zawartość kofeiny wykazuje mocne działanie pobudzające. Dojrzewa od dziewięciu do dwunastu miesięcy, a jej ziarna zostają dodatkowo prażone dla uzyskania lepszego, bardziej intensywnego smaku.

Najpopularniejsze rodzaje kawy to:

  • rozpuszczalna - poddawana jest wielu procesom obróbki, w tym prażeniu, mieleniu, parzeniu, a także suszeniu
  • ziarnista - ziarna tej kawy należy samodzielnie zmielić i zaparzyć w ekspresie
  • mielona - zaparzana bezpośrednio w filiżance lub ekspresie poprzez zalanie gorąca wodą
  • sypana - zmielone ziarna kawy bogate są w antyoksydanty oraz posiadają wysoką zawartość kofeiny

Ze względu na łatwość parzenia najczęściej wybierana przez konsumentów jest kawa sypana (53%) oraz rozpuszczalna (47%).

Krótka historia kawy rozpuszczalnej

rozpuszczalna-2Historia kawy rozpuszczalnej sięga XIX wieku. To właśnie wtedy trzech smakoszy tego kofeinowego napoju postanowiło poeksperymentować z resztkami ziaren, które pozostały po nadmiernej produkcji kawy. Nowozelandczyk David Strang, Japończyk Sartori Kato oraz Brytyjczyk George Washington jako pierwsi opatentowali więc pomysł na kawę rozpuszczalną. Napój prawdziwą popularność zyskał jednak dopiero w okolicach 1930 roku, kiedy brazylijski koncern kawowy znany później pod marką Nescafe, rozpowszechnił bardziej zaawansowaną metodą obróbki ziaren. 

Kawa rozpuszczalna powstaje poprzez upalenie ziaren, które następnie zostają drobno zmielone oraz poddane działaniu wody. Aby skutecznie pozbyć się nadmiaru wilgoci jednocześnie nie pozbawiając ziaren walorów smakowych, coraz częściej producenci kawy rozpuszczalnej stosują metodą liofilizacji. Polega ona na efektywnym wysuszaniu wody w procesie wymrażania. Ekstrakt kawowy zostaje więc odpowiednio wyczyszczony, poddany filtracji oraz suszeniu w bardzo niskiej temperaturze. Kawa rozpuszczalna liofilizowana uznawana jest za jedną z najlepszych i najbardziej aromatycznych kaw instant na świecie. 

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Powszechnie uważa się, że kawa rozpuszczalna nie należy do najzdrowszych. Oczywiście, wiele zależy od producenta, bowiem kawa rozpuszczalna dobrej jakości zasadniczo nie będzie różnić się składem od wersji mielonej.

Ta pierwsza jest jednak zdecydowanie bogatsza w ważne składniki mineralne takie jak cynk, wapń oraz magnez. Ponadto, zawiera sporo antyoksydantów, które znacząco zmniejszają ryzyko mutacji komórek. Ma również wyjątkowo mało kalorii, ponieważ w jednej filiżance kryją się niecałe 2 kcal. Kawa rozpuszczalna ma jednak zdecydowanie niższą zawartość kofeiny niż sypana. Jedna standardowa filiżanka kawy rozpuszczalnej (220-240 ml) zawiera średnio 50 mg kofeiny, zaś w przypadku kawy sypanej wartość ta wynosi około 95 mg.

Kawa sypana okaże się też stosunkowo zdrowsza, ponieważ pozbawiona jest różnych konserwantów i barwników, które pojawiają się w składzie kawy rozpuszczalnej.

Jak należy poprawnie przygotować kawę rozpuszczalną?

Odpowiednia temperatura parzenia kawy ma znaczący wpływ na jej smak. Kawy rozpuszczalnej z pewnością nie wolno zalewać wrzątkiem. Zbyt wysoka temperatura nie tylko pozbawi ją odpowiedniego aromatu, czego efektem jest nieprzyjemny posmak goryczki, ale również zniszczy najważniejsze związki antyoksydacyjne, które stanowią najważniejszą zawartości kawy rozpuszczalnej. Przygotowując swój ulubiony napój warto więc odczekać około 2-3 minut, aby cieszyć się jego pełnym aromatem.

Kawa rozpuszczalna bez wątpienia posiada kilka ważnych zalet. Jest wyjątkowo łatwa w przyrządzeniu, tania oraz powszechnie dostępna. Z drugiej strony w jej składzie często występują niezdrowe konserwanty i barwniki, które wykazują negatywny wpływ na organizm. Wybierając odpowiednią kawę rozpuszczalną należy więc zwrócić szczególną uwagę na to, czy została ona przygotowana metodą liofilizacji. Tylko wtedy można cieszyć się pysznym i co najważniejsze zdrowym napojem dobrej jakości.