Ludzie kochają kofeinę. Niezależnie czy spożywana jest ona w kawie, herbacie czy w produktach czekoladowych. Ten popularny stymulant pobudza i pomaga zachować energię w ciągu długiego dnia pracy.

Kofeina jest również składnikiem wielu leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty i na receptę. Jednak czy kofeina sama w sobie łagodzi ból?

Czy kofeina działa przeciwbólowo?

Według kilkunastu przeprowadzonych badań, udało się stwierdzić, iż u około 5 - 10% osób zażywających tabletki zawierające kofeinę nastąpiło złagodzenie odczucia bólu. Badanie dotyczyło występowania bólów głowy oraz bólów poporodowych.

Wszystkie badania porównywały skutki przyjmowania pojedynczej dawki środka przeciwbólowego, takiego jak paracetamol lub ibuprofen, z taką samą dawką kofeiny.

Prawdą zatem jest, iż środki przeciwbólowe w połączeniu z kofeiną mogą działać skuteczniej. Zatem kawa, zawierająca kofeinę wspomaga działanie tabletek przeciwbólowych.

Reakcja organizmu

Przyczyną takiego zjawiska jest najprawdopodobniej fakt, iż środek pobudzający (kofeina) może pomóc lekom przeciwbólowym szybciej dostać się do krwiobiegu lub spowolnić ich usuwanie z krwi.

Bezpieczna dawka kofeiny

Warto zwrócić uwagę, iż zbyt duża dawka kofeiny może mieć również negatywny wpływ na organizm. Do najczęściej występujących problemów związanych z przedawkowaniem kofeiny, zaliczyć należy bóle brzucha oraz refluks żołądkowy.

Według badań, bezpieczna dawka kofeiny nie powinna przekraczać 300 miligramów na dzień. Jest to ilość, która zawiera się w około trzech, standardowej wielkości filiżankach kawy.