Czy picie kawy może mieć wpływ na cukrzycę?

Aby zrozumieć, w jaki sposób picie kawy wpływa na rozwój cukrzycy należy przyjrzeć się nieco bliżej tej chorobie. Warto pamiętać, że cukrzyca typu 2 to choroba zupełnie odmienna od cukrzycy typu 1.

Obie choroby mogą i często mają związek z czynnikami genetycznymi. Jednakże, cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, skutkującą upośledzeniem lub zahamowaniem wydzielania insuliny przez trzustkę.

Tymczasem cukrzyca typu 2 jest często wtórnym efektem nieodpowiedniego sposobu odżywiania lub problemów hormonalnych. W cukrzycy typu 2 poziom glukozy jest niewspółmierny z poziomem produkowanej insuliny, ponieważ organizm nie reaguje na nią odpowiednio. Zjawisko to nazywane jest insulinoodpornością.

Celem profilaktyki zaleca się aktywność fizyczną oraz regularną kontrolę glukozy we krwi, np. z zastosowaniem diety ubogiej w produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Według wielu opinii również picie kawy może być dobrym sposobem na walkę z cukrzycą tego typu.

Powinno się jednocześnie monitorować pracę układu hormonalnego, biorąc pod uwagę na przykład poziom prolaktyny i hormonów tarczycy.

Picie kawy a cukrzyca typu 2 - wyniki badań

cukrzyca-2Badacze stale udowadniają, że elementem diety osób zagrożonych cukrzycą i diabetyków powinna być kawa! Naukowcy z Fińskiego Narodowego Instytutu Zdrowia w Helsinkach prowadzili badania nad tym zagadnieniem przez 12 lat.

Wyniki wskazują, iż wśród osób wypijających 5 i więcej filiżanek kawy dziennie, ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 zmalało o 55% - 79%. Na tym etapie nie dowiedziono, jakie są przyczyny tego zjawiska.

Temat podjęli jednak duńscy naukowcy współpracujący z Sorenem Gregersenem ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus. Wykryto, iż kafestol i kwas kawowy zwiększają poziom wydzielanej insuliny po aplikacji glukozy. Z kolei insulina zmniejsza poziom glukozy we krwi. Kafestol oddziałuje również na komórki mięśniowe gryzoni w sposób bardzo zbliżony do działania specjalistycznych leków dla cukrzyków.

Obie te substancje obecne są zarówno w kawie z kofeiną, jak i tej bezkofeinowej. Zatem osoby cierpiące na problemy hormonalne powinny skonsultować się z lekarzem, ponieważ najlepszym wyborem może okazać się właśnie kawa bezkofeinowa.

Z oczywistym przyczyn dotyczy to także kobiet w ciąży. Co ważne, obecnie zaleca się spożycie około 3 filiżanek kawy, a ostateczna ilość wypijanego napoju uzależniona jest również od innych czynników zdrowotnych, takich jak problemy natury gastrycznej czy nadciśnienie.

Kawa może być polecana cukrzykom również ze względu na jej działanie antyoksydacyjne. Przeciwutleniacze mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie wątroby, co wspiera walkę z wysokim poziomem glukozy we krwi.

Część naukowców uważa, że polifenole zawarte w kawie mogą zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za stres oksydacyjny. Dowiodła tego na przykład dr Katarzyna Zawada z Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas XIV Festiwalu Nauki w Warszawie.

Jak przygotować kawę, by ustrzec się przed cukrzycą typu 2?

Kawa powinna być podawana bez cukru i innych substancji o wyższym poziomie indeksu glikemicznego, jak miód, syrop z agawy, niektóre słodziki. Nie powinno się stosować również mleka, ponieważ laktoza jest rodzajem cukru i powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi. Według niektórych opinii kawa nie może być parzona z użyciem ekspresu przelewowego, ponieważ papierowy filtr w nich stosowany eliminuje kafestol.

Z drugiej strony, nieodfiltrowana kawa zawiera diterpeny odpowiedzialne za choroby serca. W dodatku kafestol może być przyczyną nadmiernego stężenia cholesterolu.

Aby sprawdzić działanie kawy parzonej w różny sposób przeprowadzono odpowiednie badania. Szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego Chalmersa w Göteborgu oraz uniwersytetu w Umea zastosowali kawę z ekspresu przelewowego oraz kawę po turecku.

Wyniki tych badań dowodzą, iż wśród osób pijących 2 - 3 filiżanki kawy z ekspresu dziennie ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 było o 60% mniejsze niż wśród osób spożywających kawę niefiltrowaną.

Podsumowując, wiele wyników badań świadczy o dobroczynnym działaniu kawy. Według licznych opinii osoby zmagające się z cukrzycą typu 2 nie tylko mogą, ale nawet powinny pić kawę. Przed zastosowaniem takiej kawowej kuracji należy oczywiście skonsultować się z lekarzem.

Warto również zwrócić uwagę na jakość spożywanej kawy. W naszych automatach vendingowych firmy Gutmat dostępna jest pyszna kawa, wysokiej jakości. Skosztuj aromatycznej kawy i innych napojów gorących o każdej porze dnia!