Krowie mleko do kawy - rodzaje i ich cechy

Od profesjonalnej kawiarni oczekuje się serwowania różnego rodzaju mlek do kawy, w tym przede wszystkim mleka krowiego pełnego, odtłuszczonego oraz wegańskiego, czyli sojowego, kokosowego, ryżowego, owsianego lub migdałowego.

Każde z nich ma inny smak i właściwości, które wpływają na wygląd gotowego napoju. Nawet mleko krowie o różnym składzie chemicznym po podgrzaniu i spienieniu będzie smakowało i zachowywało się inaczej. Wariat pełnotłusty jest najchętniej wybierany przez baristów, ponieważ wysoka zawartość tłuszczu sprawia, że płyn ten dobrze się pieni i zachowuje swoją strukturę na dłużej niż mniej kaloryczne odpowiedniki. Dodatkowo, ma także lepszy, bogatszy smak.

Alternatywą dla mleka pełnego, wybieraną przez osoby na diecie jest mleko częściowo odtłuszczone o obniżonej zawartości tłuszczu. Ma ono mniej kalorii, jednak w smaku i strukturze przypomina mleko pełnotłuste. Najgorzej w tym porównaniu wypada natomiast mleko całkowicie odtłuszczone.

Przede wszystkim jego smak pozostawia wiele do życzenia, a pęcherzyki potrzebne do spienienia płynu są bardzo trudne do utrzymania, jednak do konsumentów może przemawiać najniższa kaloryczność gotowego napoju kawowego. Idealne do spieniania mleko nie może być jednak ani za tłuste, ani za chude, ponieważ stanie się albo niewyczuwalne, albo całkowicie przyćmi kawowy smak.

Optymalna zawartość tłuszczu to 3 - 4%. Ponadto, mleko do kawy powinno być przede wszystkim świeże i podgrzewane wyłącznie jednokrotnie, ponieważ ponowne ogrzanie może sprawić, że nabierze ono gorzkawego posmaku. Nie bez znaczenia jest także jego temperatura. Mleko należy spieniać bezpośrednio po wyjęciu z lodówki, a mleczna piana nie powinna mieć więcej niż 60 - 70 stopni Celsjusza.

Biała kawa dla wegan

mleko2

Ze względu na rosnącą popularność weganizmu, nietolerancję laktozy oraz zwiększenie ogólnej świadomości o potencjalnych korzyściach zdrowotnych, płynących ze spożywania alternatywnych produktów mlecznych, profesjonalne kawiarnie powinny wzbogacić swoją ofertę o tak zwane napoje mleczne.

Określenie to ma swoje źródło w ich składzie, który opiera się zazwyczaj na wodzie, cukrze i składniku, który definiuje jego rodzaj, czyli soi, migdałach, ryżu, orzechach lub owsie. Zdarza się także, że produkty tego typu wzbogacane są dodatkami smakowymi, takimi jak czekolada czy wanilia. Ponieważ ich smak oraz tekstura znacząco się od siebie różnią, bardzo istotne jest oferowanie klientom kawy z przynajmniej dwoma wegańskimi zamiennikami mleka krowiego do wyboru. Wśród produktów tego typu najczęściej serwowane jest:

- mleko sojowe - najpopularniejszy napój mleczny, który dobrze się pieni i ma neutralny smak. Najlepiej nadaje się do kaw typu Americano, ale dobrze smakuje także z latte oraz cappuccino. Dodany w niewielkich ilościach do czarnej kawy, może czasami powodować lekkie oddzielenie warstw, ze względu na jej kwasowość.- mleko kokosowe - stosunkowo popularny zamiennik mleka krowiego.

Samo zazwyczaj niezbyt dobrze się pieni, dlatego łączy się je z odrobiną mleka sojowego. Stanowi doskonały wybór dla wszystkich wielbicieli kokosa, ponieważ jego charakterystyczny smak pozostaje nieznacznie wyczuwalny w gotowej kawie. 

- mleko migdałowe - napój mleczny, który zyskuje na popularności, a w sieci Starbucks jest oferowany w niemal każdym punkcie sprzedaży. Jego smak zależy głównie od marki producenta, podobnie również zdolność do spieniania. Ponieważ migdały zawierają niewiele tłuszczu i cukru, a zamiast nich dużą zawartość białka, mleko migdałowe jest coraz chętniej wybierane przez osoby dbające o zdrowie. Zamiennik ten doskonale sprawdza się w zimnych napojach kawowych, takich jak mrożone latte. 

- mleko owsiane - napój mleczny, który dobrze się pieni i gwarantuje doskonałą konsystencję kawom typu latte czy cappuccino. Wielu baristów uznaje go za najlepszą alternatywę dla mleka krowiego.

Jak widać zarówno smak, jak i wygląd oraz tekstura białej kawy zależą w głównej mierze od typu i rodzaju użytego do jej przygotowania mleka. Dla osób preferujących prawdziwe produkty mleczne najlepsze będzie zatem pełne mleko krowie, a dla vegan oraz osób, które nie tolerują laktozy mleko owsiane.