Kofeina - zastrzyk energii

Kofeina jest jedną z najpopularniejszych substancji pobudzających. Została odkryta w 1819 roku przez Friedricha Rungego. Zawarta jest m.in. w kakaowcu, ziarnach kawy, liściach herbaty oraz guaranie. Wszechstronnie oddziałuje na organizm.

Oprócz pobudzenia układu nerwowego oraz przyspieszeniu pracy serca, pobudza metabolizm, sprzyja koncentracji, a nawet... leczy migrenę. Kofeina w naturalny sposób występuje w kawie, herbacie, yerba mate i czekoladzie, stanowi również dodatek do coca coli oraz napojów energetycznych. Bezpieczna dawka kofeiny, jaką osoba dorosła może przyjąć w ciągu dnia wynosi 300 mg.

Zobacz również artykuł: Jak kofeina wpływa na mózg?

W której kawie jest najwięcej kofeiny?

Jedni piją kawę wyłącznie dla pobudzenia, dla innych równie ważne są walory smakowe oraz aromat. Osoby z pierwszej grupy bez wątpienia będą poszukiwać takiej kawy, która będzie posiadała największą ilość kofeiny. Jak ją znaleźć?

Zawartość kofeiny w kawie zależy od kilku czynników.

Arabika vs Robusta

Do najpopularniejszych gatunków kawy należą Arabika i Robusta. Różnią się one nie tylko smakiem, ale (jak łatwo się domyślić) również zawartością kofeiny. Arabika jest 3-5 metrowym drzewkiem, które rośnie w górzystym terenie na wysokości ok. 800 - 2000 m.n.p.m. Cechuje ją nieco kwaskowaty smak.

Robusta jest drzewkiem o wysokości 7-15 metrów, jednak rośnie nieco niżej, bo na terenach położonych 200-800 m.n.p.m. Cechuje ją ostry, gorzkawy smak. Arabika zawiera 0,9-1,4%, z kolei w Robuście można znaleźć 1,8-4 % zawartości kofeiny.

Jeśli zatem poszukujemy w kawie pobudzenia, zdecydowanie warto wybierać Robustę. W sklepach jednak częściej dostępna jest Arabika - można spotkać jednak Arabikę, mimo, że jest droższa.

Proces palenia kawy

drip-coffeeDrugim kryterium "mocy" kawy jest stopień wypalenia ziaren. W tym względzie można jednak spotkać sprzeczne ze sobą opinie. Panuje powszechne przekonanie, że im ziarna są ciemniejsze, tym niższa jest zawartość kofeiny. Jeśli by jednak porównać oba rodzaje ziaren to można dojść do wniosku, że mają one tak naprawdę porównywalną ilośc kofeiny. 

Różnica w tym wypadku opiera się bardziej o walory smakowe i aromatyczne. Warto zwrócić uwagę, że kawa posiada w sobie najwięcej substancji aromatycznych spośród wszystkich innych występujących na świecie!

Proces parzenia

Ostatnim (ale niezwykle ważnym) kryterium różnicy w ilości kofeiny jest proces patrzenia kawy. Najwięcej można jej znaleźć w kawie gotowanej, popularnie nazywanej "kawą po turecku". Nie chodzi tu jednak o popularny w Polsce, zalany wrzątkiem napój. 

Przygotowywanie tego rodzaju kawy jest pewnego rodzaju rytuałem. Ziarna powinny być zmielone na proszek przypominający swoją strukturą cukier puder. Kawę wsypuje się do tygielka, który należy zalać zimną wodą i postawić na małym ogniu.

Gdy zacznie się gotować, należy odstawić tygielek do ostygnięcia - nie można doprowadzać go do wrzenia. Następnie należī tę czynność powtórzyć jeszcze dwa razy. W ten sposób można uzyskać kawę o największej zawartości kofeiny. Na drugim miejscu znajduje się kawa z aeropressu i frenchpressu, a na trzecim bardzo popularna kawa z ekspresu przelewowego. Podstawę procesu parzenia kawy stanowi długość kontaktu ziaren z wodą. Im jest on dłuższy, tym wyższa jest zawartość kofeiny.

W Polsce dużą popularnością cieszy się również espresso oraz kawa z tzw. dripa. Która z nich ma wyższą zawartość kofeiny?

Espresso podawane jest zazwyczaj w małych filiżankach o pojemności ok. 30 ml. Zawartość kofeiny w takim napoju może sięgać nawet 37 mg! Jak widać, stanowi to prawdziwy zastrzyk energii. Filiżanka kawy z dripa o pojemności 300 ml może zawierać ok. 120 mg. Zazwyczaj nie pijemy 300 ml espresso, a więc jednorazowa ilość dostarczonej do organizmu kofeiny będzie większa po wypiciu kawy z dripa.

Kawa - idealny sposób na pobudzenie

Pobudzenie po wypiciu kawy nie następuje od razu. Stężenie kofeiny we krwi rośnie stopniowo i dopiero ok. 30-120 minut osiąga swój maksymalny poziom. Jednakże picie kawy niesie za sobą również szereg innych korzyści: działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, a także dzięki zawartym polifenolom - odmładza.

Nie można przesadzać z ilością wypitych filiżanek kawy w ciągu dnia, jednak nie należy z niej całkowicie zrezygnować.

Zobacz również artykuł: Ile kofeiny ma zielona herbata?

Jeśli w ciągu dnia marzymy o filiżance pobudzającej kawy warto skorzystać z oferty automatów vendingowych GUTMAT. Nasze automaty to dostęp do pysznej kawy, o każdej porze i w niemalże każdym miejscu. Asortyment automatów GUTMAT to także inne napoje (m.in. również pobudzająca zielona herbata), a także zdrowe przekąski.