Od czego zależy jakość kawy?

Są kawy o których trudno zapomnieć i takie, których pod żadnym pozorem nie chce się pamiętać. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o różnice w gustach, ale o smak poszczególnych rodzajów kawy.

Wszystko zależy od jakości i pochodzenia ziaren. Naukowcy dowodzą, że najlepsze kawy pochodzą z upraw leżących na dużych wysokościach. W takich miejscach proces kwitnienia i dojrzewania przebiega o wiele wolniej, w związku z czym kawa gromadzi w sobie wiele właściwości, które w późniejszym czasie przekładają się na jej smak.

Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na jakość kawy jest czas, jaki upłynął od momentu spalania. Nie bez powodu mówi się, że najsmaczniejsza jest kawa świeżo palona - jeśli od momentu spalania do spożycia upłynął okres krótszy niż miesiąc, to napój ten ma najlepszy aromat i smak. Z każdym kolejnym dniem jego jakość maleje.

Kawa ziarnista czy mielona?

przechowywanie-2Mielona kawa najczęściej jest wybierana ze względu na wygodę. Wystarczy otworzyć opakowanie, wsypać do filiżanki odpowiednią jej ilość i zalać gorącą wodą. Takie rozwiązanie może jednak szybko tracić swoje właściwości. Dobrą kawą można cieszyć się zaraz po zmieleniu ziaren. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobry młynek i kupować całe ziarna, a następnie mielić jej niewielkie ilości i cieszyć się wspaniałą jakością kawy przez długi czas.

Mielona kawa starzeje się o wiele szybciej, ponieważ jej związki aromatyczne natychmiast zaczynają się utleniać.

W jaki sposób przechowywać kawę, aby cieszyć się jej smakiem i aromatem przez długi czas?

Dobrze przechowywana kawa nie traci swoich właściwości od pierwszej do ostatniej filiżanki. Nie sposób się jednak przekonać o tym inaczej niż wypróbować kilku porad dotyczących przechowywania tego napoju.

Zaraz po otwarciu opakowania kawa posiada niepowtarzalny aromat, który dla wielu osób ma takie samo znaczenie jak jej smak. Jest to zasługą jej producentów, którzy dokładają wszelkich starań, aby ich produkt był właściwie przechowywany.

Po otwarciu paczki należy jednak przesypać kawę do szczelnego i nieprzezroczystego pojemnika i umieścić ją w chłodnym miejscu. Dlaczego? Ponieważ w zetknięciu z wilgocią, ciepłem oraz światłem kawa szybko traci swoje właściwości, a gotowe ziarna szybciej ulegają procesowi starzenia.

Najlepiej nadają się do tego szklane pojemniki, które w przeciwieństwie do metalowych nie wpływają negatywnie na smak kawy. Warto również nie przesypywać jej z fabrycznego opakowania, a jedynie zabezpieczyć je klamerką i w takiej formie umieścić w szklanym pojemniku.

Czego unikać w przechowywaniu kawy?

Kawa cieszy się ogromną popularnością, w związku z czym wiele osób interesuje kwestia jej przechowywania. Jednak wokół tej tematyki pojawiło się kilka mitów, które nie tylko nie poprawiają jej jakości, ale mogą się przyczynić do jej obniżenia.

Kawa nie powinna być przechowywana w lodówce - takie rozwiązanie przyspiesza proces jej starzenia, ponieważ niszczy naturalnie występujące w kawie oleje. Dodatkowo tak przechowywany produkt nabierze zapachów tego, co go otacza, więc trudno tu o naturalny aromat. Idealnym miejscem dla kawy jest szafka w kuchni, dzięki której jest ona przechowywana w temperaturze pokojowej z dala od działania promieni słonecznych.

Z tego samego względu nie należy również mrozić kawy. Wyczuwanie w filiżance tego napoju aromatów mięsa, wędlin oraz innych produktów razem z nią przechowywanych ma niewiele wspólnego z przyjemnością. Po rozmrożeniu jakość kawy jest znacznie niższa.

Dobra kawa od pierwszej do ostatniej filiżanki?

Mnogość dostępnych w sklepach produktów jest ogromna, warto jednak spośród nich wybierać te ziarna, która były uprawiane wysoko. Lepiej kupować kawę ziarnistą i samodzielnie ją mielić niż gotową mieloną. Warto kupować małe porcje świeżo palonych ziaren, ponieważ to gwarantuje nam najwyższą jakość i niepowtarzalny aromat zakupionego produktu.

Większe ilości kawy zazwyczaj są dostępne w bardziej korzystnych cenach, jednak ich długotrwałe przechowywanie w znaczący sposób wpływa na ich jakość - wskutek tego może mieć ona bardzo gorzki smak.

Oryginalne opakowania kawy często posiadają wentyle, które wypuszczają nadmiar gazu zgromadzonego w opakowaniu, a jednocześnie nie wpuszczają do środka powietrza z zewnątrz. Po otwarciu wystarczy spiąć je klipsem i w takiej formie schować do szklanego pojemnika, a następnie zamknąć w szafce.

Dobra, aromatyczna kawa stawia na nogi jak nic innego. Żeby jednak cieszyć się nią przez dłuższy czas należy ją w odpowiedni sposób przechowywać i zwracać uwagę na kupowanie mniejszych jej ilości.