W jaki sposób kawa oddziałuje na metabolizm?

odchudzanie2

Dzięki właściwościom pobudzającym kawa sprzyja dłuższej i intensywniejszej aktywności, co samo w sobie nasila spalanie kalorii. Niemniej to jej specjalne właściwości wydają się być tu kluczowe. Zawiera ona między innymi kwas chlorogenowy zmniejszający wchłanianie glukozy w jelitach, dodatkowo napój przyspiesza perystaltykę, co sprzyja regulacji masy ciała. Ponadto kawa działa termogennie (nasila produkcję ciepła) co prowadzi do intensywniejszego wykorzystania kwasów tłuszczowych, a zawartość polifenoli przyspiesza uwalnianie i spalanie tłuszczów zapasowych.

Nie tak dawno, bo w 2017 roku chińscy naukowcy z Huazhong University of Science and Technology, podzielili się w czasopiśmie naukowym Nature Communications odkryciem wpływu kawy na metabolizm. Okazuje się, że zawarta w czarnym napoju kofeina zwiększa wydzielanie oksytocyny. Hormon ten hamuje apetyt jednocześnie przyspieszając metabolizm.

Innym jego działaniem jest blokowanie receptorów adenozynowych obecnych w podwzgórzu – ośrodek ten między innymi kontroluje odczuwanie łaknienia i pragnienia i odpowiada za bilans energetyczny w organizmie regulując także rytm dobowy i ciepłotę ciała.

Wpływ kawy na brązowy tłuszcz w świetle najnowszych badań

odchudzanie3Naukowcy z Uniwersytetu Nottingham w czerwcu 2019 opublikowali raport, w którym wykazali związek pomiędzy spożywaniem kawy a redukcją masy ciała. Ich badania oparły się o wpływ kawy na aktywność brązowego tłuszczu.

Brązowy tłuszcz jest obecny w ciele wielu ssaków, w tym w organizmie człowieka. W przeciwieństwie do tłuszczu białego czy żółtego nie magazynuje on nadwyżek przyjętych kalorii, za to stymuluje metabolizm cukrów i tłuszczy przez aktywowanie termogeniny (rodzaj białka) wytwarzając ciepło. Sprowadza się to do redukcji poziomu glikemii oraz lipidów oraz spalenia tkanki tłuszczowej celem ogrzania ciała.

Badania angielskich naukowców dotyczyły wpływu kawy na aktywowanie brązowego tłuszczu. Zlokalizowano miejsce gromadzenia się go (w największej ilości występuje pod obojczykiem) i za pomocą obrazowania termicznego dowiedziono, że spożycie popularnego napoju działało stymulująco na spalanie brązowego tłuszczu. Nie dowiedziono dotychczas, czy jest to działanie samej kofeiny czy jej związku z inną, obecną w kawie substancją oraz jaka ilość jest optymalna. Badacze zapowiedzieli dalsze prace nad opublikowaną teorią.

Kawa jako wsparcie w odchudzaniu

Spośród właściwości kawy, które są pożądane przez osoby pragnące kontrolować swoją masę ciała można wyróżnić:

  • Pobudzenie wytwarzania adrenaliny, przekładające się na wzmożone spalanie tłuszczy. Mądrze stosowana dieta w połączeniu ze wspomnianym efektem pozwoli osiągnąć ujemny bilans energetyczny wspierający działania skutkujące utratą masy.
  • Przyspieszenie procesu trawienia, regulacja metabolizmu, pobudzenie pracy jelit
  • Wzmożona produkcja ciepła, czyli ogrzewanie organizmu kosztem nadprogramowych kalorii
  • Zahamowanie apetytu w mechanizmie podniesienia poziomu glikemii na skutek wchłaniania kofeiny. Dodatkowo przy regularnym spożyciu dzięki obecności kafestolu obniżone zostaje uczucie przyjemności płynące ze spożywania słodyczy.

Jak pić kawę, by miała właściwości odchudzające?

odchudzanie4Aby skorzystać z dobroczynnego wpływu kawy na masę ciała trzeba pamiętać, że jest ona niskokaloryczna tylko wtedy, gdy nie uzupełniamy jej popularnymi dodatkami.

Należy zapomnieć o śmietance, zabielaczach, syropach czy takich nadprogramowych składnikach jak czekolada, kakao, czy likier. Kawa odchudzająca powinna być bez cukru, a jeżeli nie wyobrażamy sobie picia „czarnej” to dodawane mleko musi być odtłuszczone lub roślinne (np. sojowe).

Kuszącą myślą jest ulubiona kawa jednocześnie wspierająca nas w walce o szczupłą sylwetkę – to przysłowiowe przyjemne z pożytecznym. Warto jednak pamiętać o innych właściwościach tego napoju - chociażby o fakcie podnoszenia ciśnienia tętniczego krwi. Nie dowiedziono, że nadmierne spożycie kawy zwielokrotnia pożądane efekty. Jak we wszystkim należy mieć umiar i brać pod uwagę indywidualne możliwości i reakcje organizmu.