Jest niezwykle ceniona, ponieważ oprócz wyjątkowego smaku i aromatu, jakie skrywają się w olbrzymiej liczbie różnych odmian herbaty, dowiedziono też całego spektrum jej dobroczynnych właściwości dla naszego organizmu. Najczęściej  herbatę pije się do posiłków oraz delektuje się nią podczas okolicznościowych spotkań w gronie rodziny bądź znajomych.

W zależności od konkretnej odmiany, a także sposobu przyrządzenia herbaty, można uzyskać napar pobudzający albo wyciszający i relaksujący.

Herbata poprawia samopoczucie i łagodzi obyczaje

herba2

Nie brakuje osób, które uważają, że herbata jest dobra na wszystko. To oczywiście duże uproszczenie, jednak pozycjonuje ten wyjątkowy napar bardzo wysoko w hierarchii produktów, mających zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Gorąca herbata rozgrzewa w chłodny wieczór, ale można ją też pić w wersji schłodzonej - wówczas przynosi orzeźwienie w okresie upałów.

Napar z krzewu herbacianego działa pobudzająco, jednak odpowiednio przyrządzony - może również uspokoić skołatane nerwy po dniu wytężonej pracy. Herbata zawiera w swoim składzie teinę, która ma właściwości energetyzujące. Co ciekawe, to biała odmiana herbaty, a nie czarna, zawiera najwięcej związków teiny.

Substancja ta uwalnia się już na samym początku parzenia herbaty i to właśnie wtedy herbata ma największe właściwości pobudzające.

Mniej więcej po upływie 3 minut parzenia naparu, z liści herbacianych zaczynają wydzielać się garbniki, które z kolei działają neutralizująco na teinę. Warto więc pamiętać, że jeśli zależy nam na uspokojeniu i relaksie (szczególnie przed snem), należy parzyć herbatę nieco dłużej.

Cudowny specyfik bez recepty

Organizm człowieka jest wspaniały, we własnym zakresie jest w stanie sprostać wielu chorobom i cywilizacyjnym przypadłościom. Istotne jest jednak to, aby dostarczać organizmowi pełnego spektrum mikroelementów i witamin. Herbata jest cennym źródłem dobroczynnych związków i aktywnych substancji.

Wspomniane garbniki mają dodatkowo działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Wyjątkowo wartościowe są także polifenole, w tym m. in. epigalokatechiny oraz katechiny, które wykazują właściwości antynowotworowe, skutecznie też wspierają walkę z miażdżycą. W herbacie można znaleźć teaninę (aminokwas), witaminy C, E, B, K, kwasy fenolowe, saponiny, flawonoidy oraz alkaloidy purynowe (bez kofeiny). Jakiś czas temu, zespół naukowców opublikował w poczytnym magazynie American Journal of Clinical Nutrition potwierdzenie tezy, iż zawarte w herbacie polifenole odgrywają ważną rolę w odchudzaniu. Okazuje się bowiem, że dynamizują one wydatkowanie energii, a także uczestniczą w procesie utleniania tłuszczu, co w efekcie skutkuje redukcją wagi ciała. Herbaty mają również dobry wpływ na układ krążenia i serce, system pokarmowy oraz poprawiają koncentrację.

Odmiany herbaty, czyli 3000 powodów do zadowolenia

herba3Obecnie znanych jest aż 3000 odmian herbaty, z których większość powstaje za sprawą niewielkiej zmiany w zakresie terminu zbiorów, rodzaju zrywanych listków czy procesu ich przetwarzania (w tym np. okresu fermentacji, suszenia).

Najpopularniejszą odmianą jest herbata czarna, która ma zdolność oczyszczania organizmu człowieka oraz wspomagania układu trawiennego.

W wyniku niepełnej fermentacji powstają natomiast herbaty czerwone (tzw. Pu-erh), cechujące się posmakiem korzennym, specyficznym zapachem i zdolnością regulowania poziomu cholesterolu we krwi.

Odmiany turkusowe, czyli bardzo wydajne ulungi, odznaczają się z kolei przepiękną zielonkawo-niebieską barwą oraz kwiatowo-owocową nutą smakową. Niezwykle popularne są oczywiście herbaty zielone, w których Japończycy dostrzegają właściwości wspierające w leczeniu aż kilkudziesięciu schorzeń, m. in. otyłości i demencji.

herba4

Ma to związek z faktem, iż zielone odmiany herbat, nie są poddawane fermentacji, przez co zachowują mnóstwo naturalnych składników. Wśród herbat można znaleźć prawdziwie ekskluzywne odmiany o delikatnym smaku, do jakich zaliczają się żółte oraz białe, które dedykowane są dla osób zmagających się z zapaleniami stawów i osteoporozą.

Można też spotkać herbaty kwitnące, ziołowe oraz owocowe z przeróżnymi dodatkami, dzięki którym zyskują one dodatkowe walory. 

Herbata od zawsze była i z pewnością pozostanie sprzymierzeńcem ludzkości w zmaganiu się z różnymi dolegliwościami oraz towarzyszem, który w razie potrzeby doda energii albo zadziała relaksująco. Wiedza o zróżnicowanych procesach produkcji herbaty oraz sposobach na przygotowywanie pysznego naparu, skutkuje świadomymi wyborami, jak również pozwala na precyzyjne wykorzystanie jego konkretnych właściwości.

Nie ma znaczenia czy pije się herbatę z torebki ekspresowej, czy pochodzącą z naturalnego, orientalnego suszu - zawsze można liczyć na jej wyjątkową gamę aromatyczną, nietuzinkowe walory smakowe oraz prozdrowotne działanie.