Frappe nie jedno ma imię

Na co dzień, większość z nas nie ma na tyle czasu, żeby dogadzać sobie i przygotowywać ulubione napoje. To przy kawie spotykamy się z przyjaciółmi, to od niej zaczynamy niemal każdy dzień. Jest to czasochłonne, wymaga sporo pracy, a do tego umiejętności i wiedzy. Doświadczony barista jest w stanie wyczarować z kawy cuda, które oczarują nasze podniebienia, do tego są także najczęściej niezapomnianym widokiem. Sposobów, na które możemy przygotować frappe jest naprawdę wiele:

  • frappe z kawiarki
  • frappe z espresso
  • frappe z kawy rozpuszczalnej
  • freappe z lodami

Warto spróbować każdej z nich, ponieważ każda ma w sobie coś wyjątkowego i innego. Żeby znaleźć swój wymarzony, idealny smak trzeba szukać i próbować.

Jaką kawą jest frappe?

Frappe jest rodzajem napoju na bazie kawy. Oprócz tego głównego pobudzającego składnika znajdziemy w niej lód i mleko. Jest to napój podawany na zimno. Jego powstanie było całkowicie przypadkowe. Pracownik firmy Nestle, który nie miał możliwości podgrzania wody do wysokiej temperatury, musiał zadowolić się zimną. Wychodząc z założenia, że smaczna kawa to tylko ta z pianką mężczyzna przelewał swój chłodny napój między szklankami, aż uzyskał idealną warstwę. Wspaniały smak schodzonej kawy był inspiracją do stworzenia nowej formy podania kawowego napoju – frappe.

frap2

Frappe z kawiarki

Domową wersję greckiego frappe możemy spróbować przygotować sobie sami. Mimo iż klasyczna wersja tej kawy zaleca używanie chłodnej wody, możemy przygotować jej nieco odmienną wersję, wykorzystując do tego celu kawę zaparzoną w kawiarce. Przygotowując ten napój, zaparzamy swoją ulubioną kawę w klasyczny sposób (około 200ml), słodzimy, po czym musimy poczekać, aż całkowicie ostygnie. Następnie blendujemy kostki lodu z mlekiem o objętości równej około połowy użytego naparu kawy. Wszystkie składniki mieszamy w shakerze (w domowej ekonomicznej wersji możemy użyć słoika).

frap3Frappe z espresso

Dla osób, które cenią sobie mocniejszy bardziej aromatyczny napój, można zrobić frappe z espresso. Ten niezwykle mocny, skondensowany napar dozujemy jednak bardzo ostrożnie. Kiedy chcemy wykonać frappe z espresso do mleka i lodu dodajemy tylko dwie łyżeczki zaparzonej kawy.

Frappe z kawy rozpuszczalnej

Ta wersja popularnej greckiej kawy jest najłatwiejsza i najszybsza do przygotowania. W tym przypadku umieszczamy wszystkie składniki takie jak kawa, cukier, mleko i lód w shakerze. Następnie wstrząsamy, mieszamy do uzyskania pożądanej konsystencji.

Frappe z lodami

Ten rodzaj napoju kawowego możemy przygotować także w wersji z lodami. Smak kawy frappe najlepiej komponuje się z lodami waniliowymi albo śmietankowymi. Ten pyszny deser możemy naprawdę szybko przygotować. Przeznaczony jest dla prawdziwych fanów słodkości. Do kubka wsypujemy 3 łyżki kawy i 2 łyżki cukru. Zaparzoną, wystudzoną kawę przelewamy do pojemnika blendera, do tego dokładamy tyle kulek lodów, ile łyżek kawy użyliśmy do zaparzenia. Wszystkie składniki miksujemy, tak, żeby uzyskać gładką masę.

Kawowe wariacje nie tylko latem

Ten napój greckiego pochodzenia przyjmuje obecnie wiele twarzy. Każdy z nas potrzebuje czasem poprawy nastroju, w tym wypadku frappe sprawdza się idealnie. W swojej klasycznej wersji ten rodzaj kawy przyjmuje trzy oblicza:

  • frappe sketos
  • frappe meritos
  • frappe glykos

Kawa sketos jest najbardziej „surową” wersją napoju. Przygotowywana jest bez cukru z dwóch łyżeczek kawy. Meritos to napój kawowy przygotowany z takiej samej ilości kawy, co cukru. Najsłodszą wersją greckiego napoju jest glykos. W tym wypadku dodaje się dwa razy tyle cukru, co dodano kawy. Każdy ze smakoszy kawy znajdzie wśród frappe swoją ulubioną. Ten napój orzeźwi i pobudzi do działania, idealnie sprawdza się jako ciekawsza alternatywa dla codziennej „małej czarnej”. W wersji z lodami można podać frappe jako deser, jest wtedy idealną alternatywą dla ciasta.

Profesjonalne automaty do kawy GUTMAT zapewnią szybki dostęp do pysznej kawy oraz innych napojów i przekąsek. Możliwość dopasowania asortymentu, atrakcyjne ceny oraz szybki serwis. Zapraszamy do kontaktu.