espresso2W istocie espresso to coś więcej. Napój ten oprócz bezpośredniego spożycia, jest elementem bazowym podczas wielu innych napojów kawowych. Niemalże wszystkie pozycje z menu kawiarni, od cappuccino po latte, mają jeden podstawowy i wspólny składnik - espresso.

Istota espresso

Espresso to bardzo aromatyczna esencja kawy, o bardzo wyrazistym smaku. Espresso jako napój podawana jest (z uwagi na mocne działanie i mocny smak) w malutkich filiżankach, często nazywanych „strzałami espresso” lub „shotami espresso”. Typowy strzał espresso to około 25-35 ml napoju.

Espresso (w przeciwieństwie do większości, innego rodzaju kaw) posiada naturalną piankę o brązowawym zabarwieniu. Pianka powstaje kiedy pęcherzyki powietrza łączą się z rozpuszczalnymi olejami bardzo drobno zmielonej kawy.

To właśnie pianka nadaje espresso bogaty smak i bardzo intensywny aromat. Pianka w espresso jest również oznaką dobrze przygotowanego napoju, z wysokiej jakości dobrze zmielonej kawy.

Jak pić espresso?

Zgodnie już wspomniano, espresso podawane jest w tzw. „strzałach”. Większość kawiarnii oraz automatów vendingowych sprzedających kawę, oferuje również możliwość zakupu podwójnego espresso (podwójny strzał). Warto wspomnieć, iż podwójne espresso cieszy się w Polsce większą popularnością niż „pojedynczy strzał”.

Niezależnie od wielkości, espresso podawane jest zazwyczaj w niewielkich, białych filiżankach. Mimo niewielkiej objętości tego napoju, nie powinno się wypijać go jednym łykiem. Smakiem espresso należy się delektować, wypijając ją małymi łyczkami. Z uwagi na ten fakt, espresso skierowane jest przede wszystkim do koneserów i osób lubujących się w smaku kawy.

Najpopularniejsze napoje na bazie espresso

Intensywny smak espresso sprawia, iż jest to idealna baza do przygotowywania różnych napojów kawowych. Warto zauważyć, iż mocny aromat wyczuwalny jest nawet w 300 ml filiżance, po zmieszaniu z mlekiem na parze i innymi składnikami.

Cappuccino - to nic innego jak spieniony napój mleczny z dodatkiem około 30 ml espresso.

Caffé Latte - duży napój mleczny (mleko na parze) na bazie podwójnego espresso. Napój często aromatyzowany różnymi syropami.

Caffé Americano - kieliszek espresso z dodatkiem gorącej wody. Typowe Caffé Americano to napój o objętości około 170 ml. Americano często stanowi wysokiej jakości alternatywę dla kawy zaparzanej po turecku.

Czerwone oko - to największy strzał kofeinowy. Jest to strzał espresso dodawany do tradycyjnie zaparzonej kawy.