Do zdecydowanych liderów w zakresie rocznego spożycia kawy na świecie (przypadającego w kilogramach na jednego mieszkańca), należą kraje skandynawskie. W Finlandii roczne spożycie kawy wynosi około 12kg na jedną osobę. Następne w kolejności są Norwegia (ok 10kg na osobę) i Islandia (około 8kg na osobę). Zaskakuje, iż kojarzone bardzo mocno z kawą Włochy, zajmują w tym rankingu dopiero 13 miejsce.

Smak goryczy

kawa3

Co ciekawe, wielu osobom pijącym kawę (w tym również najbardziej zagorzałym zwolennikom tego napoju), jej smak nie przypadł odrazu do gustu. Głównym powodem jest ogromy posmak goryczy, który według praw natury bardzo często oznacza coś niejadalnego i nie zdrowego. 

Jednak jakimś sposobem, w przypadku kawy, posmak goryczy nie tylko staje się tolerowany z czasem, ale również sprawia że mamy na niego ochotę.

Działanie kofeiny

Zawarta w kofeinie kawa to jeden z oczywistych walorów i atutów kawy, który sprawia że jest ona tak popularna. Dawka kofeiny jaka zawarta jest w kubku czy filiżance mocnej kawy, działa na organizm człowieka bardzo pobudzająco. Dla milionów ludzi na całym świecie, tego rodzaju porany starter jest czymś bez czego nie wyobrażają sobie dalszej części dnia.

Efekt szybkiego postawienia na nogi, to jednak nie jedyny powód tak ogromnej popularności kawy. Ludzie pijący kawę regularnie są również bardzo przywiązani do jej smaku i aromatu.

Aspekt psychologiczny

Badania przeprowadzone w 2018 roku na Northwestern University w Australii wykazało, iż ludzie którzy są bardziej wrażliwi na gorzki smak, w rezultacie wypijają więcej kawy. Zdrowy rozsądek podpowiadałby, iż jest dokładnie na odwrót, a jednak. Istnieje solidna teoria, tłumacząca wyniki przeprowadzonego badania.

W badaniu wykorzystano 3 różne rodzaje gorzkiego smaku, chininę (obecną w np. w toniku), propylotiouracyl (syntetyczny gorzki związek) i kofeinę. Wyniki wskazały, iż osoby szczególnie wrażliwe na smak kofeiny wypiją więcej kawy od pozostałych. Co ciekawe, nie stwierdzono podobnej korelacji w odniesieniu do pozostałych smaków kawy.

Oznacza to, że im bardziej dana osoba wyczuwa smak kofeiny w napoju, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie pić większe jego ilości. Wyniki sugerują, że nie tylko stymulujący smak kofeiny sprawia, że ​​chętniej sięgamy po kawę, ale również z czasem coraz lepiej uczymy się szukać tego smaku.

Doświadczenie w piciu kawy

kawa2Nawet biorąc pod uwagę kwestię wyczuwania smaku kofeiny przez niektóre osoby, w przypadku kawy nadal nie jest to jedyny czynnik mający wpływ na tak dużą popularność i uwielbienie dla tego napoju.

Warto zwrócić uwagę, iż u największych miłośników kawy, którzy piją ją kilka razy dziennie, z czasem pojawia się zdolność wyczuwania innych, subtelniejszych nut smakowych (oprócz zawartej kofeiny). Podobna sytuacja występuje np. wśród degustatorów win czy whisky. Zmysł smaku pozwala im wyczuć drobne różnice w smaku i zarazem stwierdzić, który z trunków jet wysokiej jakości.

Jakość kawy ma znaczenie

Ogromna (i wciąż rosnąca) popularność kawy sprawiają, iż coraz więcej ludzi poszukuje dobrej jakości kawy. Odpowiednie walory smakowe i mocny aromat to coś czego poszukujemy nie tylko podczas wizyty w restauracji, ale także podczas przerwy w pracy czy popołudniowej kawy w domu.

Jeżeli poszukują Państwo dobrej kawy, serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty automatów sprzedających GUTMAT. Oferujemy bardzo atrakcyjne rozwiązania i najlepszą jakość produktów. Oferta automatów sprzedających GUTMAT to doskonałe rozwiązanie dla obszarów użyteczności publicznej jak dworce czy urzędy, a także zakładów pracy czy biurowców.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 604 398 703. Nasi doradcy z przyjemnością odpowiedzą na Państwa pytania.