Skąd pochodzi kawa rozpuszczalna?

Początki kawy rozpuszczalnej sięgają końca XIX wieku. Jej popularność zaczęła jednak rosnąć dopiero po wprowadzeniu jej na rynek przez firmę Nestle – nastąpiło to w roku 1938. Szczególne zapotrzebowanie na kawę rozpuszczalną miało miejsce w czasie II wojny światowej, kiedy to ludzie poszukiwali łatwej w przygotowaniu żywności o długim terminie trwałości. W Polsce pierwszym producentem kawy rozpuszczalnej była firma Marago, która wypuściła swój produkt na rynek w 1969 roku.

Jak powstaje kawa rozpuszczalna?

rozp2W dzisiejszych czasach kawa rozpuszczalna jest produkowana na dwa główne sposoby. Pierwszym z nich jest metoda liofilizacji, drugim – suszenia rozpyłowego. Niezależnie od zastosowanej procedury, każdorazowo pierwszym etapem produkcji jest zaparzenie bardzo dużych ilości tradycyjnej, palonej kawy.

Najczęściej stosowaną metodą produkcji jest liofilizacja. W trakcie procesu kawa jest przetwarzana w bardzo mocny koncentrat, który jest następnie schładzany i zamrażany w dużych bryłkach lodu. Kolejnym krokiem jest jego odparowywanie w procesie gazowej sublimacji. Ostatecznym efektem jest kawowa bryła, która zostaje pocięta na maleńkie kawałki. 

Podczas suszenia rozpyłowego zagęszczony i klarowany ekstrakt kawy jest rozdmuchiwany za pomocą gorącego powietrza, pozwalającego na uzyskanie charakterystycznych granulek. Jeśli powietrze będzie pod ciśnieniem, efektem procesu będzie kawa rozpuszczalna w formie drobnego proszku. 

Dlaczego kawa rozpuszczalna smakuje inaczej niż parzona?

Zazwyczaj kawa rozpuszczalna nie smakuje tak dobrze jak prawdziwa. Jest to spowodowane nieco gorszą jakością ziaren, które nie przeszły selekcji w najwyższej klasy palarniach. Często w procesie produkcji kawy rozpuszczalnej są też używane niedojrzałe lub przejrzałe ziarna, które nie gwarantują uzyskania optymalnego smaku. Do tego dochodzi także niższa zawartość kofeiny, utraconej w procesie produkcji. Wszystko to sprawia, że kawa rozpuszczalna nigdy nie będzie smakować tak samo, jak świeżo zmielona, parzona odmiana.

Zalety kawy rozpuszczalnej

Kawa rozpuszczalna posiada wiele zalet, które przyniosły jej tak liczne grono zwolenników. Przede wszystkim jej przygotowanie jest niezwykle szybkie – wystarczy nasypać 1-2 łyżeczki do szklanki, i zalać wrzątkiem. Można posłodzić ją według uznania cukrem, oraz uzupełnić mlekiem bądź śmietanką do kawy. Nie ma potrzeby żmudnego mielenia ziaren czy konieczności czyszczenia wielu elementów ekspresu. Pijąc kawę rozpuszczalną nie musimy zmagać się z wszechobecnymi fusami.

Już jedna filiżanka czarnego napoju dostarcza szybkiej dawki kofeiny, przynosząc niezbędną energię i pobudzenie. Jednocześnie jest bardziej łagodna dla żołądka i całego organizmu, dzięki czemu może być spożywana również przez osoby o słabym sercu czy kobiety w ciąży. Kawa podana z mlekiem może stanowić także podstawowy napój do śniadania. Jest też łatwo dostępna poza domem – praktycznie w każdym miejscu na świecie można spotkać automaty vendingowe, oferujące różne rodzaje kawy rozpuszczalnej.

Obok kawy mielonej, wersja rozpuszczalna jest najchętniej wybieranym produktem kawowym w Polsce. Niezwykle prosta i szybka w przygotowaniu, stanowi smaczny napój dodający energii. Pomimo dużej konkurencji rynkowej posiada stałe grono zwolenników, zadowolonych z jej łagodnego działania i pobudzających właściwości. Wypijana w wielu domach i kawiarniach, stanowi nieodłączny element każdego dnia.