Czekolada - z czego się składa?

Podstawowym składnikiem czekolady jest miazga kakaowa, masło kakaowe, które czasami zastępowane jest innym tłuszczem roślinnym, a także cukier, lecytyna sojowa i inne dodatki. Większość czekolad zawiera olej palmowy, ale na rynku dostępne są wyroby bez tego dość kontrowersyjnego składnika. Produkują je między innymi znane polskie firmy, dlatego nie zawsze najdroższa, zagraniczna czekolada jest najlepsza. W przypadku czekolady mlecznej jednym z ważniejszych składników jest także mleko.

Aby wyrób można było uznać za czekoladę, musi zawierać co najmniej 35% suchej masy kakaowej oraz nie mniej niż 14% suchej odtłuszczonej masy kakaowej. Warto zatem dokładniej sprawdzić skład kupowanego produktu, ponieważ na rynku dostępne są wyroby czekoladopodobne, pozbawione zalet prawdziwej czekolady.

Rodzaje czekolad

czeko2Czekolady występują w niezliczonej ilości smaków, dlatego każdy może wybrać produkt idealny dla siebie. Dostępne na rynku czekolady zawierają przeróżne dodatki, często bardzo wymyślne, pojawiają się serie limitowane i okolicznościowe. Bardzo popularne są czekolady nadziewane, składające się z czekoladowej skorupki i nadzienia. Jednak głównych typów czekolad jest kilka, różnią się procentową zawartością miazgi kakaowej oraz sposobem wytwarzania.

Podstawowe typy to:

 • czekolada gorzka, czyli naturalna - zawiera co najmniej 70% miazgi kakaowej, 
 • czekolada deserowa -  zawiera poniżej 50 proc. miazgi kakaowej,
 • czekolada mleczna - zawiera poniżej 50 proc. miazgi kakaowej, a także mleko, proszek  mleczny oraz wanilię.
 • czekolada biała - najmniej zdrowa czekolada, nie zawiera miazgi, a jedynie masło kakaowe. 
 • czekolada rubinowa - nowa, niedawno wprowadzona odmiana czekolady, składająca się sproszkowanych nasion kakaowca rubinowego. Ma nietypowy, rubinowy kolor.

Jakie właściwości posiada czekolada?

Czekolada zawiera ponad 600 substancji, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Jednymi z najcenniejszych składników są flawonoidy, które opóźniają procesy starzenia, likwidują stany zapalne oraz zapobiegają chorobom serca i nowotworom. Inne ważne składniki to m.in.: białko, węglowodany, kwasy omega-6, witaminy A, E, B, błonnik, fenylotylamina, antyoksydanty, teobromina, niacyna.

Czekolada zawiera także wartościowe pierwiastki tj, żelazo, potas, magnez, miedź, cynk i mangan.

Różnorodny skład powoduje, że czekolada ma niezliczone ilości zalet, m.in.:

 • dodaje energii i poprawia koncentracje, jest przydatna w czasie wysiłku fizycznego i intelektualnego, 
 • poprawia nastrój i łagodzi stres, 
 • zwiększa odporność na infekcje, 
 • zapobiega skurczom mięśni, 
 • wspomaga prawidłową pracę nerek,
 • obniża poziom złego cholesterolu, 
 • reguluje ciśnienie krwi, 
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, udaru mózgu i zawału serca,
 • zapobiega próchnicy, 
 • wywołuje uczucie sytości, 
 • pomaga osiągać lepsze wyniki w sporcie, 
 • poprawia stan skóry, ma właściwości nawilżające i natłuszczające, 
 • działa jak afrodyzjak.

Nie każda czekolada ma jednakowo dobroczynne działanie na organizm. Najzdrowsza jest czekolada naturalna, z największą ilości miazgi kakaowej. Zawiera najwięcej magnezu i innych wartościowych składników, dlatego powinna być spożywana przez osoby uprawiające sport, uczące się i pracujące umysłowo.

Dla koneserów produkowana jest czekolada o zawartości 99-100% miazgi kakaowej, która ma niepowtarzalny, odważny smak. Dla większości osób jej wadą jest gorzkawy posmak, dlatego wszyscy, które wolą tradycyjny smak mogą wybrać czekoladę 70%. Dla fanów prawdziwej słodyczy pozostaje czekolada deserowa lub mleczna, która zawiera mniejsze ilości zdrowych składników. 

Czy czekolada może szkodzić?

Czekolada, mimo że pyszna i zdrowa, nie jest polecana dla każdego. Czekolady powinny unikać osoby uczulone na kakao, a także chorujące na schorzenia nerek i pęcherza oraz cierpiące na chorobę wrzodową. Czekolada może powodować atak migreny, dlatego osoby, które zmagające się z bólem głowy, muszą obserwować, czy nie pojawia się po zjedzeniu czekoladowego smakołyka. Nie jest polecana również chorym na zespół jelita drażliwego oraz uzależnionym od słodyczy.

Ważne jest, aby czekoladę jeść w odpowiednich ilościach. Dużą ostrożność muszą wykazać osoby dbające o linie, bo 100 g czekolady to około 500 kcal. Najlepiej zjadać 1-4 kostki czekolady dziennie.

Czy czekolada może się zepsuć?

Czekolada, jak każdy produkt spożywczy, ma określony okres przydatności do spożycia, ale według wielu badań, ciemną czekoladę można spożywać wiele miesięcy po upłynięciu daty przydatności. Oczywiście ważne, aby była prawidłowo przechowywana, a opakowanie nie powinno być naruszone.

Dzięki zawartości substancji, takich jak  przeciwutleniacze, konserwanty i synergenty czekolada nie psuje się i może być zdatna do spożycia przed kilka lat. Czasami na czekoladzie pojawia się biały lub szarawy nalot, ale nie jest od groźny. Jest to wykrystalizowany na powierzchni czekolady tłuszcz, który pojawia się, gdy czekolada ulegnie rozpuszczeniu, a następnie ponownie zastygnie. Mimo że w takim wypadku czekolada traci walory estetyczne, to jest tak samo smaczna i zdrowa. Czekolada, która zawiera mleko, może się po pewnym czasie popsuć, może to wpłynąć na jej smak,  ale nie powinno mieć skutków zdrowotnych.

W jakiej formie można spożywać czekoladę?

Czekolada najbardziej znana jest w postaci tabliczki, z wydzielonymi kostkami. Ale forma stała to nie jedyna możliwość cieszenia się jej wspaniałym smakiem i aromatem. Czekoladę można dodawać do ciast, deserów, czy lodów. Można z niej robić odżywcze koktajle i batony. Wiele osób nie wyobraża sobie popołudnia bez filiżanki gorącej czekolady. Pitną czekoladę można przyrządzić w domu, można kupić ją w kawiarni lub z automatu. Warto wybrać automat, która oferuje prawdziwą, najlepszej jakości, pyszną czekoladę. Kubek tego smakołyku poprawi koncentracje i pomoże efektywnie wykorzystać czas w pracy lub szkole.

Czekolada spożywana w rozsądnych ilościach, może mieć również dobry wpływ na zdrowie. Dobrej jaości gorąca czekolada, jest zdecydowanie jedną z najzdrowszych przekąsek. Produkty tego typu dostępne są w automatach sprzedających naszej firmy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.