Kiedy używamy wody?

woda-4Bardziej lub mniej świadomie, wody używamy codziennie. Istotnie jest ona bardzo ważnym elementem funkcjonowania, ponieważ bez niej życie byłoby niemożliwe. Wodę zużywamy praktycznie w każdym momencie życia, podczas codziennych czynności jak mycie talerzy, pranie czy podczas kąpieli. Warto jednak pamiętać, że na ilość zużytej wody mają również wpływ takie decyzje jak ilość kupowanych produktów czy usługi, z których korzystamy.

Woda pozwala także zachować odpowiedni poziom nawilżenia. Sięga się po nią na siłowni, po wyczerpującym dniu w pracy czy podczas obiadu. Woda nawadnia jak nic innego i sprawia, że organizm może funkcjonować na najwyższych obrotach.

Warto też zaznaczyć, z czego składa się cząsteczka wody. Jak łatwo można przypomnieć sobie ze szkoły, wzór na wodę to H2O, co oznacza, że cząsteczka wody składa się z dwóch atomów wodoru oraz jednego atomu tlenu.

Nikogo nie zdziwi chyba także fakt, iż woda jest podstawą naszej planety. Aż 71% powierzchni ziemi pokrytych jest wodą. Mowa o rozległych oceanach, morzach, jeziorach i rzekach, czyli dosłownie o wszystkich naturalnych zbiornikach wodnych. Mimo to aż 97% wody znajduje się w oceanach.

Czasem aż trudno wyobrazić sobie taką pokaźną liczbę. Objętość wody na ziemi szacowana jest natomiast na 1338 milionów kilometrów sześciennych. To oznacza, że wodna kula miałaby średnicę 1384 kilometrów. Te liczby naprawdę robią niemałe wrażenie. Prawie całe zasoby czystej wody, bo aż 90% znajduje się na Antarktydzie, aczkolwiek woda, która znajduje się w przyrodzie, cały czas zmienia swoje położenie. Warto za przykład wziąć, chociażby rzeki, które mają swoje źródło, a potem najczęściej wpadają do mórz i oceanów. 

Gdyby na ziemi zabrakło wody, ludzkie życie byłoby niemożliwe. Sam człowiek jest niczym gąbka nasiąknięta wodą, ponieważ ciało człowieka składa się aż w 60% z wody. Jeszcze większa jest to liczba w przypadku niemowlaków, u których aż 75-78% ciała składa się właśnie z wody. Wszystko jednak zależne jest od budowy ciała, ponieważ na przykład tkanka tłuszczowa zawiera mniej wody. 

Ile wody zużywa się do codziennych czynności?

Każde gospodarstwo domowe dziennie zużywa ogromne ilości wody.

Woda wykorzystywana jest do prawie każdej czynności. Niezbędna jest, aby wykonać pranie, napić się ulubionej kawy czy pozmywać talerze. Praktycznie w każdej z tych czynności, nie można jej niczym zastąpić. Właśnie dlatego woda jest tak bardzo cenna i warto zwracać uwagę na ilość jej zużycia. Prawdą jest, że w wielu przypadkach można ograniczyć ilość zużywanej wody. Nawet 5-minutowy prysznic to około 200 litrów wody. Samo spłukanie toalety to kolejne 5 litrów, a mycie naczyń pochłania ich aż 40.

W związku z tym zawsze warto pamiętać o tym, aby zakręcać kran, wtedy gdy nie korzysta się z bieżącej wody. Dzięki temu w znaczący sposób można przyczynić się do ratowania środowiska. Po roku takiego zachowania, efekty na pewno będą spore i okaże się, że zaoszczędziło się dużo wody.

Ile wody dziennie należy wypijać?

Ilość wody, którą należy wypić w ciągu dnia, zależy od wielu kwestii. Między innymi od wieku, wagi ciała, aktywności fizycznej czy warunków atmosferycznych. Zalecane jest jednak, aby każdy wypijał przynajmniej 8 szklanek wody dziennie, czyli około 2 litrów. 

Dzięki temu uniknąć można odwodnienia i naturalnie wspomóc swój organizm. Ciekawostką jest natomiast to, że człowiek wypija tylko 4% zużywanej przez siebie wody. To dlatego woda powinna być zawsze pod ręką. Doskonałym rozwiązaniem są więc nasze automaty z wodą, które pozwalają na pobieranie wody wysokiej jakości w każdej sytuacji.

Świadomość tego, jak dużą rolę w naszym życiu odgrywa czysta woda, jest bardzo ważna. Warto więc zwracać uwagę na to, w jaki sposób jest ona wykorzystywana i zmniejszać jej zużycie wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, a więc o codziennym piciu przynajmniej dwóch litrów wody wysokiej jakości, co możliwe jest dzięki naszym automatom, które oferują czystą wodę w każdym miejscu i sytuacji.