Gdzie możemy je kupić, jeżeli nie mamy czasu, aby je przygotować? Doradzamy!

Dlaczego przekąski do pracy i szkoły są ważne?

Głównym źródłem energii potrzebnej do prawidłowej pracy mózgu jest glukoza, czyli cukier prosty powstający w procesie rozkładu węglowodanów.

Oznacza to, że pomimo istnienia diet, które zachęcają do wielogodzinnych przerw między posiłkami, jeżeli nie mamy zamiaru ich stosować, sięganie po przekąski w trakcie pracy lub nauki jest nie tylko bezpieczne, ale wręcz wskazane. Myślenie i rozwiązywanie problemów w pracy (oraz zadań w szkole) są jednymi z najbardziej wymagających czynności intelektualnych, które mogą spalać nawet do kilkuset kalorii dziennie.

Utrzymanie koncentracji i efektywności wymaga jednak nie tylko „pustych” kalorii, ale pożywnych składników odżywczych. Wybór przekąsek powinien być podyktowany tym, jak bardzo wymagające jest nasze zajęcie oraz wcześniejszymi posiłkami, które spożyliśmy tego samego dnia.

przek-2

Najlepsze zdrowe przekąski – co jeść w szkole i w pracy?

Zdrowe diety zakładają, że powinniśmy spożywać posiłki o stałych porach i nie mieć ochoty na podjadanie. Zdarza się jednak, że potrzeba spożycia przekąski jest zbyt duża. W takich sytuacjach powinniśmy trzymać się kilku ważnych zasad i wybierać przekąski, które poza energią dostarczają pożądane makroelementy i witaminy.

Do najlepszych form przekąsek, należy zatem zaliczyć

  • owoce świeże i suszone
  • warzywa świeże i suszone
  • niskotłuszczowe przetwory mleczne, np. jogurt, kefir (najlepiej te naturalne)
  • orzechy, nasiona
  • wafle ryżowe, chrupkie pieczywo
  • naturalne soki warzywne i owocowe

przek-3Niskokaloryczne przekąski – sposób na szybkie dostarczenie energii

Niskokaloryczność nie jest równoznaczna z tym że przekąska jest zdrowa, ani na odwrót – np. wysokokaloryczne orzechy oraz suszone owoce są bardzo dobrym rozwiązaniem.

Jeżeli mamy komfort przygotowania swoich przekąsek w domu, warto skorzystać z niskokalorycznych warzyw (do ok. 35 kcal/100g). Są nimi m.in. pomidory, ogórki, rzodkiewka, papryka, kiszonki oraz marchew. Poza zaspokojeniem głodu (warzywa zawierają dużo błonnika), dostarczymy swojemu organizmowi witaminy i składniki mineralne. Można je zapakować i zabrać ze sobą np. do pracy lub na uczelnię.

Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami świeżych warzyw, możemy skorzystać z alternatywy w postaci domowych chipsów lub suszonych owoców. Domowe chipsy mogą być zrobione z pietruszki, ziemniaków, marchewki lub buraków.

Aby uzyskać smak przypominający klasyczne chipsy, wystarczy skropić je oliwą i posypać ulubionymi przyprawami.

Orzechy – zdrowe przekąski do pracy i szkoły

Orzechy to jedne z najbardziej wartościowych przekąsek, które można wziąć ze sobą praktycznie wszędzie. Szczególnie bogate w składniki odżywcze są trzy gatunki orzechów: orzechy włoskie, migdały oraz nerkowce.

Orzechy włoskie są cennym źródłem potasu, który wzmacnia układ nerwowy i mięśnie oraz witaminy B6. Migdały to kolejny prawdziwy skarb natury, który powinien wchodzić w skład każdej pełnowartościowej diety. Zawierają dużą ilość wapnia, magnezu, kwasu foliowego oraz witaminy B2. Co więcej, przekąska w postaci migdałów może wypełnić zapotrzebowanie organizmu na cynk, miedź i witaminę E.

Nerkowce to kolejne cenne źródło cynku i witaminy B6. Dodatkowo zawiera selen, który wpływa na zdrowie paznokci i włosów.

Przekąski przed treningiem – zastrzyk energii dla organizmu

Dobrze skomponowany posiłek przedtreningowy powinien być odżywczy i lekkostrawny, tak aby umożliwił nam wykorzystanie pełnego potencjału swojego ciała w czasie zajęć na siłowni lub biegu w parku.

Niekiedy jednak nie mamy możliwości przygotowania i zjedzenia regularnego posiłku przed swoim treningiem. W takiej sytuacji można sięgnąć po dodające energii przekąski. Baton proteinowy to idealne rozwiązanie dla wszystkich „zabieganych” sportowców. Baton dostarczy organizmowi białka i węglowodanów, czyli najistotniejszych makroskładników w posiłkach okołotreningowych. Zazwyczaj możemy je kupić w automatach sprzedażowych. Na szczęście ich brak również nie jest problemem.

W takiej sytuacji możemy zdecydować się na zwykły batonik, ciastka owsiane lub nawet dietetyczne chipsy, ponieważ spożyte kalorie zostaną spożytkowane na zbliżającym się treningu.

Gdzie kupić przekąski – automaty vendingowe

Zazwyczaj przekąski do pracy, szkoły oraz do spożycia przed treningiem warto przygotowywać samemu. Przekąski z automatów mogą być jednak równie smaczne oraz równie pożywne, w zależności od tego, na jaki produkt się zdecydujemy. Automaty sprzedające ze zdrową żywnością, coraz częściej są ostatnią deską ratunku dla osób, które chcą zjeść szybko, zdrowo i smacznie. Dlatego też autmaty sprzedażowe, z odpowiednio dobraną ofertą produktową są coraz częściej wykorzystywane w szkołach, centrach fitness oraz obiektach biurowych.