Komfortowy i bardziej efektywny sen

cytryna-3Z pewnością niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wypijana co wieczór szklanka ciepłej wody z cytryną, ma bardzo pozytywny wpływ na zwiększenie komfortu i efektywności nocnego wypoczynku.

Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na to, że systematyczne spożywanie takiej mieszanki w porze wieczorowej dostarcza organizmowi wartościowych substancji odżywczych, których odpowiednie stężenia pozwala nie tylko na ustabilizowanie hormonów, ale również naprawę uszkodzeń w obrębie stawów i mięśni, przez co wieczorny relaks i spokojny sen przyjdzie znacznie łatwiej.

Oczyszczanie organizmu solidną dawką minerałów

Nie od dziś wiadomo, że cytryna stanowi jeden ze składników codziennej diety o najsilniejszych właściwościach detoksykujących. Wbrew pozorom cytryna bardzo skutecznie przyczynia się do uregulowania poziomu pH w organizmie, pomimo tego, że jest dość kwaśna. Wypita na czczo szklanka (koniecznie!) ciepłej wody z cytryną pobudza wątrobę do efektywniejszej pracy.

W cytrynie znajduje się bardzo cenny przeciwutleniacz D-limonene, którego największe stężenie znajduje się w skórce. Ze względu na to, przygotowując ciepłą wodę z cytryną, nie należy pozbywać się skórek, przed sparzeniem należy bardzo dokładnie ją umyć - najlepiej wykorzystując wodę z mydłem, co pozwoli na skuteczne pozbycie się z jej powierzchni szkodliwych pestycydów lub wielu innych chemicznych związków, niezbyt pozytywnie oddziałujących na organizm.

Woda z cytryną, wypijana na czczo nie tylko oczyszcza organizm, ale również dostarcza mu wielu wartościowych i niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania minerałów i witamin, które są łatwo przyswajalne przez organizm. Choć cytryna nie należy do najbogatszych źródeł witaminy C (której zdecydowanie więcej znaleźć można w porzeczkach, brokułach, papryce czy pomidorach), to jednak jest niezwykle cennym i wartościowym produktem w codziennej diecie, z którego pod żadnym pozorem nie warto rezygnować.

Należy jednak pamiętać o tym, że sok z cytryny należy zalewać ciepłą wodą, a nie wrzątkiem, który przyczyniłby się do znacznego zredukowania wartości odżywczych. Ponadto ciepła woda jest znacznie delikatniejszy dla organizmu niż gorąca, a przy tym znacznie lepiej wspomaga trawienie, przez co wszelkie minerały i składniki odżywcze są znacznie lepiej przyswajalne przez organizm.

Właściwości odchudzające

Regularnie wypijana (koniecznie na czczo!) szklanka ciepłej wody z cytryną pozytywnie oddziałuje także na metabolizm.

W cytrynach znajduje się solidna dawka pektyny, czyli składnika niezwykle pożądanego w procesie odchudzania. Stanowi on mieszaninę węglowodanów, która przyspiesza i zwiększa efektywności zrzucania zbędnych kilogramów. Szklanka ciepłej wody z cytryną to doskonała alternatywa dla porannej filiżanki słodzonej kawy czy herbaty, która nie tylko wzmacnia i odżywia organizm, ale również pozwala na ograniczenie ilości spożywanych kalorii.

Jak przygotować napój?

Przygotowanie wody z cytryną jest proste i nie wymaga wiele czasu. Wystarczy wycisnąć sok z połowy cytryny do szklanki i zalać go ciepłą wodą. Opcjonalnie można dodać także miód (pod warunkiem, że jest on naturalny). Osoby, które uwielbiają nieco kwaśniejszy smak, mogą oczywiście dodać soku nieco więcej. Napój przynosi najlepsze efekty, gdy spożywany jest rano - najlepiej na około 30 minut przed pierwszym posiłkiem. Szklanka ciepłej wody z cytryną to zaledwie 9 kcal i zaspokojenie aż 25% dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę C. 

Dlaczego warto pić wodę z cytryną?

Istnieje wiele powodów, dla których warto pić każdego dnia szklankę ciepłej wody z cytryną. Najważniejsze korzyści to:

  • wysoka zawartość cennych dla organizmu przeciwutleniaczy
  • doskonałe nawodnienie organizmu
  • zwiększenie efektywności walki ze zbędnymi kilogramami
  • skuteczne wspomaganie procesów trawiennych
  • efektywne oczyszczanie organizmu z toksyn
  • zdolność do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu

Codziennie wypijana szklanka wody z cytryną to bardzo dobry nawyk, który będzie bardzo pozytywnie oddziaływał na organizm. Jednak nie zawsze, z różnych przyczyn napój można samodzielnie przygotować w domu. Na szczęście w takim przypadku istnieje możliwość skorzystania z automatu vendingowego, oferującego ciepłe (w tym również wodę) i zimne napoje, a także zdrowe przekąski, idealne na drugie śniadanie.